Doğum Sonrası Oluşan Lekeler ve Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Buradasınız

Sev 07 Ekim 2022

doğum, kadın, doğum sonrası, bel, göbek, çatlak, sağlık, cilt

Hamilelik, fiziksel ve ruhsal değişimlerin bir arada görüldüğü hassas bir dönem olarak ön plana çıkıyor. Hamilelik süreci boyunca anne adaylarının hormonal değişimlerinin yanı sıra fiziksel değişimlere de maruz kaldığı gözlemleniyor. Fiziksel değişimlerin başını ise genellikle anne adaylarının estetik kaygısını artıran çatlaklar ve cilt lekeleri çekiyor. Doğum sonrası oluşan lekeler ve çatlaklardan kurtulmanın yollarını senin için kaleme aldık.

Doğum sonrası çatlaklar ve lekeler nasıl oluşur?

doğum, kadın, doğum sonrası, bel, göbek, çatlak, sağlık, cilt

Doğum sonrası çatlakların oluşmasını tetikleyen birçok unsur bulunuyor. Ancak çatlakların oluşmasındaki en büyük neden hamileliğe bağlı hızlı kilo alımı olarak ön plana çıkıyor. Kilo alımına bağlı olarak derinin aniden genişlemesi deri altı bağ dokusunda uyum sorunu ortaya çıkarıyor, çatlakların ve lekelerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Genellikle hamileliğin son aylarında oluşmaya başlayan çatlak ve lekelerin oluşmasına neden olan bir diğer etken de genetik faktörlerdir. Genetik faktörler nedeniyle oluşan lekeler ve çatlakların ise daha inatçı olduğu biliniyor.

Doğum sonrası çatlaklar ve lekeler nasıl tedavi edilir?

doğum, kadın, doğum sonrası, bel, göbek, çatlak, sağlık, ciltü

Doğum sonrası oluşan çatlaklar ve lekelere yönelik tedavi uygulamaları hamilelik sürecinde kesinlikle uygulanmamalıdır. Ancak hamilelik bittikten sonra çatlaklar ve lekelere yönelik uzman kontrolünde gerçekleştirilecek erken müdahalenin tedavideki başarı şansını artırdığı biliniyor. Son yıllarda doğal yöntemlerin yanı sıra doğum sonrası oluşan çatlaklara ve lekelere karşı çeşitli lazer tedavilerinin uygulandığı biliniyor. 

Kilo kontrolüne dikkat edin 

doğum, kadın, doğum sonrası, bel, göbek, çatlak, sağlık, cilt

Hamileliğe bağlı hızlı kilo alımı, derinin aniden genişlemesine neden oluyor. Bu durumda deri altı bağ dokusu olağanüstü genişlemeye karşı dayanıksız kalıyor; mor, pembe ve beyaz renklerde lekelerin veya çatlakların oluşmasına zemin hazırlıyor. Bu noktada hamilelik süreci boyunca hem sağlıklı beslenmek hem de kilo kontrolüne dikkat etmek amacıyla bir diyetisyenden yardım alınması gerekiyor.

Bol bol su için

doğum, kadın, doğum sonrası, bel, göbek, çatlak, sağlık, cilt

Hamilelik döneminde tüketilen su miktarı, anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Anne adaylarının günde en az 2 litre su tüketmesi, cildin çatlaklara ve lekelere karşı daha dayanıklı bir hale gelmesini sağlar. Ayrıca derinin yapısı da su tüketimine bağlı olarak güçlenir. Uzmanlar, anne adaylarının özellikle bol bol su tüketmesi ve sıvı ihtiyacını karşılamak için başka meşrubatlara yönelmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Özellikle gazlı içecekler bu noktada önerilmiyor.

Cildi nemli tutun

doğum, kadın, doğum sonrası, bel, göbek, çatlak, sağlık, cilt

Hamilelik sürecinde cildin nem dengesini korumak, doğum sonrası lekelerin ve çatlakların engellenmesi için oldukça önemlidir. Anne adayları kimyasal barındırmayan bakım ürünlerini hekim tavsiyesi ile kullanabilir. Ancak vitamin veya mineral içeren yağlar, badem ve kakao yağı gibi doğal nemlendiricilerin kullanılması, anne ve bebek sağlığı açısından daha önemlidir.

Masaj yaptırın

doğum, kadın, doğum sonrası, bel, göbek, çatlak, sağlık, cilt

Anne adaylarının hekim kontrolündeki takviye nemlendiricileri veya doğal yağları kullandığı aşamalarda kan dolaşımını hızlandırmak adına cildine masaj yapması veya yaptırması gerekiyor. Artan kan dolaşımı ile birlikte doğum sonrası oluşan çatlaklar ve lekelerin büyük ölçüde önüne geçilecektir.

Hayatın akışı içerisinde birçok istenmeyen durum ve hastalık bizi bulabilir. Özellikle hamilelik ve doğum gibi vücudumuzun değişiklik gösterdiği zamanlarda sağlığımıza her zamankinden daha çok dikkat etmemiz gerekir. Sen de hem kendin hem de sevdiklerinin sağlığını korumaya yönelik bir adım atmak istersen QNB Sigorta’nun sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Ferdi Kaza Sigortası’nı seçebilirsin. Sağlık sorunu yaşadığında evden çıkmadan Online Doktor ve Online Psikolog hizmetlerini de kapsayan bu sigorta ile kaza sonucu vefat ve kaza sonucu daimi maluliyet teminatları ile kendinizin ve sevdiklerinizin geleceğini güvence altına alabilirsin

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.