Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Yağlar

Buradasınız

Sev 15 Nisan 2023

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik

Saç bakımı, birçok diğer bakım türünde olduğu gibi sürekli yapılması ve doğru adımları uygulanıp, süreçlerin izlenmesini gerektirir. Bu işte uzman olan kişilerin yönlendirmesi ve gözetimi altında saç bakımı için doğru ürünlerin seçilip, uygulamaların ve kürlerin de doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de saç dökülmesine karşı önlem almaktır. Zamana ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ve zaman zaman istenmeyen sonuçları da beraberinde getiren bu süreç kullanabileceğin doğal ürünlerden bir de yağlardır. Doğanın hediyesi olan farklı ürün, bitki, besin ve meyveleri kullanarak saç dökülmesini engelleyecek önlemler alabilirsin. Saç dökülmesini engelleyecek doğal yağlar hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

Argan Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, argan

Saç bakımında tercih edebileceğin ve saç dökülmesi için de çok sık tercih edilen yağlardan biri argandır. Argan yağının içerisinde bolca bulunan esansiyel yağ asitleri ve E vitaminleri saçlar için oldukça besleyicidir. Saç köklerini besleyen argan, aynı zamanda oksidatif stres etkilerini de azaltır ve saçın ihtiyaç duyduğu nemi ona verir. Arganın diğer bir özelliği de anti-enflamatuvar etkiye sahip olması ve bu yolla saçların güçlenmesine destek vermesidir.

Hindistan Cevizi Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, hindistan cevizi

Saç bakımında en sık kullanılan yağlardan biri olan Hindistan Cevizi, içeriğinde bulunan zengin bileşenleri ile saçı besleyici bir özelliğe sahiptir. E vitaminleri ve antioksidan özellikleri ile saçın dökülmesine karşı da kullanılan Hindistan Cevizi yağı, saç diplerinin ve foliküllerin beslenmesini sağlar. Saç büyümesi ve uzamasını da destekleyen bu yağ, saç teli ile foliküller arasında boşlukların dolmasına yardımcı olarak saç tellerini güçlendirir ve dökülmelerini engeller.

Jojoba Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, jojoba

Yine saç bakımında en sık kullanılan yağlardan biri de jobodadır. Saç gövdesini kaplama ve bu şekilde kırılmaların önüne geçme özelliği bulunan jojoba yağı, aynı zamanda zengin yağ asitleri ile nemlendirici bir etkiye sahiptir. Saç tellerini besleme noktasında da kullanabileceğin jobobayı saç dökülmelerinin önüne geçmek için tercih edebilirsin.

Badem Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, badem

İçerisinde sıkça bulunan magnezyum ve E vitamini ile saç uzamasını hızlandıran bir ekti gösteren badem yağı, aynı zamanda nemin saç teli üzerinde hapsedilmesini sağlar. Bu yolla koruyucu bir eki gösteren badem yağı, uzun dönemde saç tellerinin kendisini korumasını da destekler.

Nane Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, nane

Saçlar üzerinde iyileştirici etkileri bulunan ve saçın aktif şekilde büyümesini destekleyen nane yağını da saç bakımında ve saçların dökülmesini engellemede kullanabilirsin. Nane yağının saç derisi üzerinde de besleyici ve koruyucu bir etkisi olduğu biliniyor. Yine deri üzerinde değdiği noktalardaki kan akışının hızlandırdığı için saç tellerinin beslenmesi üzerinde aktif şekilde rol alıyor.

Papatya Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, papatya

Faydalı birçok etkisi ile bilinen papatya yağı, saç derisi üzerinde oluşan mantar ve iltihaplara karşı etkin bir koruma sağlar. Saç dökülmelerinin önüne geçen ve kepek, saç derisi tahrişi gibi sorunlara da yardımcı olan papatya yağı, besleyici özellikleri ile de öne çıkmaktadır. 

Lavanta Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, lavanta

 

Birçok farklı araştırmada lavanta yağının toksikolojik etkilerinin olduğu ve bununla da saç büyümesini kolaylaştırıcı bir etki oluşturduğu kanıtlanmış durumda. Lavanta yağı kullanımı ile birlikte saç uzama evreleri olarak kabul edilen anagen fazının uzadığı ve katagen fazına geçiş sürecinin geciktiği ortaya konmuş durumda. Lavanta yağı bunlara ek olarak saç köklerinin derinliğinin artması ve sayısının da çoğalması üzerinde pozitif etkileri bulunuyor.

Avokado Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, avokado

Doğada bulunan en zengin E vitamini kaynaklarından biri olan avokadoyu da saç bakımında ve dökülmelere karşı tercih edebilirsin. Antioksidan etkileri bulunan ve saç teli üzerinde nemin hapsedilmesi için kullanılan avokado yağı, aynı zamanda saça parlaklık kazandırılması ile de bilinir. Yağ asitleri ve diğer mineraller açısından da oldukça zengin olan avokado yağı, bu özellikleri ile saçların daha da fazla güçlenmesine yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağı

saç, bakım, dökülme, yağ, doğal, organik, üzüm

Genel olarak çok tercih edilmese de üzüm çekirdeği yağının da saç bakımı üzerinde önemli ve pozitif etkileri bulunuyor. İçerisinde çok sık bulunan E ve C vitaminleri ile saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olarak dökülme karşıtı bir etki gösteren üzüm çekirdeği yağı, en hafif yağlardan biri olarak saç tellerini de yormaması ile bilinir. Son yıllarda saç dökülmelerine karşı aktif bir ürün olarak kullanılmaktadır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.