Hayır Diyemiyorsanız Bu Öneriler Tam Size Göre...

Buradasınız

Sev 16 Temmuz 2020

Birçok insan hayatı boyunca karşılaştığı olumlu ya da olumsuz sayısız durum karşısında bir türlü hayır demeyi beceremez. Ne yaparsa yapsın, yaşadığı olay karşısında objektif bir bakış açısı geliştirmeyi başaramaz ve kendisi için negatif sonuçlar doğuracağını bile bile hayır diyemez. Bu durum, günlük hayatın akışı içerisinde istenmeyen birçok sonucun da doğmasına neden olur. Yaşamında hayır kelimesi olmayan ve bunu bir türlü kullanamayanlar için birkaç öneri hazırladık.

Olayı net şekilde anlamaya çalışın

Her şeyden önce karşılaştığınız bir durum karşısında neden hayır demeniz gerektiğine kendinizi ikna etmeniz gerekiyor. Bunun için mümkün olduğu kadar pozitif şekilde ve hızlı bir değerlendirme yapın ve kendinizi “hayır” demek için ikna edin. Bu şekilde psikolojik olarak kendinizi hazır hissedebilir ve çok daha rahat şekilde hayır diyebilirsiniz.

Hayır cevabınızı nedenleri ile birlikte verin

Karşınızdaki kişiye hayır dediğinizde bu cevabı neden verdiğinizi de anlatırsanız kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu yolla karşınızdaki kişiyi kırdığınızı ya da üzdüğünüzü düşünmenin ötesine geçerek bir anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Pratik yapmak işe yarayabilir

Hayatın her aşamasında pratik yapmak ve bir şeyleri olay olmadan önce deneyimlemek işe yarayabilir. Tek başınıza kaldığınız bir ortamda olası durumları rol model yaparak canlandırabilir ve kendinizce “hayır” pratikleri yapabilirsiniz.

Kendiniz olduğunuzu unutmayın

Birçok insan karşısındaki kişiyi kırmamak ve zor durumlara sokmamak için hayır diyemediğini söylüyor. Herhangi bir durum karşısında karşınızdakini düşündüğünüz kadar kendinizi de düşünmeyi unutmayın. Siz hayır yanıtını ortaya çıkan durum ya da olay için veriyorsunuz, kişisel bir durum yaratmıyorsunuz. Bunun için benliğinizi de düşünerek hayır yanıtını verebilir ve bunun kişisel olmadığını aklınızda tutabilirsiniz.

Alternatifler yaratarak yanıt vermeye çalışın

Basit bir şekilde “hayır” diyebilmenin yöntemlerinden biri de cevabınızı verirken alternatifler yaratmanızdır. Yanıtınızla birlikte alternatif yollar sunmak ve seçimi bu yolla karşınızdaki kişiye bırakmak da faydalı olabilir. Bu şekilde hem durumu reddedebilir hem de ortaya çıkan yeni durum için çıkış yolunu hazırlamış olursunuz.

Gülümsemeyi unutmayın

Hayatınız boyunca karşılaştığınız her durumda gülümsemek ve bu pozitif yaklaşımı bir tavır haline getirmek işinize çok yarayacaktır. Hayır diyebilmenin diğer ve en etkili yollarından biri de gülümsemektir. Yanıtınızı verirken içerisinde bulunduğunuz ruh halini pozitife çevirerek karşınızdaki kişiyi rahatlatmanız ve bu yolla ikna etmeniz mümkün. Yaşamınız boyunca gülmek ve hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruma altına almak istiyorsanız siz de Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortasını tercih edebilirsiniz. Olası risklerin yanında diş sağlığınızı da koruyan bu sigorta ile hayat koşturmacası içerisinde yanınıza bir güç daha alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.