Dünyanın En İyi Kadın Yönetmenleri

Buradasınız

Sev 26 Mayıs 2021

kadın, yönetmen, çekim, stüdyo

Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi sinema alanında da yaptıkları ile isimlerinden söz ettiriyorlar. Oynadıkları roller ve üstlendikleri birçok görevin yanında yönetmen koltuğunda da yaptıkları ile adını sinema tarihine yazmış birçok kadın yönetmen mevcut. Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödüller de kazanan bu isimler arasından birkaçını sizler için bu yazımızda derledik.

Agnes Varda

kadın, yönetmen, Agnes Varda

Sinemada Yeni Dalga akımının da kurucularından olan ve Fransız sinemasının dünyada tanınmasında büyük payı olan Agnes Varda, birçok yeniliğin öncüsü olarak anılmaktadır. 1955 yılında çektiği ilk filmi “La Pointe Courte” ile adım attığı sinemada her adımında yenilikleri ile gündeme gelmiştir. 1928 yılında Brüksel’de dünyaya gelen Varda, fotoğrafçılık ve tiyatro ile başlayan kariyerine sinema ile devam etti. Zamanla teknik yönünü de geliştiren Varda, kadın duyarlılığı, incelikli ve duygusal bakış açısını beyaz perdeye yansıtmasıyla ünlüdür. 1985 yılında “Sans Toit Ni Loi” Venedik Film Şenliği’nde Altın Aslan’da kazanan Varda’nın görülmesi gereken filmleri 1962 yapımı “Cleo de a 7” ve 1965 yapımı “Le Bonheur”dur.

Sofia Coppola

kadın, yönetmen, Sofia Coppola

Dünyaca ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın kızı olan Sofia Coppola adını ilk kez 2003 yılında “Lost in Translation” filmi ile duyurdu. Bu filmiyle Oscar Ödülleri’nde “En İyi Özgün Senaryo” dalında ödül kazanmasının yanında En İyi Yönetmen” Oscar’ına aday gösterilen dört kadından biri oldu. Sinemaya oyuncu olarak başladı ancak buradaki başarısızlığının ardından ilk filmini 1999 yılında “The Virgin Suicides” adıyla çekti. Bu filmiyle babasının gölgesinden sıyrıldı ve hızla deneyim kazanarak sinemanın iyi kadın yönetmenleri arasında anılmaya başladı.

Deniz Gamze Ergüven

kadın, yönetmen, Deniz Gamze Ergüven

Türk sinemasında az rastlanır kadın yönetmenler arasında adından söz ettirmeyi başaran bir isim olan Deniz Gamze Ergüven, otoriteler arasında geleceğin parlayan isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. 2015 yılında çektiği “Mustang” ile Oscar Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında adaylık elde eden Ergüven, fenomen internet dizisi The Handmaid’s Tale’in de IMDB üzerinden en yüksek oyu alan bölümüne imzasını attı. Ergüven aynı zamanda 2017 yayınlanan “Kings” ile de adını duyurmayı başardı.

Lynne Ramsay

kadın, yönetmen, Lynne Ramsay

Sinemanın adı duyulan kadın yönetmenlerinden bir diğeri de Lynne Ramsay. 2011 yılında çekimini üstlendiği “We Need to Talk About Kevin” filmiyle BAFTA Ödülü’nü kazanan Ramsay, İskoç sinemasının dünyada duyulması ve sevilmesi için de önemli işlere imza atıyor. Hayatının her alanında cesaretin gerekliliğinden söz eden ve bunun sinemaya da uyarlanması gerektiğini belirten Ramsay, 2019 yılında çektiği “You Were Never Really Here” filmiyle de adından söz ettirmişti. Film, Cannes Film Festivali’nde de büyük övgü toplamıştı. Yönetmenin “Morvem Callar”, “Swimmer”, “Gasman” filmleri görülmeye değer.

Dorothy Arzner

Dorothy Arzner, kadın, yönetmen

1897 yılında dünyaya gelen Amerikalı yönetmen Dorothy Arzner, sinemada erkek egemenliğinin ağırlıklı olarak hissedildiği yıllarda yönetmen koltuğuna oturdu. Hollywood’da 1927-1943 yılları arasında sayısız film çekti ve bun o dönemde yapan ilk kadındı. Arzner aynı zamanda Katharine Hepburn, Lucille Ball gibi yıldızların kariyerlerine başlamasında da önemli rol üstlendi. Amerikan Yönetmenler Birliği'nin (DGA) ilk kadın üyesi olan Arzner aynı zamanda sesli film çeken ilk kadın sinemacıdır. “Christopher Strong” (1933), “Craig's Wife” (1936), “Dance, Girl, Dance” (1940) izlenesi filmleri arasında.

Kathryn Bigelow

kadın, yönetmen, Kathryn Bigelow

Sinema tarihine Oscar alan ilk kadın yönetmen olarak geçen Kasthryn Bigelow bu başarısını  “The Hurt Locker” filmine borçlu. Bilimkurgu, aksiyon ve korku türlerindeki filmleri ile dikkat çeken yönetmen 1981 yapımı “Near Dark”, 1995 yapımı “Strange Days” ve 2000 yapımı “The Weight of Water” filmleri ile adını duyurdu.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.