En Güzel Düğün Fotoğraflarını Çekmek İçin Tüyolar

Buradasınız

Sev 20 Temmuz 2022

düğün, evlilik, tören, fotoğraf, çekim

Evlilik yolunda adım atan tüm çiftler, bu unutulmaz günü ve belki de hayatlarının en önemli anını ölümsüz kılmak isterler. Bu özel günde yaşadıkları her şeyi sonrasında hatırlamak ve yol arkadaşıyla yaşamlarını birleştirirken her adımı anımsamak için en güzel düğün fotoğraflarını çekmeyi hayal ederler. Bu işi üstlenen özel fotoğrafçılar da en iyi kareleri yakalamak ve günün en güzel anılarını biriktirmek için büyük bir çaba içerisine girer. Peki düğün fotoğrafı çekerken nelere dikkat etmek gerekir? Çiftin özel olarak verdiği pozlardan düğün hazırlıklarına, nikah töreninden düğün sonrasına kadar hemen her adımda en iyi fotoğrafları yakalamak için dikkat etmen gerekenleri bu yazımızda bulabilirsin.

Önce iyi bir fotoğrafçı ile anlaşmalısın

düğün, evlilik, tören, fotoğraf, çekim

Birbirinden farklı çekimleri yapabilen ve belirli alanlarda uzmanlaşmış çok sayıda fotoğrafçı vardır. Bazı fotoğrafçılar ise kariyerlerini düğün fotoğrafçılığı üzerine yapmışlardır. Sen de bu unutulmaz günü ölümsüzleştirmek için alanında iyi bir fotoğrafçı seçerek işe başlamalısın. Bu alanda eğitim almış, işi bilen ve daha önce bu alanda çok sayıda çekim yapmış bir fotoğrafçı ile anlaşabilirsin. Ardından bu fotoğrafçı ile düğün günü öncesinde bir araya gelerek bir program çıkarmak da önemlidir. Hava durumu ve düğünün yapılacağı mekan gibi detayları da göz önüne alarak nasıl bir programla çekim yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Fotoğrafların alınacağı iç ve dış mekanların seçimi, nikah töreninin olacağı alandaki çekim organizasyonu gibi detayların göz önüne alınması önemlidir. Aynı şekilde bu planlama yapılırken gelin ve damadı çok yormayacak bir program yapılmalıdır. Bu durum, fotoğrafların daha güzel ve estetik çıkması açısından da önemlidir.

Bu bir ekip işidir

düğün, evlilik, tören, fotoğraf, çekim

İyi düğün fotoğrafçıları genelde tek başına çalışmazlar ve kendilerine yardım eden, onlara asistanlık yapan ve destek olan kişilerle bir ekip olarak hareket ederler. Bu ekip, herhangi bir aksaklığı da önleyecek şekilde tüm önlemleri alır ve gerekli bütün ekipmanları yanlarında getirir. Düğün fotoğrafları çekilirken olası hava durumu değişiklikleri, iş ve dış mekanlarda ışık yoğunluğunda meydana gelebilecek değişimler, teknik ekipmanlarda oluşabilecek arızalar gibi beklenmeyen ve istenmeyen birçok olay meydana gelebilir. Bu tarz durumlar için iyi ve profesyonel fotoğrafçılar önceden hazırlık yaparlar ve ekipleriyle birlikte olası tüm sorunları değerlendirerek önlem alırlar. Bu ekip, çekim mekanlarını da önceden gezerek nerede ve nasıl fotoğraflar çekeceğine bakar ve kendi zihinlerinde deyim yerindeyse bir akış hazırlarlar. İyi fotoğrafçıların daha sonrasında bilgisayar üzerinde ve belirli programları kullanarak fotoğraflar üzerinde oynayabilmek için RAW formatında çekim yapması da önemlidir. Bu yolla çekilen düğün fotoğrafları, sonrasında istenilen şekilde ayarlanabilir ve düzenlenebilir.  

Mekanlar ve tüm detaylar önemlidir

düğün, evlilik, tören, fotoğraf, çekim

Düğün günü hemen herkes çok tatlı bir telaşın içerisine düşer ve kelimenin tam anlamıyla hiç kimse birbirini görmez bile. Herkesin yoğun ve genelde de stresli bir telaş içerisinde olduğu bu günde fotoğrafçının işi de tüm bu koşturmaca arasında en iyi fotoğrafları yakalamaktır. Bunun için fotoğrafçının önceden seçilen mekanları bilmesi ve burada alacağı pozları seçmesi gerekir. Ek olarak bütün bu tatlı telaş içerisinde yakalanması gereken birçok detay da olacaktır. Düğün gününden sonra kimileri komik de olan bu detaylar için fotoğrafçıların çok dikkatli olması ve makinelerini ellerinden düşürmemeleri önemlidir. Çünkü bu anlar, tekrarı olmayan ve sadece o ana özel zamanlardır. Yorucu bir gün olacağı kesin olmakla birlikte en iyi düğün fotoğraflarının da bu anlardan çıktığı unutulmamalıdır.

İyi iletişim de çok önemli

düğün, evlilik, tören, fotoğraf, çekim

Hayatlarının en güzel gününü geçiren gelin ve damatla fotoğrafçı arasında iyi bir iletişim olması da güzel düğün fotoğraflarının çekilebilmesi için çok önemlidir. Zaten oldukça telaşlı, stresli ve yorgun olan çifti rahatlatacak, onları doğru yönlendirecek, sakinleştirecek ve zaman zaman da güldürecek bir fotoğrafçının olması her zaman için en iyisidir. Bunun için doğru ve açık şekilde iletişim kurularak, gelin ve damadın doğru yönlendirilmesi en iyi sonuçların alınması açısından oldukça gereklidir.

Farklı açıları denemelisiniz

düğün, evlilik, tören, fotoğraf, çekim

Düğün fotoğraflarını çekerken dikkat etmen gereken bir diğer nokta da yeni teknolojik cihazları da kullanarak farklı açıları denemektir. Örneğin dronelardan faydalanarak yeni ve değişik açılar deneyebilir ve buradan da güzel kareler çıkarabilirsin. Sıradan fotoğrafların önüne geçecek şekilde hem içeride ve kapalı mekanlarda hem de dışarıda en iyi kareleri yakalamak için farklı denemeler yapabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.