Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Modern Çağda Son 10 Yılda Öne Çıkan Güçlü Kadınlar
Modern Çağda Son 10 Yılda Öne Çıkan Güçlü Kadınlar

iyihisset.com

07 Mar 2019

Kendinden emin duruşları ve attıkları her adımla öne çıkmayı başarabilen güçlü kadınlar dünyanın her yerinde başarılarıyla ses getirmeye devam ediyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel, son 10 yılda başarılarıyla isimlerinden söz ettiren güçlü kadınları derledik.

Güler Sabancı - Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Güler Sabancı, hem Türkiye’de hem de küresel listelerde en güçlü iş kadınları arasında yer alıyor. Sabancı Holding’in yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Güler Sabancı aynı zamanda Türkiye’nin sosyal gelişimini desteklemek için birçok proje yürütüyor. Dolayısıyla Güler Sabancı iş hayatında ve toplumsal alanlardaki üstün başarısından dolayı dünya çapında prestijli ödüllerle onurlandırılmaya devam ediyor.

Defne Tozan - IBM Türk Ülke Genel Müdürü

Defne Tozan da Fortune Turkey’in listelediği Türkiye’nin en güçlü iş kadınları arasında yer almaya hak kazanmış iş kadınlardan biri. IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri) Türkiye’ye 1988’de katılan Defne Tozan, sistem uzmanlığı, satış ve endüstriyel çözümler gibi çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Çalıştığı bu pozisyonların ardından IBM Türkiye’nin ilk Türk kadın genel müdürü unvanını taşıyarak IBM Türkiye Ülke Genel Müdürlüğü pozisyonuna atandı. Tozan, yapay zeka teknolojilerini kapsayan stratejilerle kariyerine devam ediyor.

Prof. Dr. Ferya Özel - NASA’da Bilim İnsanı

 

Dünyanın en önemli kurumlarından olan NASA’da çalışarak, çok sayıda önemli başarıya imza atan astrofizikçi Prof. Dr. Ferya Özel dünyanın en zeki kadınları arasında gösteriliyor. Özellikle kara delik ve nötron yıldızları üzerinde birçok çalışma yapan Özel, yüksek manyetik alanda nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yaptı. Ayrıca Harvard Üniversitesi’nde yazdığı doktora teziyle fizik dünyasında büyük yankı uyandırdı.

İrem Yaman - Milli Tekvandocu

Genç yaşında birçok derece elde eden tekvandocu İrem Yaman, Dünya Tekvando Federasyonu tarafından 2018 Yılın En Başarılı Kadın Sporcusu seçildi. Hem dünyada hem de Türkiye’de elde ettiği başarılar sayesinde kendisine “altın avcısı” lakabı verildi. İrem Yaman şimdi 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanıyor.

Elvira Nabiullina - Rusya Merkez Bankası Başkanı

Forbes’un en Güçlü Kadınlar listesinde yer alan Elvira Nabiullina, Rusya Merkez Bankası Başkanlığı görevine gelerek Rusya’da enflasyonun düşmesinde büyük rol oynadı. Hatta İngiliz The Banker dergisi, Elvira Nabiullina’yı “2016 Yılının En İyi Merkez Bankası Başkanı” seçti.

Gina Haspel - CIA Başkanı

Dünyanın önde gelen merkezi istihbarat teşkilatı kurumlarından CIA’e ilk defa bir kadın başkan atandı. Göreve, istihbarat dünyasında 30 yıldan fazla tecrübesi olan Gina Haspel geldi. Örnek bir istihbarat çalışanı olarak anılan Gina Haspel birçok gizli projede görev aldı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.