Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Doğuma Giderken Hastane Çantanıza Koymanız Gerekenler
Doğuma Giderken Hastane Çantanıza Koymanız Gerekenler

iyihisset.com

22 Kas 2018

Miniğinizi kucağınıza alacağınız o büyük güne çok az mı kaldı? İçinizin karşı konulamaz bir doğum heyecanıyla dolması çok normal. Ancak bu tatlı heyecanın girdabına kapılıp unutmamanız gereken önemli bir şey var: Bebeğinizi dünyaya getirmek için hastaneye giderken yanınıza alacağınız doğum çantası!

Üstelik bebeğiniz, doktorunuzun ön gördüğü tarihten biraz daha erken doğup size sürpriz yapabilir. O yüzden siz, siz olun, doğum tarihinden en az 3 hafta öncesinden itibaren doğum çantanızı hazır etmeyi ihmal etmeyin. Peki bu çantaya neler koyacaksınız? Hemen anlatalım.

Gecelik, Sabahlık ve Rahat Kıyafetler

Hastanede rahat hareket etmenizi sağlayacak olan gecelik ve sabahlık ikilisi, doğum çantası içine koymanız gerekenlerin başında geliyor. Bebeğinizi emzirmenizi kolay kılacak olan hamile geceliklerinden ya da ön kısmı göğüs bitimine kadar düğmeli olan geceliklerden tercih edin. Eğer ziyaretçi kabul etmeyi düşünüyorsanız, sürekli süt izleriyle kirlenecek olan geceliğinizle kalmaktansa sabahlığınızı ya da eşofman tişört gibi rahat kıyafetlerinizi de yanınıza almayı unutmayın.

Çorap ve Terlik

Hastane odalarında genelde klima olduğundan oda ısısını ayarlayabilirsiniz ama doğumdan sonra ayaklarınız üşüyebilir. Bu yüzden mevsim ne olursa olsun doğum çantası içerisine iki çift çorap koymayı ihmal etmeyin. Ayrıca hastane terliğini kullanmak istemiyorsanız, evden kendi terliklerinizi de yanınıza alabilirsiniz.

Lohusa Pedi

Doğum sonrasında regl olur gibi kanamanız olabilir. Bazen yoğun bazen de az bir şekilde gelen bu kanama için mutlaka yanınızda hijyenik lohusa pedi bulundurun. Hastanede de size doğum sonrası için ped verebilirler ama siz yine de doğum çantası yaparken bir paket lohusa pedi, bir paket de normal ped almayı ihmal etmeyin.

Emzirme Sütyeni, Göğüs Pedi ve Hassas Meme Ucu Kremi

Doğum çantası hazırlarken, kolayca tek göğüsten açılan ve sadece göğüs ucunu açıkta bırakan emzirme sütyenlerinden de almayı unutmayın. Ayrıca memeden sızan sütü tutan, elbisenizin kirlenmesini engelleyen göğüs pedlerinden ve emzirme sonrasında meme ucunuzun tahriş olmasını önleyen meme ucu kreminden de yanınıza almayı unutmayın.  

Şarj Aletiniz

Doğuma gittiğiniz andan eve dönüş anınıza kadar bütün sizi seven dostlarınız, akrabalarınız sizinle irtibata geçmek isteyecektir. Mesaj atan, görüntülü aramak isteyen ya da sadece telefondan sesinizi duymak isteyen kişilerle konuşmak şarjınızı bitireceğinden yanınıza mutlaka şarj aletinizi alın.

Bebek İçin Tulum ve Body

Doğum çantası hazırlarken bebeğinizin giyineceği ilk kıyafetlerini yanınıza almayı sakın unutmayın. Hastanede doğum sonrasında bebeğinizi her ne kadar giydirseler de siz kendi almış olduğunuz tulumları mutlaka yanınızda götürün. Önden iliklenen veya fermuarlı, kısacası kolay giyindirilebilen body ve tulumlardan en az üç tane yanınıza alabilirsiniz.

Bebek Çorabı, Eldiveni ve Şapkası

Yeni doğmuş olan bebeğinizi içinizdeki güvenli ortamdan çıktıktan sonra dünyaya adapte olma sürecinde hep sıcak tutmalısınız. Mevsim ne olursa olsun bebeğiniz kolayca üşüyebileceği için yanınıza mutlaka şapka, eldiven ve çorap almalısınız. Doğum çantası içinde bulunması gereken bu üçlüyü hem hastane odasında hem de eve döndükten sonra belli bir süre kullanacağınızı unutmayın.

Kişisel Bakım Eşyalarınız

Doğum çantası içerisine minik bir günlük  kişisel bakım çantası da koymayı ihmal etmeyin. Tarak, saç fırçası, deodorant, diş fırçası, diş macunu, şampuan, saç tokası, duş jeli, banyo lifi, el kremi gibi günlük temizlik ve bakım ürünlerinize hastanede ihtiyaç duyacaksınız.

Dudak Nemlendiricisi

Doğum esnasına dudaklarınızda çatlamalar oluşabilir. Zaten doğumla ilgili bir sürü yeni şeyle baş etmeye çalışıyorken bir de kuruyan ve çatlayan dudaklarla mücadele etmemek için doğum çantası içine mutlaka dudak bakım kreminizi ya da dudak nemlendiricinizi koyun.

Bebek Bezi

Evet, artık uzun süre hayatınızın bir parçası haline gelecek olan bebek bezleriyle tanışmanın vakti geldi. Hastaneler genellikle yeni doğan bebeğiniz için bebek bezi temin ediyor ama siz yine de her olasılığı göz önünde bulundurarak doğum çantası içine yedek bebek bezleri koymayı ihmal etmeyin.

Islak Mendil

Hayatınızın bundan sonraki döneminde uzun bir süre boyunca çantanızda taşıyacağınız bir bebek ürünü daha! Hastanedeyken muhtemelen size ıslak mendil verilecektir ama eve dönerken yol boyunca da ıslak mendile ihtiyacınız olabilir. O yüzden yeni doğan ıslak mendillerinden bir paket doğum çantası içine atmayı unutmayın.

Mini Battaniye

Hastane odasındayken bebeğinizin üstünü örtmeniz için battaniye tarzı ürünler verilir. Ancak hastaneden çıktıktan sonra arabadayken bebeğinizi üşütmemeniz gerekiyor. Doğum çantası içine koyacağınız minik bir bebek battaniyesi yol boyunca onu sıcak tutacaktır.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.