Mevsim Geçişlerinde Cildinizi Korumanıza Yardımcı Olacak 5 Adım

Buradasınız

Sev 05 Eylül 2019

 
Mevsim geçişlerinde tüm vücudumuzda olduğu gibi cildimizde de bazı değişimler meydana gelir. Ani hava değişikliklerinden olumsuz etkilenen cildimizde; akne, sivilce ve egzama gibi problemler görülebilir. Peki bu problemlerin önüne geçmek için yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? İşte mevsim geçişlerinde cildinizin zarar görmemesi için yapmanız gerekenler...

1. Cildinizi ölü derilerden arındırın
 


Yaz mevsimi boyunca cildiniz, güneş ışınlarının ve nemin etkisiyle kalınlaşır. Dolayısıyla cildinizi, ölü hücrelerle kalınlaşan bu üst tabakadan arındırmanız gerekir. Bu sayede kış ayları boyunca cildiniz kendini yenilemeye devam edebilir. Ayrıca kullandığınız cilt bakım ürünleri de cildinize çok daha iyi nüfuz eder. Peki cildinizi ölü derilerden arındırmak için ne yapmalısınız? Cevap oldukça basit: Düzenli olarak peeling yapmak! Cilt tipinize uygun bir peeling seçebilir ve bu işleme hemen başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, peelingi olması gerekenden daha sık uygularsanız cildinizi yorabilir, hatta tahriş edebilirsiniz. 

2. Cilt temizliğinize özen gösterin
 
Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk adımı cilt temizliğinize özen göstermektir. Şehir hayatındaki hava kirliliği, kullanılan makyaj malzemeleri, güneş ışınları ve hava değişimi, cildin doğal yapısını bozarak deformasyonlara sebep olabilir. Cildinizi tüm bu etkenlerden korumak için düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca yastık kılıfı ve havlu gibi cildinizle temas halinde olan eşyaları düzenli olarak değiştirmek de sivilce ve akne oluşumunu önleyecektir.

3. Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın
 
Cilt kuruluğu, mevsim geçişlerinde en sık rastlanan cilt problemlerinden biridir. Cilt kuruluğunu önlemek için cildinizi düzenli olarak nemlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Kullandığınız nemlendiricileri hem yüz hem de boyun bölgenize uygulamaya özen gösterin. Ayrıca göz altı bakımınızı da ihmal etmemeniz, kazayağı kırışıklıklarını önlemenize yardımcı olacaktır.

4. Cildinizi rüzgardan ve ani hava değişimlerinden korumaya özen gösterin
 
Ani hava değişimleri ve rüzgar, cildinizi yorduğu gibi yıpranmasına da neden olur. Rüzgarlı havalarda cildinizi korumak için atkı kullanabilirsiniz. Eğer dağ sporlarını ya da doğa yürüyüşlerini seviyorsanız cilt bakımı konusunda daha dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım! Bu tarz sporları yapmadan önce mutlaka cildinizi yüksek faktörlü bir güneş kremiyle koruma altına alın. Bu sayede sert esen rüzgarların cildinizi yakmasını ve yıpratmasını önleyebilirsiniz.

5. Dengeli beslenin ve bol bol su için
 
Başka bir altın kuralla karşınızdayız! Kış aylarında cildinizin kuruluk problemi yaşayabileceğinden bahsetmiştik. Bol bol su içerek bu problemin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yeterli miktarda su tüketmek, cildinizin yenilenmesine ve temizlenmesine de yardımcı olur. Beslenme düzeninizin de cilt sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olduğunu unutmayın. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Kaynak: 
http://www.macromore.com/mevsim-gecislerinde-cilt-bakim/
https://hthayat.haberturk.com/guzellik/cilt/haber/646753-mevsim-gecislerinde-cilt-bakimi-nasil-olmali

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.