Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kadın Hakları İçin Hayatını Ortaya Koyan 5 Cesur Kadın
Kadın Hakları İçin Hayatını Ortaya Koyan 5 Cesur Kadın

iyihisset.com

08 Mar 2020

Kadın hakları hareketinin odak noktası olarak gösterilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kökenleri, 1860’lı yıllara kadar uzanıyor. Birleşmiş Milletler tarafından 1975 yılında resmi olarak kabul edilen bu özel gün, dünyanın dört bir yanından çeşitli yürüyüşlere ve gösterilere sahne oluyor. Kadın hakları için sokaklara dökülen binlerce kadın, yapılan haksızlıklara karşı tepkilerini cesurca ortaya koyuyor. Elbette bu kadınlar arasında bazı özel isimler var ki verdikleri mücadelelerle tüm kadınlar için bir umut ışığı oluyor.

 

İşte kadın hakları için hayatını ortaya koyan 5 cesur kadın...

 

1. Malala Yousafzai

2012 yılında, henüz 15 yaşındayken Taliban’ın saldırısına uğrayarak silahla vurulan Malala Yousafzai, kadın hareketinin en önemli isimlerinden biri. Ülkesindeki kadınların eğitim hakkı için verdiği savaşla hafızalara kazınan Malala, bugün tüm kadınlar için savaşmaya devam ediyor. 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan en genç isim olan Malala, yaşadığı sürece kadın hakları için savaşacağının da altını çiziyor.

 

2. Germaine Greer

Avustralyalı akademisyen ve gazeteci Germaine Greer, 20.yüzyılın en etkili kadın hakları savunucularından biri olarak gösteriliyor. 1970 tarihli "The Female Eunuch" kitabıyla yepyeni bir feminizm dalgası yaratan Greer, kadın-erkek eşitliğinden ziyade kadınların kurtuluşuna odaklanıyor. Toplumsal cinsiyet farklılıklarını olumlu bir şekilde kullanmanın en iyisi olduğunu savunan Greer, kitapları ve konuşmalarıyla feminist harekete ilham vermeye devam ediyor.

 

3. Zahra’ Langhi

Libyalı cinsiyet uzmanı ve siyasi aktivist Zahra ’Langhi; barışı, insan haklarını ve kadın-erkek eşitliğini savunan önemli isimlerden biri. Aynı zamanda kadınların hem siyasette hem de toplumda bir bütün olarak güçlenmesini amaçlayan ve kadınların barışın inşasındaki rolünü destekleyen Langhi, Libyan Women’s Platform for Peace'in de kurucularından biri. Langhi, devrim sonrası Libya'daki kadınların demokratik sürece entegre olabilmesi için Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluşla çalışıyor.

 

4. Leymah Gbowee

Liberyalı barış aktivisti Leymah Gbowee, ulusunun tarihindeki en etkili kadınlardan biri olarak gösteriliyor. Kendisi travma kurbanlarına yardım eden gruplarla çalıştıktan sonra 2003'te ikinci Liberya İç Savaşı'na son verilmesini sağlayan Women of Liberia Mass Action for Peace adlı barış hareketinin de başına geçti. 2011'de Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Gbowee, sadece Liberya'da değil tüm Afrika'da barışçıl aktivizm ve kadın eşitliği için bir simge olmaya devam ediyor.

 

5. Esther Gatuma

Kenyalı aktivist Esther Gatuma, kadın hakları için her şeyini ortaya koyan özel isimlerden biri. Özellikle zorla yapılan evliliklere karşı savaşan Gatuma, bu amaçla Woman Of Paradise’ı kurdu. Bir yandan yoksulluğu ve çocuk kaçakçılığını sona erdirmeye çalışan Gatuma, bir yandan da Afrikalı kadınlar için büyük bir savaş verdi. Günümüzde Afrikalı kadınlar için büyük bir anlam ifade eden Gatuma, kadın hareketinin öncü isimlerinden biri olmaya devam ediyor.

 

Kaynak:

https://charterforcompassion.org/women-justice-and-compassion/23-inspiring-women-fighting-for-women

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.