Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Japon Kadınlarının Zayıflıklarının Ardındaki Beslenme Alışkanlıkları
Japon Kadınlarının Zayıflıklarının Ardındaki Beslenme Alışkanlıkları

iyihisset.com

10 May 2017

japon kadınları

Japon kadınları estetik anlayışları ve güzellikleriyle dünyanın en zarif kadınları olarak bilinir. İlginç bir şekilde 30 yaşındayken 18 yaşında gibi, hatta 40 yaşındayken 25 yaşında gibi görünürler. Peki bu kadar genç ve zayıf olmalarının sırrı ne? İşte Japon kadınlarının beslenme alışkanlıkları ve yaşam şekilleri...

Zengin ve Dengeli Öğünler

dengeli beslenme

Japonlar sushi’leriyle ünlü olsalar da öğünlerinde çok çeşitli besinler tüketirler. Balık, yosun, soya, pirinç, sebze, meyve ve yeşil çayı oldukça fazla tercih ederler. Çok yönlü ve dengeli bu öğünlerinde abur cubura yer yoktur. Yemeklerin tazeliği onlar için büyük önem taşır. Sebzeler ve baharatlar, yemek pişmeden kısa bir süre önce koparılıp toplanır. Balık tercihlerini de yine sezona göre yaparlar. Zaten genel olarak mevsime göre beslenirler. Örneğin kışın et, balık, sıcak içecekler ve çorba içerken, yaz mevsiminde soğuk çorba, ramen, deniz ürünleri ve salata tercih ederler.

Pişirme Yöntemleri

pişirme yöntemleri

Japonya’da yemek geleneksel olarak pişirilir, ızgara edilir, kaynatılır ve çok az yağ ile özel tavalarda kızartılır. Sebzeler ince ince doğranır, böylece daha hızlı pişer ve daha güzel görünürler. Bu pişirme yöntemleri gıdaların besin değerlerini korur. Sebze kullanımının son derece yaygın olduğu Japon mutfağı, baharatlar konusunda da oldukça dikkatlidir. Mide, karaciğer ve böbreklere yük oluşturmamak için aşırı baharat kullanımından kaçınılır. Tazelik ve doğallık beraberinde güzellik, renk, lezzet ve sağlık getirir.

Sofra Kültürü

sofra kültürü

Yemek yemek, Japonya’da bir ritüeldir. Yemeği yavaşça, küçük parçalar halinde yerler. Porsiyonlar da küçüktür. Bu tam da diyetlerde bize önerilen yeme şekli değil mi zaten! Japon kadınları, yemeğin doğal lezzeti kadar doğal görüntüsünü de korumak isterler. Yemeklerin birbirine karışmasından hoşlanmadıkları ve tatlarını yalın bir şekilde almak istedikleri için her birini ayrı kaplara koyarlar.

Ekmek Yerine Pirinç Tüketimi

pirinç tüketimi

Pirinç, Japonların her öğününün olmazsa olmazı. Pişirilme şekli her ülkede farklılık gösteren pirinç, Japonya’da yağ ve tuz katılmadan pişiriliyor ve hiç kilo aldırmıyor.

Kahvaltı En Önemli Öğün

Japon kahvaltısında Türk kahvaltısında olduğu gibi birçok çeşit bulunsa da Japon kahvaltısının içeriği oldukça farklı. Japon sofralarında reçellerin yerini meyveler alıyor. Şaşırtıcı olan ise balık, pirinç ve yosunun kahvaltılarda bile bulunması. Miso çorbası da kahvaltının aranan lezzetlerinden.

Japon Tatlılarında Şekere Yer Yok

japon tatlıları

Tatlıların Japonya’da pek popüler olduğu söylenemez. Eğer sofrada bir Japon tatlısı varsa porsiyonun küçücük olduğuna ve hiç şeker içermediğine emin olabilirsiniz. Yeşil çaydan yaptıkları kekler, pirinçten yaptıkları dondurmalar görenleri ve tadanları şaşkına çeviriyor. “Yağsız ve şekersiz tatlı mı olur!” diyor olabilirsiniz ama emin olun ancak bu şekilde bu kadar genç ve güzel kalınabiliyor! Kısacası tatlıyı günlük hayatınızdan çıkarmadan “Japon kadınları nasıl bu kadar zayıf oluyor” demeye hakkınız yok!

Bu kurallar, sadece zayıf olmak için değil, aynı zamanda sağlıklı ve kansersiz bir hayat sürmek için de çok önemli. Siz de Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kansere karşı kendinize maddi güvence sağlayabilirsiniz. Üstelik anlaşmalı hizmet ağında yer alan hastanelerde, spor merkezlerinde, sigarayı bırakma merkezlerinde, ağrı/görüntüleme merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda %40'a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.