Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Rahim Ağzı Kanserinin Tetikçisi HPV Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Rahim Ağzı Kanserinin Tetikçisi HPV Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

iyihisset.com

14 Haz 2019

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu oldukça ciddidir. AIDS ve frengi gibi hastalıkların ilerleyen süreçlerinde tedavi mümkün olmamakla birlikte, diğer hastalıklarda ise, tedavi şansı yüksektir. Ancak tabiki, her şeyden önce bu hastalıklara yakalanmamak için belirli tedbirler almak gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan, Human Papilloma Virus (HPV), genital siğile neden olan bir virüstür. Genellikle kadınları enfekte eder. Tedavi edilmediği takdirde ise, rahim ağzı kanserine neden olabilir. En çok bulaşan hastalıklardan biri olan HPV hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nasıl korunacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

HPV nedir?

Human Papilloma Virus (HPV), bir kere vücuda girdiğinde çıkışı oldukça zor olan bir virüstür. Genital bölgede siğillere neden olabildikleri gibi, aylarca hiç belirti vermeden vücudunuzda kalabilirler.  HPV’nin anlaşılması için düzenli olarak smear testi yaptırılması gerekir. Erkeklerde HPV virüsü genellikle taşıyıcı olarak seyreder. Kadınların yüzde 98’i ise, hayatlarında bir kez HPV enfeksiyonu yaşarlar. HPV, tedavi edilmediği ve ilerlediği takdirde, dış genital bölgede ya da üreme yollarında kansere sebep olabilir. Rahim ağzı kanseri teşhisi konan kadınların yüzde 99 kadarında HPV virüsü saptanmıştır.

HPV tipleri nelerdir?

Human Papilloma Virus’un yüzden fazla farklı tipi bulunur. Bu tiplerden bazıları, rahim ağzı kanseri açısından düşük risk taşır ve genelde yalnızca siğil oluşumuna neden olur. Yüksek risk taşıyan HPV tipi ise rahim ağzı kanserine neden olabilir. Bu tip HPV’ye sahip olan hastaların kontrol amaçlı takip edilmesi gerekir. Risk gruplarına göre HPV tipleri şöyledir;

  • Düşük riskli HPV tipleri; 6,11,42,43,44,54,61,70,72 ve 81
  • Yüksek riskli HPV tipleri; 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82

HPV belirtileri nelerdir, tanısı nasıl koyulur?

HPV, vücuda girdikten sonra uzun süre belirti vermeyebilir. Çok sinsi ilerleyen HPV, vücudun bağışıklık sistemine göre kendini gizler ya da gösterir. Bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman, siğiller belirti olarak ortaya çıkabilir. HPV’nin en yaygın belirtisi, genital bölgede yer alan siğillerdir. Siğiller, beyaz açık pembe ya da kahverengi, yumuşak ve kabarık görünümlüdürler. Bazen ağrılı olabilirler. HPV’nin diğer belirtileri ise, cinsel ilişki sırasında ağrı, bazen yanma ya da batma hissi ve kaşıntıdır. HPV’nin tanısında belirleyici faktör, kadınlarda smear testidir. Smear testi, kanser tarama testidir ve 18 yaşından sonra cinsel olarak aktif olan her kadının yılda bir kez yaptırması gerekir. Rahim ağzı kanalı ve vajenden bir pamuklu çubuk yardımıyla örnek alınarak incelenir. Eğer smear testinde HPV’ye rastlanırsa, doktorunuz HPV’nin yaygınlığını görmek için kolposkopi isteyebilir. Sonrasında ise, doğru tedaviyi uygulamak için HPV tipleme testi yapılarak, vücudunuzdaki virüsün tipi belirlenir. Erkeklerde ise, lezyon görülmeden HPV taraması yapılamaz.

HPV nasıl tedavi edilir, ne zaman kanser riski taşır?

HPV sonucu oluşan siğiller, düşük ya da yüksek riskli olsa da mutlaka tedavi edilmelidir. Siğilin boyutuna ve yaygınlığına göre farklı tedaviler uygulanabilir. Koterizasyon denilen yakma işlemi, HPV tedavisinde sık rastlanan bir yöntemdir. Bunun dışında, dondurma, cerrahi ya da lokal kremler de siğilleri tedavi etmede kullanılan yöntemlerdendir. Tedavi sonucu, bazı kişilerde siğil tekrarlamazken, bazı kişiler de ise sık aralıklarla tekrarlayabilir. Siğil her tekrarladığında yeniden tedavi olmak gerekir. Peki HPV ne zaman kanser riski taşır? Yüksek risk gruplarındaki (özellikle tip16 ve 18) HPV tiplerin biri vücudunuzda bulunuyorsa, doktorunuz sizden biyopsi isteyebilir. Enfekte olmuş bölgedeki siğillerden biri cerrahi işlemle alınarak, patolojiye gönderilir ve incelenir. Bu tamamen tedbir amaçlı bir uygulamadır. Yüksek riskli HPV tipi taşıyan biri, sigara içiyorsa rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, vücudunda HPV olan kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekir. Bağışıklık sisteminin zayıflığı vücudumuzu hastalıklara daha açık hale getirir. Çok eşli olmak ve korunmamak da rahim ağzı kanserinin oluşumunu etkileyen faktörlerdendir.

HPV’den nasıl korunulur?

HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla cinsel ilişki esnasında korunmak HPV’ye yakalanma riskinizi azaltır. Ancak, prezervatif HPV’den korunmada tek başına yeterli bir önlem olmayabilir. Çünkü HPV, yalnızca siğillerden değil, genital akıntılardan da bulaşabilir. Bunun için prezervatifle birlikte antibakteriyel kayganlaştırıcıları da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda vajina florasını düzenleyen antibakteriyel kayganlaştırıcılar, HPV riskini büyük ölçüde azaltır. HPV’den en etkili korunma yöntemi ise aşıdır. Ancak aşı, virüs sisteminize girdikten sonra onu yok etmez. Erken evrede virüsten etkilenmeden yaptırmak gerekir. Bu HPV’nin yüksek risk taşıyan ve rahim ağzı kanserine neden olan tipleri için de koruyuculuk sağlar. HPV aşısı, 9-26 yaş arasındaki genç kadınlarda etkinliğinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Ancak 26-45 yaş arasındaki enfekte olmamış kadınlar da HPV aşısından yararlanabilir.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.