Meme Kanseri ile Mücadelesinden Galip Çıkan 10 Ünlü İsim

Buradasınız

Sev 01 Nisan 2017

Artık hepimiz biliyoruz ki, erken dönemlerde gösterdiği semptomlarla kendisini belli eden meme kanserinin sinyallerini iyi gözlemlemek erken teşhiste çok önemli. Pek çok ünlü isim de bu alanda farkındalık yaratmak için kendi deneyimlerini açık yüreklilikle anlatıyor.

Cynthia Nixon: Kendi Kanser Hikayesi Diğer Kadınlara İlham Olsun İstedi

40 yaşındayken meme kanseri teşhisi koyulan Sex and the City yıldızı Cynthia Nixon’ın rutin mamogram kontrolleri sırasında sağ memesinde kanserli bir tümör tespit edilmişti. Oynadığı Miranda Hobbes karakteri ile ün kazanan oyuncu, tedavi sürecinde durumunu halka duyurmak istemedi. Çünkü hastalığını medyanın gözü önünde yaşamak konusunda kararsızdı. Ama lumpektomi (kanserli dokunun alınması) ve radyasyon tedavileri sayesinde hastalığı yendiğinde kararını değiştirdi. Hikayesinin başka kadınlara ilham olabileceğini fark etmesiyle medyaya tüm süreci anlatmaya karar verdi.

Sheryl Crow: Erken Fark Edildiği için Kemoterapisiz Atlattı

Ekim 2006’da kansere yakalanan rock ve pop şarkıcısı Sheryl Crow kendisi için “Erken teşhisin yürüyen reklamıyım.” diyor.  O dönem 44 yaşında olan sanatçının rutin mamografisi sırasında iki memesinde de şüpheli kitleler görülmüştü. Olabildiğince hızlı bir şekilde tedaviye başlayabilmek için o dönemki turnesini erteledi. Ailesinde hastalık geçmişi bulunmayan Sheryl Crow başına gelenlere çok şaşırsa da tedavi sürecinde daima bilinçli davrandı. Yedi haftalık radyasyon tedavisinin yanı sıra akupunktur ve bitkisel çaylara başvurdu. Hastalığının farkına erken varılması sayesinde kemoterapiye ihtiyaç duyulmayan Crow, herkesin meme kanseri konusunda gerekli bilince sahip olması gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden meme kanseri ile çevresel faktörler arasındaki bağı araştıran bilimsel çalışmalara bağışta bulunuyor.

Oya Başar: “İyileşme Sürecinde Stresten Uzak Olmak Çok Önemli”

Olacak O Kadar programıyla hepimizin yüzünü güldüren neşeli oyuncu da kanserin canını sıktığı isimlerden. 2007 yılında hastalığa yakalanan oyuncu, iyileşmek için tam beş kez ameliyat geçirdi ve kemoterapi tedavisi oldu. Şimdi oldukça sağlıklı olan Oya Başar’ın kanser hastalarına tavsiyesi, kanseri grip gibi görüp kafalarında fazla büyütmemeleri. Stresten uzak durmanın iyileşme sürecine fazlasıyla etkili olduğuna inanıyor.

Edie Falco: Tedavisi Boyunca Dizi Çekimlerine Devam Etti

The Sopranos dizisinin yıldızı Edie Falco, meme kanseri teşhisi konulduğunda, bunu bir sır olarak sakladı. 40 yaşındayken teşhis konulan oyuncu, bu süreçte Carmela Soprano’yu canlandırdığı dizinin çekimlerine devam ediyordu. Eş zamanlı olarak da sessizce tedavi oldu. Falco, bir senenin ardından 2004 yılında hastalıktan tamamen kurtuldu. Tüm süreç boyunca sessiz kalmasının sebebi ise acıma ya da yaygara istememesiydi. Bu kararının onu daha moralli tutmasının ise iyileşmesinde büyük payı olduğuna inanıyor.

Kylie Minogue: “Vücudunuzdaki Farklılıkları İyi Gözlemleyin”

Kylie Minogue meme kanserine yakalandığında oldukça gençti. 36 yaşındaki Avusturalyalı pop yıldızı az kalsın yanlış teşhis sebebiyle, kanserle mücadele etmekte geç kalacaktı. Neyse ki, bir kez daha doktora gidip test yaptırmaya karar verdi ve sol memesinde bir kitle fark edildi. Kısmi mastektomi (memenin alınması), kemoterapi ve radyasyon ile tedavisi sürdürüldü. İç güdülerini dinlemenin ve bilinçli olmanın faydasını gören şarkıcı, tüm kadınlara vücutlarında oluşan farklılar konusunda dikkatli olmalarını öneriyor

Serra Yılmaz: Kızıyla Birlikte Bilinçlendirme Çalışmalarında Yer Aldı

Yaklaşık 10 yıl önce “Annemle Biz, Kanseri Yeneriz” kampanyasına katılan Serra Yılmaz, 1991 yılında yaşadığı kanseri üzerinden çok uzun zaman geçtikten sonra medyaya anlattı. Bir sabah memesindeki kitleyi fark eden oyuncu, hastalığı ilk başta şakayla karşılamış. Doktora gidip ameliyat olması gerektiğini öğrendikten sonra ise o zamanlar 12 yaşında olan kızından dolayı endişelenmeye başlamış. Ameliyattan sonra sekiz ay radyoterapi ve kemoterapi tedavisi gören oyuncu, hastalığı mastektomiye gerek duymadan atlatmış. Yılmaz, Mart 2009’a kadar kızı Ayşe Yılmaz’la “Annemle Biz Kanseri Yeneriz” kampanyasının yüzü olarak, bilinçlendirme ve destek çalışmalarında yer aldı. 

Jacklyn Smith: Aktif Olarak Meme Kanseri Bilinçlendirme Çalışmaları Yürütüyor

Yetmişlerin ikonlarından eski model Jacklyn Smith’i Charlie’nin Meleği olarak hatırlıyor olabilirsiniz. Suçlularla mücadele eden üç güzel özel dedektiften Kelly Garrett’i canlandıran Smith, ilerleyen yaşlarında ise meme kanseriyle mücadele etmek zorunda kaldı. 2002 yılında rutin check-up’ı sırasında göğüslerinden birinde kitle tespit edildi. Lumpektomi ve radyasyon tedavisi sayesinde hastalığı yenen oyuncu, “Bilmenin Gücü” isimli programda meme kanserini fark etmek üzerine yaptığı konuşmalar ile bilinci arttırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Aktris, aktif olarak meme kanseri bilinçlendirme çalışmalarına katılmaya devam ediyor.

Vahide Perçin: Tedavisi Boyunca Diğer Meme Kanseri Hastalarına İlham Verdi

Vahide Perçin’in hastalığını kendisinden önce eski eşi Altan Gördüm öğrenmiş. Çift olarak check-up yaptırmaya gittiklerinde Perçin’in hastalığının farkında varılmış ve doktorlar Altan Gördüm’ü çağırıp hastalığı ona söylemiş. Özellikle kemoterapi sürecinde saçların dökülecek olmasından dolayı üzülen çift, bir süre sonra bunun üzerine şakalar yaparak morallerini yüksek tutmaya çalışmış. Vahide Perçin hastalığın ardından, hayatı kendisine sunulmuş bir armağan olarak görmeye başladığını söylüyor. Hayattan tek beklentisi sağlık ve çocuğuna güzel bir gelecek bırakmak olan Perçin, tedavi süresince göz önünde olmasından dolayı birçok hastaya ilham kaynağı oldu.

Christina Applegate: “Tekrar Etmemesi İçin İki Memesini de Aldırdı”

Samantha Who ve Married with Children dizilerindeki rolleriyle tüm dünyada tanınan oyuncu da genç yaşta kansere yakalanan ünlülerden. Çoğu kadın meme kanseri nedeniyle ameliyat olmaktan korkarken, o iki memesini birden aldırdı. Kanser yalnızca tek memesindeydi ama aile geçmişinde bu hastalık vardı. Annesinin tekrar eden hastalığını düşününce, hastalığın yayılmaması ve tekrar etmemesi için bu çözümü bulmuştu. Applegate, hastalığının ardından kar amacı gütmeyen bir dernek kurdu. Bu dernek meme kanseri riski taşıyan kadınlara finansal destekte bulunuyor.

Deniz Uğur: “Negatif Enerjinin Hiçbir Faydası Yok”

2011 yılında kanser teşhisi konulan ünlü oyuncu hem kemoterapi tedavisi gördü hem de iki memesinin alındığı mastektomi ameliyatı oldu. Tedavi sürecinde zorlu yollardan geçen Deniz Uğur, her şeye rağmen dik duruşuyla kanseri yendi. Uğur’a göre, negatif enerjiye sahip olmanın hiçbir faydası yok. Kendisine olan inancını kaybetmeyerek kanserle olan mücadelesini kazanan oyuncu hem fiziksel hem zihinsel açıdan bir yenilenme yaşadığını düşünüyor. Oyuncu kafasını kazıtarak medyaya verdiği pozlarla, benzer yollardan geçen kadınlara ilham kaynağı olduğu kadar cesaret de verdi.

Siz de tüm bu ünlü isimler gibi kanseri yenebilmek için tedbirinizi Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile bugünden alabilirsiniz. Bu sigorta ile yalnızca kendinizi kansere karşı koruma altına almak ile kalmayacak, Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor merkezleri, sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi birçok aktivitede %40’a varan indirim gibi özel avantajlardan da faydalanabileceksiniz.

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.