Evini Minimalist Hale Getirmenin Yolları

Buradasınız

Sev 12 Aralık 2022

minimalist, ev, dekorasyon, sade, eşya

Modern tasarım içerisinde önemli bir rol oynayan minimalizm özellik son yıllarda birçok kişinin tercihi haline gelmeyi başardı. Ev dekorasyonlarında yapılan minimal dokunuşlar özellikle gündelik hayatın yoğunluğunu ve kalabalığını ortadan kaldırıyor. Minimalist bir yaşam ve dekorasyon sayesinde net çizgiler ve sade zevkler ile evini baştan yaratman mümkün. Evini minimalist hale getirmenin yollarını senin için kaleme aldık.

Zihninde tüm süreci tasarlamalı, adım adım gitmelisin

minimalist, ev, dekorasyon, sade, eşya

Evini minimalist bir hale dönüştürmek istiyorsan kesinlikle acele etmemelisin. Uzun süreli ve detaylı düşünerek karar vermen daha verimli bir süreç geçirmeni sağlayacaktır. Tüm evi bir anda değiştirmek yerine odaları tek tek değiştirmende fayda var. Aynı zamanda bu durum süreci daha iyi yönetmeni kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde tasarım ve uygulama aşamasında birçok iş birikecek ve ev içerisindeki kaosu kaçınılmaz kılacaktır. Bu noktada evini minimalist bir hale getirmeden önce zaman yönetimini ve organizasyon planını etkili bir şekilde yapman gerekiyor. 

Mobilyalarla başlamalısın

minimalist, ev, dekorasyon, sade, eşya

Evinde kullandığın mobilyaların stili minimalist bir dekorasyon için oldukça önemlidir. Mobilya tasarımında net çizgilerin yanı sıra renklerin de büyük rolü vardır. Evini minimalist bir hale getirmek için sıcak ve parlak renkler tercih edebilirsin. Ancak gri, beyaz ve nötr tonlar evindeki minimalist ambiyansı artıracaktır. Ancak renk paletinde sadelikten yana bir tutum sergiliyorsan dekorasyonu çağdaş eşyalarla süslemek gibi bir hataya düşmemelisin. 

Tüm eşyalardan vazgeçmemelisin

minimalist, ev, dekorasyon, sade, eşya

Minimalizm gereksiz nesnelerden bilinçli olarak vazgeçilmesi ile karakterize ediliyor. Bu noktada evini daha minimalist bir hale getirirken her ne kadar eski eşyaları egale etmek gerekse de tüm eşyaları bir kenara bırakmak zorunda değilsin. İşlevsel eşyalarını farklı dekorasyon amaçları ile kullanmaya özen göstermeli ve eşyalarının sana sağladığı konforu korumalısın. Yalnızca kolay vazgeçebileceğin eşyaları değiştirmek bu süreçte yeterli olacaktır. 

Zemini boşaltmalısın 

minimalist, ev, dekorasyon, sade, eşya

Evini daha minimalist bir hale getirirken dikkat etmen gereken bir diğer unsur da zemindir. Minimalist evlerde zemin kaplamasında ne seçtiğin çok önemli değildir fakat tüm yüzeyi net çizgilerle süslemek tarzının bir adım öne çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle küçük halılar, oyuncaklar, ayakkabılar ve diğer dağınık parçalardan acilen kurtulmalısın. Zemini halı ile süslemeye karar verdiysen karışık desenlerden uzak durmaya çalışmalısın. 

Duvarlara dikkat etmelisin 

minimalist, ev, dekorasyon, sade, eşya

Minimalist tarzdaki evlerde zemin kadar önemli bir diğer faktör de duvarlardır. Duvarları olabildiğince sade tutmaya özen göstermelisin. Bu nedenle afiş, poster ve tablo gibi duvar süslemelerini mümkünse hiç kullanmamalı veya sınırlı bir şekilde kullanmalısın. Evinin duvarlarında mobilyalar ve zemin ile uyumlu ve estetik süsler kullanmak ise dekorasyonunu güçlendirecektir. 

Gereksiz eşyaları depolamalısın

minimalist, ev, dekorasyon, sade, eşya

Evinin minimalist bir hale getirmek isteyenler genellikle evde bulunan tüm eşyalardan bir anda vazgeçiyor. Bu oldukça yanlış bir tutumdur ve büyük bir israfa zemin hazırlar. Evde kullanılan eşyaların büyük bir kısmının doğadan ve ağaçlardan elde edildiğini unutmamak gerekiyor. Eşyaların arasında iyi durumda ve işlevsel olanları saklamalısın. Kullanmadığın eşyaları ise ihtiyacı olanlarla paylaşabilirsin. Vazgeçtiğin ve depoladığın eşyalara bir gün ihtiyacın olabileceğini asla aklından çıkarmamalısın. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.