Eczacıların Hayatımızda Sahip Olduğu Önemli Değerler

Buradasınız

Sev 25 Eylül 2021

eczacı, eczane, erkek, kalfa, eczacılık günü

Eczacılar, literatürdeki anlamıyla ilaçların etken maddelerinin tasarlanması, hazırlanması, sentezlenmesi, bunların farklı ilaç formlarına getirilmesi, hastaya ulaştırılıp doğru şekilde kullanılması ve tüm bu sürecin etkin, güvenilir şekilde yürümesinden sorumlu kişiler olarak görülüyor. Ancak bizim kültürümüzde eczacılar bundan daha fazla anlamlar taşıyor. Onlar mahallemizin temel parçalarından biri olan, sağlığımızı takip eden, yaşadığımız sıkıntıları bilen ve çözüm üreten, başımız sıkıştığında danıştığımız ve sorunlarımızı paylaştığımız dostlarımız gibiler. Gelin Eczacılık Günü’nde sevgili eczacılarımızın bizim için taşıdıkları önemi bir kere daha hatırlayalım.

Doktorumuzla aramızdaki bağ

eczacı, eczane, erkek, eczacılık günü, tablet

Eczacıların temel görevlerinden biri de doktor ile hasta arasında temel bir bağ oluşturmaktır. Ancak bunu bir görev gibi yapmanın ötesinde zaman zaman doktorla iletişim de kuran eczacımız bizlerin, tedavi süreçlerini en iyi şekilde yürütebilmemiz ve en iyi sonucu alabilmemiz için çalışır.

Her işimize koşan bir dost gibidir

eczacı, eczane, kadın, eczacılık günü, hasta, yaşlı

Mahallemizdeki eczacımız, hele ki çok uzun süredir aynı yerdeyse bizi çok iyi tanır ve başta sağlık sorunlarımız olmak üzere hemen her şeyle ilgilenir. Bizi gördüğü ya da eczaneye gittiğimiz zaman bizimle ilgilenir, sohbet eder ve sağlık sorunlarımızı takip eder. Eğer gerekirse mesai saatleri dışında da yardımımıza koşar ve bize yardımcı olur.

İlk sağlık danışmanımızdır

eczacı, eczane, kadın, eczacılık günü, hasta, erkek

Eczacılar, konumları itibarıyla en yakınımızdaki sağlık danışmanlarımızdır. Doktorların yoğun programları ve randevulu çalışma sistemleri nedeniyle herhangi bir sağlık sorunu yaşadığımızda ilk başvuru yaptığımız yer eczacımızdır. Eczacılar bunun da ötesinde doktorun verdiği tedavinin uygulanması için en son başvurulan ve görülen sağlık profesyonelleridir. Bu yüzden onlar için bizim sağlık rehberimiz demek çok da yanlış olmaz.

Halk sağlığını korurlar

eczacı, eczane, kadın, eczacılık günü

Eczacılar bireysel olarak bizlerin sağlığını korudukları kadar toplum ve halk sağlığının korunması ve gerekli bilinçlendirmenin yapılması için çok önemli roller üstlenirler. İlaçlar ve güncel tedavilerle ilgili ortaya çıkan her yeni gelişme ve bilgiyi takip ederek bununla ilgili bulundukları çevrede bilinçlendirme yaparlar. Bu anlamıyla halk sağlığında da önemli bir görev alırlar.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.