Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın 10 Faydası
Hamilelikte Egzersiz Yapmanın 10 Faydası

iyihisset.com

20 Ağu 2018

Hamilelik döneminde hem gereğinden fazla kilo almamak hem de esnekliğinizi kaybetmemek istiyorsanız, doktorunuza danışarak hamile egzersizleri yapabilirsiniz. Dokuz ay boyunca hem size hem de bebeğinize yarayacak olan hamile egzersizlerinin faydaları nelerdir, merak ediyorsanız, sizin için sıraladık:

1. Daha Az Kilo Alırsınız

Hamilelik süresince zaten kilo alacağım, diye düşünmeyin. Hamile egzersizleri yapmayanlar hamileliğinde çok daha fazla kilo almaya meyilli olabiliyor. Siz de hamileliğinizi az ama öz kiloyla tamamlamak istiyorsanız, egzersiz yapabilirsiniz.

2. Vücudunuz Normal Doğuma Hazırlanır

Normal doğum yapmak istiyorsanız özellikle pelvik kaslarınızı çalıştıracak olan egzersiz türlerini tekrarlamanız gerekiyor. Normal doğumda etkin rol oynayan hamile egzersizleri sayesinde çok daha hafif geçen, kolay bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

3. Sırt Ağrılarınız Azalır

Hamilelik süresince vücudunuzun ön kısmında taşıdığınız ağırlık bir süre sonra sırtınızda ağrı olarak size geri döner. Ancak hamile egzersizleri yaparak bu sırt ağrılarını sonlandırabilirsiniz. Doktorunuzun egzersiz yapmanız için uygun gördüğü tarihten itibaren egzersizlere başlayarak hamileliğinizi en hafif sırt ağrılarıyla geçirebilirsiniz.

4. Enerjinizi Artırır

Hamilelik dönemi birçok kadının enerjisini azaltır. Çoğunluk kendini sürekli uykusuz ve yorgun hisseder. Ama egzersiz yapmak ise bu yorgunluk hissini alıp götürür. Kardiyovasküler sistemi çalıştıran hamile egzersizleri, sizi hep zinde tutar ve böylece siz de kolay kolay yorulmazsınız. Hamilelik süresince egzersiz yaparak güçlü kas sistemine sahip olacağınızdan günlük rutin hareketler size çok daha basit gelir.

5. İleride Daha Fit Bir Vücudunuz Olur

Hamilelikte egzersiz yaparak doğum sonrasında kolaylıkla fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Hamileyken kaslarınızı çalıştırmanız yağlanmayı önleyeceğinden hamilelik sonrası kilo verme sürecinde sarkmaları da önlemiş olursunuz.

6. Düzenli Bir Uykuya Sahip Olursunuz

Hamile egzersizleri yaparak uykunuzu düzene sokmanız mümkün. Birçok hamile, uyku düzensizliğinden şikayetçiyken siz, yapacağınız egzersizlerle gece uykunuza çok daha kolay bir şekilde dalabilirsiniz. Ancak egzersizleri gündüzleri saatlerinde yapmaya dikkat edin.

7. Kabızlığa ve Sindirime İyi Gelir

Hamilelik boyunca birçok kişi kabızlık sorunu yaşar. Bu da gaz sancılarını tetikler. Hamile egzersizleri ise bağırsakları harekete geçireceğinden kabızlık sorunu yaşayanların yardımcısı olur. Hamilelikte sindirim sorunları yaşamak istemiyorsanız, hafif egzersizlerle bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

8. Stresi Azaltır

Genel olarak spor yapmanın stresi azalttığı zaten biliniyor. Hamilelik stresi çekenler de hamilelik egzersizleri sayesinde streslerini bir nebze de olsa geride bırakıyor. Özellikle pilates ve yoga hamilelerin stresten kurtulmak için en çok başvurduğu egzersizler arasında yer alıyor.

9. Krampları Önler

Hamilelikte kadınların en çok şikayet ettiği şeylerden biri ansızın bacaklarına giren kramplardır. Özellikle geceleri tutan bu ağrılar, düzenli olarak yapacağınız hamile egzersizleri sayesinde çok daha az seviyeye iner.

10. Tansiyonu Düzenler

Kan basıncınız hamilelik döneminde yükselişe geçer. Tansiyonunuzun hızla yükselişe geçmesi gebeliğin ikinci trimesterinde ortaya çıkabilen hipertansiyon rahatsızlığına zemin hazırlar. Hamilelik egzersizleri ise tansiyonunuzu kontrol altına alarak daha sağlıklı bir süreç geçirmenizi sağlar.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.