Kıyafetten Takıya Her Şeyi Etkileyen Cilt Alt Tonu Nedir?

Buradasınız

Sev 10 Temmuz 2019

Cilt renkleri genellikle esmer, sarışın, buğday gibi kelimelerle sınıflandırılsa da, aslında ten renklerimiz birbirinden çok farklı. Bu yüzden her esmere aynı renkler yakışmıyor ya da her kumral aynı renk saç renginde mükemmel görünmüyor. Tüm bunların sebebi ise cilt alt tonu. Gelin birlikte cilt alt tonuna dair tüm detayları öğrenelim…

Çoğu zaman “Bu renk sana çok yakışmış”, “Bu renk seni kapattı” gibi laflar duyarız. Bunların sebebi ten renginden çok cilt alt tonudur

Bazı renkler bizi soluk ve cansız gösterirken bazı renkler daha dinamik ve canlı bir imaj çizmemize neden olur. Ten rengimiz bize yakışan renkleri etkilese de renklerle uyumumuzdaki asıl söz sahibi olan cilt alt tonudur. Bu yüzden her renk aynı ten rengine sahip olan herkese yakışmaz.

Cilt alt tonu nasıl anlaşılır?

Cilt alt tonunu anlamak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki ve en kolayı beyaz kağıt yöntemidir. Beyaz bir kağıdı alarak gün ışığında el bileğinizin yanına tutun. Eğer kağıdın yanında bileğinizdeki damarlar yeşil görünüyorsa sıcak alt tonlu, mavi görünüyorsa soğuk alt tonlusunuz demektir. Eğer bu şekilde anlayamıyorsanız bileğinizin yanına mavi ve yeşil cisimler koyarak tekrar kontrol edin. Eğer hem mavi hem yeşil görünüyorsa bu nötr alt tonlu olduğunuz anlamına gelir.

Bir diğer yöntem ise takılarla uyumunuza bakmaktır. Eğer altın rengi takılar cildinizi daha parlak ve sağlıklı gösteriyorsa sıcak alt tonlusunuz demektir. Aynı sonucu gümüş rengi takılarla alıyorsanız bu, soğuk alt tonlu olduğunuz anlamına gelmektedir. İkisi de aynı ölçüde cildinizle uyumlu ise nötr alt tonlu olabilirsiniz.

Cilt alt tonu sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üçe ayrılır

Üç renk cilt alt tonu vardır. Bunlar sıcak, soğuk ve nötrdür. Nötr en az rastlanan cilt alt tonudur, Genellikle birçok insan ya sıcak ya da soğuk alt tonludur.

Cilt alt tonu kıyafetten takıya, makyaj malzemesinden saç rengine pek çok detayı önemli ölçüde etkiler

Cilt alt tonu pek bilinmese de aslında görünüşümüzü büyük oranda etkiler. Örneğin gümüş veya altın takıların herkese yakışmamasının ya da bazı kişilerde kusursuz durmamasının sebebi budur. Cilt alt tonu aynı şekilde, saç rengini de etkiler. Bazı esmer tenliler sarı saç kullanabilirken bazılarına hiç yakışmamasının sebebi budur. Bu konulardaki tüm seçimlerde cilt alt tonuna dikkat etmek görünüşünüzü büyük ölçüde etkileyecektir.

Soğuk cilt alt tonu

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler pembe pigmentlere sahip olur. Genellikle beyaz tenlilerin soğuk alt tonlu olduğu varsayılsa da bu genelgeçer bir kural değildir. Her ten rengi soğuk alt tonlu olabilir. Soğuk alt tonlu kişilere mavi ve mor başta olmak üzere, pembe ve kırmızı renk paletinin tüm tonları yakışır.

Sıcak cilt alt ton

Cilt altındaki pigmentleri sarı olan kişiler sıcak alt tonludur. Sıcak alt tonlu kişiler genellikle altın rengi takılarla ve turuncu, kırmızı, yeşil tonları gibi canlı ve sıcak renklerle oldukça uyumludur.

Nötr cilt alt tonu

Çok nadir rastlanan nötr alt tonluların cilt alt tonları ten renkleriyle aynıdır. Oldukça şanslı olan cilt grubuna neredeyse her renk yakışır.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-undertones

https://www.popsugar.com/beauty/What-My-Skin-Undertone-Quiz-34403268

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.