Halıya Dökülen İnatçı ve Arsız Lekeleri Çıkarma Rehberi

Buradasınız

Sev 09 Aralık 2015

Her an ayağımızın altındaki halıya yediğimiz içtiğimiz şeyleri dökebiliriz, insanlık hâli. Bazı lekeler de durumu fırsat bilip yapışırlar da yapışırlar. İşte hangi inatçı ve istenmediği hâlde ısrarla orada duran leke nasıl çıkarılır, buyurun yöntemlere bakın:

Acil Müdahale
 
Tüm lekeler için ilk kural, leke kurumdan ve halıyla bütünleşmeden önce temizlemeye çalışmaktır. Televizyonun karşısında keyif yaparken halıya damlayan bir lekeyi temizlemek için keyfinizin kâhyasını beklemeyin. Çünkü o kâhya hep geç gelir.
Lekeyi temizleyeyim derken lekenin etrafındaki temiz alanları kirletmemek için dışarıdan içeriye doğru temizlik yapın ve lekenin üzerindeki artıkları bıçakla sıyırıp öyle temizleyin.

Domates ve Ketçap Lekesi 

domates_ve_ketcap_lekesi

Domates ve ketçap lekesini bulaşık deterjanıyla çıkarabilirsiniz; çünkü bulaşık deterjanı tencere ve tabaklardaki domates lekelerini çıkarmaya alışık, yadırgamaz, başarılı olur.

Kahve Lekesi

kahve_lekesi

Islak bir bezle lekeyi temizleyin. Daha sonra lekenin üzerine azıcık su dökün ve silin. Eğer kahve döküldüğünü fark etmediyseniz ve leke kurumuşsa lekenin üzerine biraz tuz serpin. Tuz, lekenin renginin açılmasını ve kalanının daha kolay çıkmasını sağlar.

Yağ Lekesi

yag_lekesi

Yine ilk olarak ıslak bir bezle lekenin olduğu bölgeyi silin. Yağ lekesini çıkarırken, yağın az olduğu kısımdan yoğun olan kısma doğru silme işlemini yapmaya dikkat edin ve lekeyi ovmamaya özen gösterin; çünkü aksi durumda daha çok yayılır. Bebek pudrası ve iri taneli mısır unu döküp silmek de kökleşmiş yağ lekelerini çıkarmaya yarar.

Sakız Lekesi

sakiz_lekesi

Özellikle evde küçük çocuğu olanların en sık karşılaştığı sorunlardan biri halıya sakız yapışmasıdır. Parmağınızla sakızı hafif bir şekilde halıdan çıkarmaya çalışın. Daha sonra buz küpleriyle dolu bir plastik poşeti sakız kuruyana kadar lekenin üzerinde gezdirin. Katılaşan sakızı bıçakla narince kazıyın.

Oje Lekesi

oje_lekesi

Beyaz ve desensiz bir kâğıt havluyu, bezi ya da pamuğu ısıtıp üzerine aseton dökün. Isıtılmış bezi ya da havluyu lekenin olduğu bölgeye çok bastırmadan tampon yapın. Havlu ya da bez ojeyi emdikçe değiştirin.

cay_lekesi

Ağartıcı içermeyen toz deterjanı ılık suyla karıştırıp lekeli bölgeyi temizleyin. Leke çıkmamakta inat ediyorsa su bardağının beşte ikisine sirke, kalanına su koyun, hazırladığınız sirkeli suyu kâğıt havlu ya da bezle lekeli bölgeye tampon yaparak uygulayın.

“Yok, Çıkmıyor. Resmen Desen Oldu Bu!” Diyorsanız

Cigna’nın Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası’nı herhangi birini alıp Ayrıcalıklar Kulübü’ne üye olarak yılda bir kez ücretsiz olarak profesyonel halı yıkama hizmetinden faydalanabilir, bununla da kalmayıp evinizle ilgili temizlik, tadilat, bakım gibi işlemleri avantajlı fiyatlarla yaptırabilirsiniz. İstediği kadar inatçı olsun, geldiği gibi gidecek o lekeler!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.