Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kışın En Büyük Sorunlarından El Kuruması Nasıl Geçer?
Kışın En Büyük Sorunlarından El Kuruması Nasıl Geçer?

iyihisset.com

05 Oca 2023

el kuruluğu, el, cilt, sağlık, kış, hastalık

Kış aylarında ve soğuk havalarda birçok kişinin yaşadığı en temel sorunlardan biri de el kurumasıdır. Ellerdeki nem oranının azalması ve buna bağlı olarak meydana gelen çatlakların sebebiyet verdiği bu durum zaman zaman rahatsız edici boyutlara da ulaşabilmektedir. Kış aylarında ellere bakım yapmak da yılın diğer zamanlarına göre zor olduğundan bu sorun istenmeyen bir hal alabilmektedir. Sen de alacağın basit önlemler ve bakım kürleri ile el kurumasının önüne geçebilirsin.

El kuruması neden olur?

el kuruluğu, el, cilt, sağlık, kış, hastalık

Ellerimiz, hemen her zaman en sık kullanılan, gün içerisindeki en büyük yardımcılarımızdan biri. Bu yüzden de her ne kadar eldivenle onları korumak altına alsak ve cebimizde tutmaya çalışsak da sürekli açık hava ile temasları bulunmakta. Bu durum özellikle kış aylarında ellerimizin soğuk havaya ve rüzgara karşı da açık hale gelmesine ve yıpranmasına neden olur. Yine ellerin sık sık yıkanması, ıslak şekilde ve tam kurulamadan dışarıya çıkılması, el yıkarken sıcak suyun daha fazla tercih edilmesi gibi nedenlere bağlı olarak da ellerdeki nem miktarında azalma meydana gelir. Bu da ellerin kurumasının önünü açar. Ellerde meydana gelen kuruma ve zaman zaman da çatlamalara bağlı olarak yanma, kaşınma ve hafif acımalar da meydana gelebilir. Cilt üzerindeki bu nem kaybı, dökülmeleri ve pullanmaları da beraberinde getirir. Yine cilt kuruluğu yaşanmasının bir diğer nedeni de diyabet, tiroid, farklı alerjiler gibi kronik hastalıklar ya da egzama gibi değişik cilt hastalıkları olabilir. Tüm bunlar ellerin kış aylarında kurumasına neden olur.

El kuruluğunun belirtileri nelerdir?

el kuruluğu, el, cilt, sağlık, kış, hastalık

El kuruluğu yaşanan dönemde ilk zamanlarda belirtiler ve yan etkiler daha az olabilmektedir. Zaman içerisinde kuruluk arttıkça belirtiler ve şikayetler de artmaya başlar. Cilt kuruluğu yaşayan kişilerde genel olarak ten üzerinde kabuklanma, dökülme, koyu renkli ciltlerde grimsi bir görünüm, çatlaklar, kaşınmalar gibi yan etkiler görülebilir. Çatlakların daha fazla olması durumunda kanamalar da yaşanabilmektedir. Bu derin çatlaklardan içeri giren mikroplar yüzünden zaman zaman enfeksiyon durumları da meydana gelebilmektedir. Kimi cilt tiplerinde kurumalar daha fazla görülebilir. Yine bazı ilaçların yan etkileri de olarak da kurumalar yaşanabilmektedir.

El kuruluğu nasıl geçer?

el kuruluğu, el, cilt, sağlık, kış, hastalık

El kuruluğunu ve buna bağlı olarak meydanda gelen çatlamaları gidermek için farklı nemlendirici kremler kullanabilirsin. Öncelikle doktorunun yönlendirmesini alarak hangi tip kremleri, ne kadar süre ve nasıl kullanman gerektiğini öğrenmelisin. Bu kremler, içerisindeki farklı maddeler ile cilt bariyerini onararak kuruma ve çatlamaların önüne geçer. Yine içerisindeki seramid ve hyalüronik asit ile de gün boyunca ellerin nemli kalmasına yardımcı olurlar. Özellikle hyalüronik asit cildin doğal nem dengesinin korunmasına ve içerisindeki lidipler ile de cilt üzerinde onarım yapılmasına destek olurlar. Bu kremleri sabah evden çıkmadan ve gece yatağa girmeden sürerek sen de el kurumasının önüne geçebilirsin. Kış aylarında bu kremleri kullanmayı bir rutin haline getirmen cilt sağlığın için de oldukça önemlidir.

El kuruması için doğal yöntemleri de tercih edebilirsin

el kuruluğu, el, cilt, sağlık, kış, hastalık

Kremler ve farklı bakım ürünlerini kullanmanın dışında cilt ve el kuruluğunun önüne geçmek için doğal yöntemleri de deneyebilirsin. Cildini kış aylarında sürekli nemli tutmak için gün içerisinde bol bol su içmeyi bir alışkanlık haline getirebilirsin. Yine ellerini yıkadıktan sonra iyice kurulamayı ihmal etmemelisin. Çok sıcak su ellerin ve vücudunun geri kalanı için çok faydalı değildir. Bunun için çok sıcak suyla yıkanmaktan vazgeçmelisin. Yine cildinin ve ellerinin kurumasına neden olacak sabunlar ya da şampuanlardan uzak durmalısın. Soğuk havalarda dışarıya çıktığında eldiven kullanmayı da unutmamalısın. Düzenli olarak cildini besleyecek A, C ve E vitaminlerini de almalısın. Mümkünse gün içerisinde bulunduğun ya da gece yattığın ortamları bir miktar nemli tutmak için de özen göstermelisin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.