Filtre Kahve Seçerken Dikkat Etmen Gerekenler

Buradasınız

Sev 13 Haziran 2022

filtre, kahve, barista, tat, lezzet, kahve makinesi

Üçüncü dalga kahve kültürü ile birlikte filtre kahve çeşitleri de daha fazla sayıda kişi tarafından tüketilmeye başlandı. Son zamanlarda kahve tutkunlarının neredeyse ilk tercihi haline gelen filtre kahve seçiminde ise kahve severlerin dikkat etmesi gereken birçok husus bulunuyor. Tadından yapılışına, servis edilmesinden tüketimine kadar çok farklı faktör filtre kahve seçiminde öne çıkıyor. Filtre kahve seçerken dikkat etmen gereken noktaları senin için kaleme aldık.

Öncelikle damak tadını keşfetmelisin

filtre, kahve, barista, tat, lezzet, kahve makinesi

Filtre kahve seçerken dikkat etmen gereken ilk noktalardan biri tadı. Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen kahve çekirdeklerinden üretilen kahvelerin tadı da birbirinden çok farklı özellikler gösterebiliyor. Filtre kahve tercihi yaparken kahvenin özelliklerine dikkat etmen gerekiyor. Kahvenin damak lezzetine uyumu, sertliği ve kokusu bu noktada oldukça önemli kriterler olarak karşımıza çıkıyor. Narenciye tatlarından hoşlanan kişilerin sert içimi ve keskin aroması olan Kenya kahvelerini, daha yumuşak ve dengeli tatlardan hoşlanan kişilerin ise Kolombiya kahvelerini daha fazla tercih ettiği biliniyor. Dolayısıyla damak tadına hitap eden filtre kahve türlerini seçmen gerekiyor. Bu konuda en doğru yönlendirmeler için baristalara danışmak ise en iyi tercih gibi duruyor.

Öğütülmüş kahve seçerken hangi özelliklere dikkat etmelisin?

filtre, kahve, barista, tat, lezzet, kahve makinesi

Kahve çekirdeklerini öğüten gerekli ekipmanlara sahip olmayan kişiler mecburen öğütülmüş kahveleri satın alıyorlar. Bunun en temel sebebi ise çekirdekli kahvelerin hızlı kullanıma uygun olmaması ve öğütme ekipmanlarının da oldukça maliyetli olması. Bu noktada öğütülmüş filtre kahve tercihi yaparken dikkat etmen gereken bazı noktalar bulunuyor. French Press yöntemi ile kahve demlemek istiyorsan kalın taneli öğütülmüş kahveleri, filtre kahve makinesi kullanmayı tercih ediyorsan orta veya ince öğütülmüş kahveleri satın alman gerekiyor. Evinde kullandığın makinenin özelliklerine de dikkat etmen ve öğütülmüş kahveni buna göre seçmen de büyük önem taşıyor.

Kavrulma tarihini önemsemelisin

filtre, kahve, barista, tat, lezzet, kahve makinesi

Satın aldığın kahvenin son tüketim tarihi elbette çok önemlidir. Fakat yüksek notalarda tat duymak istiyorsan mutlaka kahvenin çekilme süresine dikkat etmelisin. Kahve bitkisi yapısal olarak hızlı tüketilmesi gereken ürünler arasında yer alıyor. Kahve markaları kahveleri üretirken uzun süre saklamaya odaklanırlar. Paketli kahveler, tüketim süresi uzun olan fakat taze olmayan kahvelerdir. Daha keskin kahve tadı almak istiyorsan mutlaka Türkiye’de kavrulan ve direkt satışa sunulan kahveleri denemelisin.

Kahve alırken paketlemelere dikkat etmelisin

filtre, kahve, barista, tat, lezzet, kahve makinesi

Kahve, hızlı tüketilmesi gereken ve çabuk bayatlayan bir ürün olarak öne çıkıyor. Bu nedenle kahve satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de paketin tek yönlü valfi olması olarak karşımıza çıkıyor. Valfi boşluğundan kahvenin taze olup olmadığını, doğru paketlenip paketlenmediğini koklayarak anlayabilirsin. Bunun dışında ışık geçirmeyen paketlerin kahvenin tüketim ömrünü uzattığını da hatırlatmak isteriz.

İçtiğin kahve doğal mı?

filtre, kahve, barista, tat, lezzet, kahve makinesi

Her besinde olduğu gibi kahvenin de kimyasal üretimi epey yaygın. Kahve seçerken kahvenin doğal olup olmadığını anlamak için içerik bölümünde çeşitli ibareler mevcut. Kahvenin doğal olması için paket üzerinde mutlaka yüzde yüz organik, Rainforest Alliance Certified gibi etiketler olması gerekiyor. Bu etiketler kahvenin doğal üretimle sana ulaştığını ve doğaya zarar vermeden yok olup gideceğini ifade ediyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.