Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Emziren Anne Diyetinde Olması Gerekenler
Emziren Anne Diyetinde Olması Gerekenler

iyihisset.com

22 Eyl 2018

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldıysanız muhtemelen aklınızı kurcalayan en büyük şeylerden biri de emzirme konusudur. Peki bebeğiniz için adeta doğal antibiyotik niteliğinde olan anne sütünü daha faydalı kılmanın bir yolu var mıdır? Öncelikle şunu söylemeliyiz ki emzirirken diyet yapmanıza gerek yok ama diyetinize yani beslenme düzeninize sokmanız ve çıkarmanız gereken bir takım şeyler var. Emziren anneler ne yemeli, ne içmelidir? Emzirme sürecinde uzak durmanız gereken yiyecekler ve içecekler bulunuyor mu? Emziren anne diyet listesi diye bir şey var mı? İşte emziren anne diyeti ile ilgili bütün bu soruların yanıtları içeriğimizde saklı!

Proteine Önem Verin

Emziren anne diyeti süresince protein alımı oldukça önemli. Süt, süt ürünleri, yumurta, et ve özellikle balık tüketmeniz sadece sizin ve bebeğinizin yaşam kalitesini artırmakla kalmıyor aynı zamanda sütünüzün kalitesini de arttırıyor. DHA oranı yüksek olan somon, emzirme sürecinde tüketmeniz gereken besinler arasında yer alıyor.

Bol Su İçin

Hem hamilelik sürecinde hem de emzirme döneminde annenin yeteri kadar sıvı desteği alması gerekiyor. Doğum öncesi ve sonrası beslenme uzmanı Birgitta Lauren, annenin gün içerisinde 10-12 bardak su içmesi gerektiğini vurguluyor. Emziren anne diyeti boyunca emzirme öncesi ve sonrasında da su içmek annenin sıvı kaybı yaşamasını önlüyor.

Doğru Şekilde Kalori Almaya Dikkat Edin

Emziren anne diyeti boyunca süt verirken oldukça fazla enerji harcarsınız. Bu yüzden bu süreçte günde aşağı yukarı 500 kalori alarak enerji alışverişinizi tamamlamanız gerekir. Burada bahsettiğimiz kalori elbette trans yağlardan oluşan, sağlıksız yemeklerden aldığınız kalori değil. Bazen kaçamaklar yapabilirsiniz ama kalori alımınızı genellikle sağlıklı yiyeceklerden sağlamanız gerekiyor.

Sebze ve Meyveyi Hayatınızın Merkezi Yapın

Aslında bu kural sadece emziren anne diyeti için geçerli değil. Her zaman sebze ve meyveyi hayatınızın merkezi yaparak daha sağlıklı bir birey haline gelebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), günde 2 tabak meyve ile 3 tabak sebze yemenin oldukça faydalı olduğunu öne sürüyor. Ancak sebze ve meyve yerken her zaman tek tip yememeye dikkat etmeli, farklı renklerdeki sebze ve meyveleri bir arada tüketerek çeşitlilik sağlamaya gayret göstermelisiniz.

Tam Tahıllı Gıdalarla Beslenin

Emziren anne diyeti için USDA tarafından verilen tavsiyeler arasında tam yüksek lif içeren tahıllı gıdaları tüketmek de yer alıyor. Emziren annelerin günde 250 gr tam tahıllı gıdalar tüketmesi gerektiğini vurgulayan kurum, özellikle kinoa, tam buğday ekmeği, esmer pirinç, bulgur, yulaf gibi besinlere ağırlık verilmesi gerektiğini söylüyor.

Kalsiyum İhtiyacınızı Giderin

Tıpkı protein gibi kalsiyum da emziren anne diyeti söz konusunda büyük önem taşıyor. Bu da demek oluyor ki bu dönemde süt, yoğurt, peynir gibi besinler tüketmeye ağırlık vermelisiniz. Günde 1300 mg kalsiyum almanız gerekirken sadece 1 bardak süt ya da yoğurdun aşağı yukarı 300 mg kalsiyuma sahip olduğunu  unutmayın. Böylece günde 2 bardak süt ve 2 bardak yoğurt tüketmeniz bile gereken kalsiyum miktarını sağlamanız için yeterli olacaktır.

Organik Ürünlere Yönelin

Son yıllarda birçok kişi normal yaşantısında da organik ürünlere yönelmeye başladı. GDO hayatımıza girdiği günden beri, organik üretim çok daha fazla tercih ediliyor. Emziren anne diyeti de elbette organik besinlerden nasibini alıyor. Genetiği ile oynanmış ürünler emziren annelerin sütü için de tehlike oluşturuyor. O yüzden Beslenme Uzmanı Lauren, hamilelikte ve emzirme sürecinde annelerin mutlaka organik gıdalara yönelmesi gerektiğini söylüyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.