Kadınların Alması Gereken Vitaminler Ve Etkileri

Buradasınız

Sev 12 Haziran 2021

kadın, vitamin, sağlık, ilaç

Toplumumuz kadın sağlığı konusunda her geçen gün daha fazla bilinçleniyor. Sağlıklı bir hayat için bilinçli bir beslenme gerekiyor. Sağlıklı bir beslenme planı da besinler ve vitaminlerin doğru kombinasyonuyla meydan geliyor. Kadınların yaşlarına, kilolarına, sağlık durumlarına göre almaları gereken vitaminler farklılık gösteriyor. Kadınların hayatları boyunca sağlıklı ve enerjik olabilmeleri için düzenli beslenmeyle beraber almaları gereken vitaminler de bulunuyor. Kadınların alması gereken vitaminleri senin için araştırdık.

A vitamini

kadın, vitamin, sağlık, A vitamini

Kadınlar arasında yaş fark etmeksizin alınması gereken en önemli vitamin A vitaminidir. Bu vitamin, cilt yapısını korur ve güçlendirir. Aynı zamanda kadınların bağışıklık sistemini en iyi güçlendiren ve göz sağlıklarını koruyan vitaminlerden biridir. A vitamini anitoksidan özellikler bulundurduğundan kemik, diş gibi yapıların gördükleri zararları onarmada kritik önem taşır. Kadınlarda meydana gelebilecek kronik hastalıkların önlenmesinde de A vitamininin rolü büyüktür. Havuç, kavun, kabak, biber, domates, kayısı gibi besinlerde A vitamini bolca bulunur.

B2 vitamini

kadın, vitamin, sağlık, b2 vitamini

B2 vitamini besinlerden alınan kaloriyi enerjiye dönüştürür ve gündelik yaşamda kullanılan enerji karşılanır. Eksikliği; halsizlik, kaygı, endişe ve en önemlisi depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Riboflavin adıyla da bilinen B2 vitamini doğru çalışan bir metabolizma için hayati önem taşır. B2 vitamininin azalması bağışıklık sistemini ve sinir fonksiyonlarını ciddi derecede olumsuz etkiler. Et, peynir, badem, kepekli tahıllar, mantar gibi besinlerde B2 vitamini bolca bulunur.

B7 (Biotin)

kadın, vitamin, sağlık, biotin

Saçların ve cildin her zaman sağlıklı olması için B7 vitamini en temel ihtiyaçtır. B7 eksikliğinde cansız saçlar, problemli ciltler meydana gelebilir. Bunun getirdiği psikolojik etki de olumsuz yöndedir. B7 vitamini hücre büyümesi ve sentezi için büyük önem taşır. Kolestrol seviyesini de normal değerlerde tutmasının yanında kemik iliği için de oldukça önemlidir. Balık, tatlı patates, muz, mercimek, yumurta sarısı, soya fasulyesi ve yulaf ezmesi gibi besinlerde B7 vitamini bolca bulunur.

B6 vitamini

kadın, vitamin, sağlık, b6 vitamini

Diğer bir adı Piridoksin olan B6 vitamini, bağışıklık sisteminin temelini oluşturur. Kadınlarda kalp hastalığı ve hafıza problemlerinin engellenmesinde etkin rol oynar. Aynı zamanda şeker düzenlemesi de yapar. Özellikle hamile kadınların sabah bulantılarının geçmesi için B6 vitamini alması tavsiye edilir. Eksikliğinde ciddi bir anemi problemi meydana gelebilir. Avokado, kuru meyveler, balık, fasulye gibi besinlerde bolca bulunur.

B9 vitamini

kadın, vitamin, sağlık, b9 vitamini

Kadınlarda meydana gelebilecek olan kalp rahatsızlıklarının ve Alzheimer hastalığının önüne geçmek için mutlaka alınması gereken bir vitamin olan B9 vitamini, beyin sağlığı ve hücreler için hayati önem taşır. Aynı zamanda doğurganlığı artırır ve gebelik sırasında bebeğin gelişimini destekler. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, doğal portakal suyu, kuşkonmaz, çilek gibi besinlerde bolca bulunur.

E vitamini

kadın, vitamin, sağlık, e vitamini

E vitamini, vücutta hücre hasarlarıyla mücadele eder. Anti-aging özelliği sayesinde E vitamini değeri ne kadar iyi olursa yaşlanma belirtileri de o kadar yavaşlar. Cilt ve saç bakımı için önemi büyüktür. Fındık, badem, ıspanak gibi besinlerin içinde bolca bulunur.

D vitamini

kadın, vitamin, sağlık, d vitamini

D vitamini özellikle kadınlarda birçok kanser çeşidinin riskini ciddi oranda azaltır. Kemiklerin güçlenmesi için hayati önem taşır. Aynı zamanda regl öncesi semptomların ve regl sırasında meydana gelen ağrıların azaltılmasında önemli rol oynar. Günde yaklaşık 10-15 dakika güneş ışığına maruz kalmak D vitamini için yeterlidir. Aynı zamanda balık, süt, yumurta gibi besinlerde D vitamini açısından zengindir.

Küresel olarak yaşanılan pandemi süresinde sağlığımızın değerini her zamankinden daha fazla biliyor ve ona göre davranıyoruz. Bu dönemde yaşanabilecek herhangi bir sağlık sorunu için ise hastaneye gitme düşüncesi strese neden olabiliyor. Hayatta karşılaşabileceğin risklere karşı kendini ve sevdiklerini güvence altına almanı sağlayan QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile aynı zamanda doktora danışma ihtiyacını evden çıkmadan Online Sağlık Paketi kapsamında sunulan Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ile ücretsiz olarak sağlayabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.