Kendi İşini Kurmaktan Korkmaman İçin Öneriler

Buradasınız

Sev 07 Şubat 2022

kendi işin, iş kurma, patron, iş yeri

Günümüzün ekonomi dünyasında ve çalışma hayatında pek çok kişi, kendi işine sahip olmanın hayalini kuruyor. Özellikle son 10 yıldır girişimcilik hiç olmadığı kadar hızlanmış durumda. Bunda dijitalleşmenin ve teknolojik daha birçok olanağın sunulması büyük bir avantaj. Sadece birkaç adımda sen de kendi şirketini kurarak satış yapmaya ve markalaşmaya başlayabilirsin. Ancak bunun hayalini kurmanın ötesinde birçok kişi de korkuya ve endişeye kapılarak kendi işinin patronu olmaktan uzak duruyor. Bunun ekonomik, sosyolojik ya da psikolojik çok fazla nedeni olabiliyor. İşte kendi işini kurmaktan korkmanı önleyecek birkaç öneri…

Öncelikle nereden başlayacağına karar vermelisin

kendi işin, iş kurma, patron, iş yeri

Atalarımız bir işi başarmanın yarısı ona başlamaktır demişler. Bu söz birçok noktada doğru olduğu gibi girişimcilik ve kendi işini kurma noktasında da yol gösterici bir nitelik taşıyor. Kendi işini kurmak için hayal kuran pek çok kişi, işe nereden ve nasıl başlayacağını bilemiyor. Düşüncelerini ve hayallerini hayata geçirme yolunda ilk adımı, nerede ve hangi noktada atmaları gerektiğini tam olarak kestiremiyor. Bu nedenle de o adımı hiçbir zaman atamıyor ve korkuyor. Sen de bu aşamayı daha hızlı geçmek ve adımını sağlam atarak iş kurmak istiyorsan nereden başlayacağına çok iyi karar vermelisin. Faaliyet göstereceğin alanı seçmeli, pazarı ve rakiplerini tanımalı, kendi başarıların ve tecrübelerin üzerine bir kariyer konumlandırmalısın. Bu yolla çok daha hızlı ve emin bir şekilde kendi işinin patronu olma yolunda ilerleyebilirsin.

Korkunla yüzleşmelisin

kendi işin, iş kurma, patron, iş yeri

Birçok girişimci en başta risk almaktan çekinir ve korkar. Bu korkuna takılmak yerine sen de bunun nereden kaynaklandığına ve nasıl çözebileceğine odaklanırsan çok daha hızlı bir şekilde ilk aşamayı geçebilirsin. Korkunun sebebi ekonomik mi, nasıl hareket edeceğini bilmiyor musun, atladığın bir şeyler olabilir mi, tüm sermayeni yanlış yere mi yatırıyorsun? Bu ve benzeri sorulara sahip olman ve kendi şirketini açarken bunlarla mücadele etmen son derece normaldir. Soruların kaynağına inerek tek tek onları çözmeli ve deyim yerindeyse korkularının üzerine gitmelisin. Bu yolla korkuların yerini yavaş yavaş sonuçlara ve çözümlere bırakacak.

Profesyonellerden destek alabilirsin

kendi işin, iş kurma, patron, iş yeri

Yeni işinle ilgili aklındaki tüm soruları, sürecin nasıl olması gerektiğini, hangi adımları, hangi sırayla atman gerektiğini bir uzman ya da profesyonelden destek alarak da çözebilirsin. Yepyeni bir dünyaya adım attığın için orada başına gelecekleri önceden bilmek ya da en azından kestirebilmek son derece önemlidir. Bunun için günümüz iş dünyasında sıkça adını duyduğun bir mentordan ya da danışmandan destek alabilirsin. Korkularını yenmek için daha önceden edinilmiş deneyimlerden ve fikirlerden faydalanmak kadar doğru bir davranış şekli olamaz. Bunun için sadece tek kişiden değil, gireceğin alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ya da benzer oluşumlardan da destek alabilirsin.

Kendine zaman tanımalısın

kendi işin, iş kurma, patron, iş yeri

Kendi işini kurma sürecinde bilinmeyen bir geleceğe ve hemen her gün büyük fırtınaların olacağı bir denize giriyorsun. Bunun bilincinde olduğun için de aklında birçok sorular var ve korkular yaşıyorsun. Bunları da aşmak için ihtiyacın olan şeylerden en büyüğü ise zaman olacak. Hayallerinin arkasından koşarken kendine biraz zaman tanımalı, bunları sadece senin yaşamadığını unutmamalı ve endişelerini gidermek için kendine uygun bir zemin yaratmalısın. Hedeflerine doğru giden yolda, korkularını yenmek ve doğru noktaya doğru yönelmek için zamanın gücünden faydalanabilirsin.

Beklenmedik durumlar ve gelecek için plan yapmalısın

kendi işin, iş kurma, patron, iş yeri

Yeni bir işe girdiğinde ya da iş yerini kurma fikrine sahip olduğunda başına gelebilecek birçok olası sorun vardır. Bunlar da sende bazı korkuların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların önüne geçmek ve korkularını bir nebze olsun yenebilmek için gelecekte yaşanabilecek durumlara karşı hazırlıklı olman da fayda var. Eğer yedek bir planın olursa ve gelecek günler için olası durumlara karşı hazırlık yaparsan kendini daha güvende ve sağlam hissedersin. Beklenmedik durumlar için zihninde bir plan hazırlayabilir ve karşılaşacağın her durum için önceden hazırlık yapabilirsin. 

Günümüzde iş ortamında yeni bir iş kurmak, girişimci olmak ve kendi işinin sahibi olmak son derece zordur. Bilinmeyen bir alana adım atacağın için sadece kendin için değil sevdiklerin için de her duruma karşı hazırlıklı olmalı ve olası kötü günler için planlar oluşturmalısın. Bu noktada QNB Sigorta’nın KOBİmin Yanında Hayat Sigortası yanında. KOBİ’lerin her anında yanında olan ve %6’ya varan akaryakıt indiriminden araç periyodik bakım hizmeti indirimine, iş yeri dezenfeksiyon hizmetinden KOSGEB ve Hukuksal Danışmanlık hizmetlerine birçok hizmeti ücretsiz ya da indirimli sunan bu sigorta ile korkularının yerini umut alacak.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.