Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kadınlar için İhmal Edilmemesi Gereken ve Hayat Kurtaran 5 Test
Kadınlar için İhmal Edilmemesi Gereken ve Hayat Kurtaran 5 Test

iyihisset.com

24 May 2020

Erken teşhis, hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde çok büyük bir etkene sahiptir. Yaşam süresi boyunca doktorların önerdiği şekilde düzenli olarak kontrollerin yapılması sağlık için atılabilecek en iyi adımdır. Uzmanlar, kadınlar için hayati önem taşıyan testleri sıralıyor ve kesinlikle ihmal edilmemesi uyarılarında bulunuyor. Kadınlar için ihmal edilmemesi gereken ve hayat kurtaran 5 testi sizler için derledik.

Mamografi

Aile içerisinde meme kanseri bulunan kişiler, 35 yaşından itibaren her yıl doktora gidip meme kontrolü olmak zorundadır. 40 yaşından itibaren her yıl mamografi çekilmesi gerekmektedir. 50 yaşına kadar 2 yılda bir, 50 yaşından sonra her yıl mamografi kontrolü yapılması doktorlar tarafından öneriliyor.

Rahim Ağzı Kanseri için Tarama Testi

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 500 bin kadının rahim ağzı kanserine yakalandığı gözlemlenmiştir. Oysa erken tarama testi ve erken teşhis ile hücre değişime uğramadan, kanser öncesi süreçte yakalanabiliyor. Tarama yönteminde patolojik inceleme olmadan anında sonuç alabilirsiniz.

Ultrason

Her yıl düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırılması gerekmektedir. Muayenenin bir parçası olan ultrasonografi de rahim ve yumurtalıkları ayrıntılı bir şekilde inceler. Rahim ve yumurtalıklarda kanser hücresi göründüğü takdirde ileri incelemeler yapılır.

Kemik Yoğunluğu Ölçümü

Kemik erimesi, özellikle menopoz sonrasında ortaya çıkan ve kendini belli etmeden ilerleyen bir hastalıktır. Kemik erimesi sonucunda oluşan boy kısalması, kamburluk, kemik kırılmalarına karşı önlem almak mümkün hale gelmiştir. Tüm sonuçlar göz önüne alınarak kadınların kemik erimesi riskine karşı önlem alması şarttır.

Gastroskopi ve Kolonoskopi

Mide ve bağırsak sisteminin değerlendirilmesi için yaptırılması gereken önemli testlerden bir tanesidir. 40 yaşından itibaren 50 yaşına kadar her 5 yılda bir yaptırılması gerekmektedir. 50 yaşından sonra ise her 3 yılda bir yaptırılması önerilmektedir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.