Günün Yorgunluğunu Atmak İçin Bakım Önerileri

Buradasınız

Sev 18 Haziran 2022

yorgunluk, stres, bakım, öneri, sağlık

Hepimiz gün içerisinde bizi yoran, strese sokan, zihnimizi meşgul eden, bedenimize baskı yapan ve yıpratan birçok olayla ve durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bu akış ve rutinler, üzerimizde büyük bir baskının doğmasına ve strese girerek oldukça yorgun hissetmemize neden oluyor. İş ve sosyal yaşamda bireylerin yorgunluk seviyelerinin artmasına neden olan doğal ve yapay birçok unsur var. Peki günün yorgunluğunu atmak, stresten uzaklaşmak ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak dinlenmek için neler yapabilirsin? Gün içindeki stres ve yorgunluğu atmak için izleyebileceğin bakım rutinlerini senin için kaleme aldık.

Besinlerin gücünden faydalanabilirsin

yorgunluk, stres, bakım, öneri, sağlık, beslenme

Stres ve yorgunluğunu atmanı sağlayacak en önemli yardımcıların besinler olacak. Bu besinlerin bir bölümünü cildin üzerine uygulayarak gün içerisinde yorulan bedenini dinlendirirken, bazılarını da gün içerisinde tüketerek yorgunluk ve stresini atabilirsin. Örneğin akşam eve döndüğünde kafeinli gıdaların tüketiminden uzak durmalısın. Çay, kahve ve kola gibi içecekleri içmemelisin. Fazla kafein daha çok sinirlenmene sebep olarak kalp atışlarını hızlandıracak ve bu da dinlenmeni engelleyecektir. Yine hafif bir yemek sonrasında sadece biraz meyve tüketmen de bedeninin rahatlamasına ve uykuya daha iyi gitmene yardımcı olacaktır. Yoğurt gibi ürünleri de hem tüketebilir hem de cildine sürerek teninin rahatlamasına yardımcı olabilirsin.  

Duş alabilirsin

yorgunluk, stres, bakım, öneri, sağlık, duş

Eve geldiğin zaman veya kendini yorgun hissettiğinde duş almak gevşemene yardımcı olacaktır. 36-38 derecelik bir suyla duş aldığında, yorgunluk ve stresten dolayı sıktığın kasların rahatlayacak ve zihnin de dinlenecek. Duş alırken vücudunu daha zinde ve ferah hissetmeni sağlayacak şampuanlar, vücut jelleri ya da kremler de kullanabilirsin. Duş alırken vücuduna iyi gelecek bir diğer yapabileceğin şey de soğuk suyla yıkanmaktır. Uzmanlar bazı günler soğuk suyla duş alınmasının hem vücudun genel yapısı ve kan akışı hem de cildin kendisini toparlaması için faydalı olabileceğini belirtiyorlar. Bunun için yorucu ve boğucu bir günün ardından duş almayı günlük rutinlerinden biri haline getirebilirsin.

Peeling yapabilirsin

yorgunluk, stres, bakım, öneri, sağlık, peeling

Gün içinde yaşadığın yorgunluk ve yoğun tempodan kaynaklı olarak yüzünün solgun göründüğünü ve yorgunluğunun belli olduğunu düşünüyorsan haftada 1 veya 2 kere yüzüne peeling yapabilirsin. Peeling yapmak cildinin parlamasına yardımcı olacak ve seni daha mutlu hissettirecektir. Ölü derilerin vücuttan ayıklanmasını sağlayan farklı peeling uygulamaları ile cildinle birlikte sen de rahatlayacak ve yorgunluğunu atmak için fırsatlar bulacaksın.

Masaj yaptırabilirsin

yorgunluk, stres, bakım, öneri, sağlık, masaj

Stres seviyeni düşürmenin ve yorgunluğunu azaltmanın en keyifli yollarından biri de iyi bir masaj olabilir. Masajın etkisiyle kan dolaşımı hızı artar ve kişi hem psikolojik hem de fiziksel anlamda bir arınma yaşar. Kasların rahatlamasını sağlayan farklı masaj uygulamaları ile sen de yorgunluğunu ve stresini üzerinden atabilir ve bedeninin rahatlamasını sağlayabilirsin. Ayda 1 ya da 2 kez masaj yaptırdığında vücudunun rahatladığını hissedeceksin. Bunu sağlamak için anti stres masajı olarak bilinen Shiatsu, Thai masajı ya da İsveç masajını deneyebilirsin.

Yalnız kalmayı deneyebilirsin

yorgunluk, stres, bakım, öneri, sağlık, yalnıızlık

Yorgunluğunun önüne geçecek ve kendine vakit ayırıp dinlenmeni sağlayacak en güzel yöntemlerden biri de yalnız kalmaktır. Bakım denilince doğrudan akla sadece fiziksel bakım gelebilir ve buradan da yalnızca vücudun dinlendirilmesi algılanabilir. Ancak kendine vakit ayırmalı ve bu zamanlarda yalnız kalarak vücudun ile zihninin dinlenmesini sağlamalısın. Kafanı dinlemek ve rahatlamak için mutlaka zaman zaman kendi başına kalmaya özen göstermelisin. Örneğin akşam eve döndüğünde yalnız yürüyüş yapabilir, bir film izleyebilir, bir bitki çayı yaparak kitap okuyabilirsin. Hafif bir müzik eşliğinde internette dolanıp ilgini çeken konularda araştırma yapmak, yazılar okumak da seni dinlendirecektir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.