Hamileyken Yapılan Egzersizlerde Dikkat Edilmesi Gereken Kritik Noktalar

Buradasınız

Sev 26 Ocak 2020

Hamilelik döneminde düzenli olarak egzersiz yapmak, anne adaylarının ruh ve beden sağlığı için oldukça önemli. Aynı zamanda bebeğin de sağlıklı bir kiloda dünyaya gelmesini sağlayan bu egzersizlerin uzman kontrolünde yapılması şart! Aksi takdirde annenin ve bebeğin sağlığı olumsuz etkilenebilir, çeşitli komplikasyonlar oluşabilir.

 

Sizler için hamilelik döneminde egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları yazdık. İşte her anne adayının dikkat etmesi gereken 5 kritik nokta...

 

1. Bir uzmana danışın

Egzersize başlamadan önce hem anne adayı hem de planlanan egzersiz programı mutlaka doktorlar tarafından değerlendirilmeli, programın anne ve bebek için olumsuz bir etkisi olmayacağından emin olunmalı. Bu nedenle bir egzersiz programına başlamak isteyen anne adaylarının bir uzmana danışması şart! Bu süreçte bir spor hocası ile çalışılmalı, program hazırlanmalı ve daha sonrasında doktorla görüşülerek gerekli kontroller sağlanmalı.

 

2. Vücudunuzu zorlamayın

Planlanan egzersizler haftada 4 ila 7 günü; günde 20 ila 30 dakikayı aşmamalıdır. Egzersizlere 5-10 dakika kadar ısınma ve esneme hareketleri ile başlanmalı, yine 5-10 dakikalık soğuma hareketleri ile son verilmeli. Eğer anne adayı hamilelik öncesinde spor yapmıyorsa günlük 10 dakikalık egzersizlerle başlamalı, egzersiz programının devamında bu süreyi arttırarak ideal düzeye ulaştırmalıdır. Hamileliğin ikinci yarısından itibaren özellikle sırtüstü pozisyondayken tansiyonun düşebileceği de unutulmamalı! Ek olarak anne adaylarının ani dönüşlerden ve zıplama hareketlerinden kaçınması da şart.

 

3. Egzersiz yoğunluğuna dikkat edin

Egzersiz boyunca anne adaylarının nabzı takip edilmelidir. Nabzın 140 atımın üzerine çıkmamasına özen gösterilmeli dolayısıyla atış hızını hafif bir şekilde arttıracak (10-30 atım/dakika) egzersizler tercih edilmelidir. Egzersiz boyunca anne adayları, konuşmalarını sürdürmelerine engel olmayacak bir yoğunlukta egzersiz yapmalıdır. Aksi takdirde bebeğe ve anneye yeterli miktarda oksijen gitmeme olasılığı olduğu unutulmamalıdır.

 

4. Yeterli ve dengeli beslenin

Anne adayları; egzersizlerin  kilo alımını kısıtlamak için değil, kendisinin ve bebeğin sağlığı korumak için yapıldığını unutmamalı! Bu nedenle egzersiz programını karşılayan bir beslenme düzeni oluşturmalı ve anne adayları yeterli kaloriyi aldığından emin olmalıdır. Egzersiz, yemek yedikten en az bir saat sonra yapılmalı ve egzersiz sırasında ve öncesinde bol miktarda su içilmelidir.

 

5. Sizin için en uygun ortamı ve kıyafetleri tercih edin

Anne adaylarının egzersiz yaptığı ortam havasız ve fazla sıcak olmamalıdır. Özellikle sıcak, nemli ve basık havalarda egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. Ek olarak tercih edilen kıyafetlerin de büyük bir önemi olduğu unutulmamalı! Anne adayları; çok sıkı olmayan, esneyebilen ve nefes alan kıyafetlerin yanı sıra yaptığı spora uygun bir ayakkabı tercih etmelidir.

 

Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/gebelikte-egzersiz-yaparken-nelere-dikkat-edilmeli-2654734

http://www.cocukgelisimi.com/hamilelikte-egzersiz-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.