Ekstrem Özellikleri ile Dikkat Çeken Kadınlar

Buradasınız

Sev 08 Mart 2023

ekstrem, kadın, güç, zeka, yetenek

Varlıkları ve eylemleriyle dünyaya yön vermeyi başaran, yaptıkları buluşlarla tüm  insanlığa fayda sağlayan, kadınların sesi olmayı başaran, dönemine göre  aykırı gözüyle bakılan birçok işi ve görevi layıkıyla yerine getiren kadınlar tarihe adlarını yazdırdı.. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak kaleme aldığımız bu yazımızda ekstrem özellikleri ile dikkat çeken kadınları senin için sıraladık.

Eileen Collins

Eileen Collins, ekstrem, kadın, güç, zeka, yetenek, nasa

19 Kasım 1956 doğumlu Eileen Marie Collins gerçekleştirdiği uzay çalışmaları ile tarihi açısından bir ilki gerçekleştirmeyi başarmış güçlü bir kadın olarak öne çıkıyor. Emekli ABD Hava Kuvvetleri albayı ve NASA astronotu Collins, uzay mekiği kullanan ilk kadın olarak tarihe geçmeyi başardı. Space Shuttle’ın ilk kadın pilotu ve komutanı olan Collins, 1991’den 2006’ya kadar toplamda dört defa uzay uçuş komutanlığı yaptı.

Serena Williams

Serena Williams, ekstrem, kadın, güç, zeka, yetenek, tenis

1995 yılında profesyonel kariyerine başlayan ve geçtiğimiz günlerde emekli olduğunu açıklayan ABD’li profesyonel tenisçi Serena Williams, adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başardı. Williams kariyeri boyunca 23 Grand Slam şampiyonluğu, 72 tek kadınlar, 23 çift kadınlar ve 4 olimpik altın madalya kazanarak kırılması imkânsız bir rekorun sahibi oldu. Williams bu başarılarıyla birlikte kadın tenisçilerin idolü oldu. .

Danica Patrick

Danica Patrick, ekstrem, kadın, güç, zeka, yetenek

25 Mart 1982 yılında dünyaya gelen ABD’li otomobil yarışçısı, aktris ve model Danica Sue Patrick, erkeklerle özdeşleşen otomobil yarışlarında  ldukça önemli başarılara imza attı.. Patrick, 2005 yılında gerçekleştirilen Indy500 yarışında ve yine aynı yıl içerisinde gerçekleştirilen IndyCar Şmapiyonası’nun en iyi çaylak pilot seçildi. Patrick ayrıca 2008 yılında Twin Ring Motegi pistinde yapılan Indy300 yarışını kazanarak bir “IndyCar” yarışı kazanan ilk kadın pilot olma unvanını elde etti. Patrick, Indianapolis 500 ve Daytona 500 yarışlarını yöneten ilk kadın yarışçı oldu.

Amelia Mary Earhart

Amelia Mary Earhart, ekstrem, kadın, güç, zeka, yetenek

24 Temmuz 1897 yılında dünyaya gelen ABD’li havacı ve yazar Amelia Mary Earhart, Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçmeyi başaran ilk kadın pilot olarak ön plana çıkıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri hastanelerde hemşirelik de yapan Earhart, havacılık alanında öncü kadınlar arasında yer almaktadır.

Dorothy Hodgkin

Dorothy Hodgkin, ekstrem, kadın, güç, zeka, yetenek

Tıp alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çeken Dorothy Hodgkin; kolesterol, penisilin, B12 vitamini ve insülin moleküler yapılarının kâşifi olarak tanınıyor. 35 yılı aşkın çalışmalarıyla insülin yapısını çözmeyi başaran Nobel ödüllü Hodgkin, 60 yılda bir kraliyet tarafından Başarı Ödülü’nü almaya hak kazanan ikinci kadın olmayı başardı. Hodgkin’in tıp literatürüne kazandırdığı kavramlar günümüzde hala birçok hastalığın ilerlemesine engel oluyor.

Emily Murphy

Emily Murphy, ekstrem, kadın, güç, zeka, yetenek

Kanadalı kadın hakları aktivisti ve yazar Emily Murphy 14 Mart 1868 yılında dünyaya geldi. 1916 yılında Britanya İmparatorluğu ve Kanada’nın ilk kadın yargıcı olan Murphy, verdiği hukuk mücadeleleriyle döneminin öncü kadınlarından biri oldu. Murphy, kadınlara yönelik siyasi ve hukuki açıdan hiçbir hakkın tanınmadığı dönemde mücadelesi ile bu hükümleri içeren kanunları değiştirmeyi başardı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.