Daha Sıkı Bir Vücut İçin Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Sev 13 Temmuz 2022

sıkı, vücut, beden, spor, egzersiz, fitness, hareket, spor

Hemen hemen tüm kadınların ve erkeklerin hayali, daha sağlıklı bir vücuda ve daha sıkı hatlara sahip olmaktır. Bunun için de spor egzersizleri arasından sıkılaşmayı sağlayacak olanları tercih ederek ve bunları düzenli olarak yaparak daha fit bir vücuda kavuşmak isterler. Sen de kısa vakitlerde bile yapabileceğin ve vücudunun farklı noktalarını çalıştırarak sıkılaşmanı sağlayacak bu egzersizleri deneyebilirsin. İşin profesyonellerinin ve uzmanlarının gözetiminde bu hareketleri yapabileceğin gibi evde ya da açıkhavada kendin de uygulayabilirsin. Düzenli olarak yapıldığında etkisini kısa sürede göreceğin ve daha sıkı bir vücuda sahip olmanı sağlayacak egzersizlerden bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Atlama egzersizi

sıkı, vücut, beden, spor, egzersiz, fitness, hareket, spor, atlama

Vücut hatlarının daha sıkı görünmesini sağlayacak ve küçük bir ısınma programının ardından uygulayabileceğin egzersizlerimizin başında atlama hareketi geliyor. Bunun için öncelikle ellerini öne doğru uzatarak avuç içlerini birleştirmelisin. Ardından sırtının dümdüz ve dik olduğundan emin olmalısın. Sonra ise bacaklarını karnına doğru mümkün olduğunca çok çekerek olabildiğince yukarıya doğru zıplamalısın. Ardından da yavaşça geri inip tekrar eski pozisyonunu alıp hareketi tekrarlamalısın. Bunun için bir merdiven ya da küçük bir yükseklikten de destek alabilirsin. Bu hareketi 30 saniye boyunca hiç durmadan tekrarlayabilirsin. Günde 3-4 set olarak yapabilirsin. 

Push up egzersizi

sıkı, vücut, beden, spor, egzersiz, fitness, hareket, spor, push up

Vücudunun farklı yerlerindeki kas gruplarının sıkılaşması için uygulayabileceğin bir diğer hareket de push up egzersizidir. Bu hareket için de öncelikli olarak ısınmayı unutmamalısın. Ardından da yüz üstü yere uzanman gerekiyor. Ellerinin ve ayak uçlarının üzerinde hafif yükselerek bedenini düz tutmaya gayret etmelisin. Burada dikkat etmen gereken kaslarının sıkılaşması için olabildiğince gerilmen ve kendini sıkman. Sırt bölgeni de düz tutmaya çalışmalısın. Bu pozisyonda 3-4 saniye kadar durup göğüs bölgeni indirebilirsin. Yine bu hareketi yaparken de küçük bir yükseklikten ya da bir basamaktan faydalanabilirsin. Bu hareketi de günlük olarak 8-10 tekrar halinde yapabilirsin.

Çapraz mekik egzersizi

sıkı, vücut, beden, spor, egzersiz, fitness, hareket, spor, mekik

Özellikle karın bölgesindeki kaslarının sıkılaşması için deneyebileceğin hareketlerden biri de çapraz mekiktir. Bu hareket için de iyice ısınmayı ihmal etmemelisin. Ardından da yere sırt üstü uzanmalı ve kollarını başının arkasında birleştirmelisin. Klasik mekik hareketinde olduğu gibi yere uzanmalısın. Ardından da sağ dizini yukarıya kaldırarak sola, sonra da sol dizini kaldırarak sağa yukarıya doğru çekmelisin. Bunu yaparken dizini çevirdiğin taraftaki dirseğini de hafifçe eğebilirsin. Bacaklarını değiştirerek bunu 15-20 kez yapabilirsin. Bu egzersizi de günlük 3 set olacak şekilde çalışma planına alabilirsin.

Makas egzersizi

sıkı, vücut, beden, spor, egzersiz, fitness, hareket, spor, makas

Vücudunun sıkılaşması için makas egzersizini de yapabilirsin. Bu hareket için de ısınma turunu geçtikten sonra egzersizi yapmalısın. Sırt üstü yere uzanmalı ve kollarını yine başının arkasında birleştirmelisin. Ardından mümkün olabildiğince yukarıya olacak şekilde bacaklarını sırayla yukarıya doğru kaldırmalısın. Tıpkı adım atıyor ya da yürüyüş yapıyor gibi. Ancak tek farkı bacaklarını kırmamaya, düz şekilde tutmaya ve sırtını da mümkün olduğunca düz tutmaya özen göstererek. Bu hareketi de 15-20 kez yapabilir ve günlük çalışma planına 1 ya da 2 set olarak alabilirsin.

Lunge egzersizi

sıkı, vücut, beden, spor, egzersiz, fitness, hareket, spor, lunge

Lunge egzersizi ile de vücut hatlarının sıkılaşmasını sağlayabilirsin. Isınmayı bitirdikten sonra ellerini beline koymalı ve sağ bacağını bir adım öne atmalısın. Bunu yaparken vücudunun dimdik durduğundan ve kollarının da yanlara doğru aşağıya düz indiğinden emin olmalısın. Diğer bacağını da geriye doğru atmalı ve bunu yaparken de vücudunu mümkün olduğunca esnetmelisin. Dilersen kollarına 5-10 kiloluk ağırlıklar da alabilirsin. Bacaklarını yer değiştirerek bu hareketi de yine 3-4 set halinde ve her bir sette 10-12 kez tekrarlayarak yapabilirsin.

Dumbell Press egzersizi

sıkı, vücut, beden, spor, egzersiz, fitness, hareket, spor, dumbell, press

Bu hareketi de uygulayarak yine belirli bölgelerdeki kaslarının sıkılaşmasını sağlayabilirsin. Bu egzersiz için de yapman gereken öncelikle düz bir sehpa üzerine yatmak. Ardından omuz genişliğinden biraz fazla olacak şekilde kollarını yana doğru açmalısın. 5-10 kiloluk ağırlıkları eline alarak, avuç içlerin yukarıya bakacak şekilde kendini konumlandırmalısın. Nefes alıp verişlerini de ayarlayarak ağırlıkları yukarıya kaldırıp indirmelisin. Her bir yukarıya kaldırma sırasında nefes vermeli, yukarı pozisyonda 1-2 saniye beklemeli ve tekrar kollarını indirmelisin. 1-2 set olacak şekilde ve her bir set içerisinde 10-12 kez bu hareketi tekrarlayabilirsin.

Yukarıdaki egzersizleri düzenli olarak yaparak sen de daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olabilir, sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsin. Bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce mutlaka doktorunla ya da profesyonel eğitmenlerle görüşmeli ve genel sağlık durumunu da göz önüne almalısın. Spor yaparken ya da günlük hayatın içerisinde sağlıkla ilgili aklına takılan bazı konular olabilir. Cigna’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile ücretsiz olarak 7/24 online doktora danışabilir ve sorularına cevap bulabilirsin. Üstelik hayatta karşılaşabileceğin risklere karşı da maddi güvence sağlar.

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.