Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Sev 14 Ekim 2021

kendi kendine, meme, göğüs, muayene, meme kanseri, kadın, sağlık

Meme kanseri, kadınlar arasında dünyada en sık rastlanan kanser türleri arasında yer alıyor ve her 8 kadından 1’inde hayatının belirli bir döneminde ortaya çıkabiliyor. Ailesinde daha önce kanser öyküsü bulunan, daha önce meme kanserine yakalanmış, hiç doğum yapmamış ya da 30 yaşından sonra doğurmuş, uzun süreli farklı hormon tedavileri görmüş ve 50-70 yaş arasında menopoz döneminde olan kadınlarda riski faktörünün arttığı meme kanseri, erken tanı konulduğunda rahatlıkla tedavi edilebilen bir hastalık. Bu hastalığın erken tanısında ise kadınların elle kendi başlarına yaptıkları meme muayenesi büyük önem taşıyor. Dünya Meme Sağlığı Günü’nde kendi kendine meme muayenesini nasıl yapman gerektiğini tekrar hatırlayalım mı?

Meme kanseri nedir, nasıl ve neden ortaya çıkar?,

kendi kendine, meme, göğüs, muayene, meme kanseri, kadın, sağlık

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarının birinde farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen değişim ile başlayan ve bunun kontrolsüz olarak çoğalmasıyla büyüyüp tümöre dönüşen kitlelerin sebep olduğu bir hastalıktır. Ortaya çıkan bu kanserli doku öncelikle yakın çevresine ardından da memeye yakın lenf bezlerine dağılır.

Eğer zamanında tespit edilmezse önce tüm memeye, buradan da diğer organlar geçebilir. Yapılan son araştırmalara göre meme kanserinin görüme sıklığı her 8 kadından 1’idir. Kadın olmak, menopoz dönemin içerisinde yer almak, aile öyküsünde meme kanserine yakalanmış biri olmak, daha önce meme kanseri geçirmek, hormon tedavisi almak gibi risk faktörleri bu hastalığın oluşumuna sebep olabilir.

Nasıl korunursun?

kendi kendine, meme, göğüs, muayene, meme kanseri, kadın, sağlık

Genelde genetik faktörlerin rol oynadığı süreçlere bağlı olarak ortaya çıkan meme kanserine karşı en önemli faktör erken tanıdır. Meme kanseri için erken dönemde tanı konan birçok hasta, tedavi süreçlerini başarıyla tamamlayabilir. Bunun dışında meme kanserine yakalanmamak için sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli spor ve egzersiz yapmak, ideal kiloyu korumaya özen göstermek, bebek sahibi olan annelerin bebeklerini emzirmesi, çok geç yaşta anne olmamak ve hormon ilaçlarını kullanırken dikkatli olmak gerekir.

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

kendi kendine, meme, göğüs, muayene, meme kanseri, kadın, sağlık

Kendi kendine meme muayenesi, her yetişkin kadının düzenli olarak yapması gereken ve olası meme kanseri durumları için erken tanı konmasında büyük önem taşıyan bir alışkanlıktır. Bu muayene ayna karşısında, yatakta, banyo yaparken yapılabilir. Yeterli bir ışık olan ortamlarda belden üst bölüm soyunuk olacak şekilde yapılmalıdır. Temel olarak iki bölümden oluşur. Gözle inceleme ve ardından da elle muayene şeklinde yapılmalıdır.

Gözle muayene ayna karşısında yapılır ve burada memenin kendisi dışında meme uçları, koltuk altları ve meme altı bölgeler kontrol edilir. Bu kontrolü yaparken tamamen dik durmak önemlidir. Kontroller yapılırken memelerin büyüklüğü, şekil değişimleri, renk değişimleri, simetrileri gibi fiziksel tüm özelliklere dikkat etmek gerekir. Yine deride çekinti, büzülme, portakal kabuğu görünümü, kızarıklık gibi unsurlara da dikkat edilmesi iyi olacaktır. Elle muayenede ise ayakta, yatakta ya da yıkanırken belirtilen bölgelerde elle kitle taraması yapılması önemlidir. Muayene sırasında fark edilecek en ufak bir değişiklik hızla doktora bildirilmeli ve kontrol edilerek olası durumlar için tedavi süreçlerine geçilmelidir.

Sağlığınız için düzenli kontrol edin

kendi kendine, meme, göğüs, muayene, meme kanseri, kadın, sağlık

Sağlıklı bir hayat sürmek ve olası istenmeyen durumlara karşı önceden tanı konmasını sağlayarak sağlığına kavuşmak için düzenli olarak kendi kendini muayene etmeyi ihmal etmemelisin. Bu konuda uzman dernekler, hastaneler ve kendi doktorundan muayenenin nasıl yapılması gerektiğini öğrenebilir ve ayda 1 kez bunu kendi kendine yapabilirsin. Bu şekilde ortaya çıkabilecek bir durumda hızla müdahale şansı elde edebilir ve sağlığına kavuşabilirsin.

Kanser, bugün birey ve toplum sağlığını en çok tehdit eden hastalıklardan biri. Hayatın belirli bir noktasında seni ve sevdiklerini yakalayabilecek bu hastalığa karşı dikkatli ve hazırlıklı olmak ise senin elinde. Türkiye'de bir ilk olarak cilt kanseri hariç bütün kanser türleri ilk fazından itibaren kapsam altına alan QNB Sigorta’nın Yaşasın Hayat Sigortası ise senin yanında. Kansere yakalanman durumunda toplu para ödemesi de alabileceğin bu sigorta ile kendinin ve sevdiklerinin geleceğini koruma altına alabilirsin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.