Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Kadınların Tüketmesi Gereken 10 Besin
Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Kadınların Tüketmesi Gereken 10 Besin

iyihisset.com

04 Tem 2018

Anne olmak, deyim yerindeyse, bir kadın için mucizenin diğer adıdır. Ancak milyonlarca olasılığın bir araya gelmesiyle gerçekleşen bu mucizeye dışarıdan destek olmak da mümkün. İşte doğurganlığı artıran ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeye yardımcı olan 10 temel besin.

Somon ve sardalye

Somon ve sardalye gibi yağ oranı nispeten daha fazla olan balıkları tüketmek, içerdiği yüksek miktarda Omega 3 sayesinde yumurtlama kalitesini artırıyor ve embriyoların daha iyi tutunmasını sağlıyor.

Yumurta

Yumurtanın içeriğinde bulunan protein ve aminoasitler sağlıklı hücre zarı için olmazsa olmaz bir yapı taşı! Bu yüzden anne olmak isteyen kadınların günde 1 ya da 2 yumurta tüketmesi öneriliyor.

İncir

Antik Yunan’dan beri doğurganlığı artıran bir meyve olarak bilinen incirin bu konudaki faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. İncirin içerdiği yüksek oranda demir, yumurtlama ve yumurta kalitesi için çok faydalı.

Yağlı Tohumlar ve Kuru Yemişler

Badem, ceviz, fındık, keten tohumu ve ay çekirdeği gibi besinlerde bulunan faydalı bitkisel yağ asitleri, yumurtlama döngüsünü düzenliyor ve böylece yumurtaların döllenmesi de kolaylaşmış oluyor.

İstiridye

Bilinen en eski doğurganlığı artıran besinlerden olan istiridye, içerdiği yüksek miktarda çinko ile yumurtlama performansını ve cinsel isteği artırıyor.

Bakliyatlar

Mercimek, nohut ve fasulye gibi bakliyatların doğurganlık konusunda çift yönlü bir etkisi var. Protein ve kompleks karbonhidratlar içeren bu besinler hücreye enerji sağlayan mitokondriyi beslemenin yanı sıra içerdiği aminoasitlerle yumurtlama döngüsünün daha düzenli olmasına katkıda bulunuyor.

Yeşil Sebzeler

Özellikle ıspanak, brokoli, Brüksel lahanası, bezelye ve kuşkonmaz gibi koyu yeşil renkli sebzeleri tüketmek, içerdikleri folik asit ve demir sayesinde üreme sağlığı için son derece faydalı.

Muz

En iyi doğal potasyum kaynaklarından olan muz, aynı zamanda magnezyum ve A, E, K ile C vitaminleri de içeren harika bir ara öğün. Anne adaylarının kan şekerlerini dengeleyen muz, bu özelliğiyle de gebe kalmayı kolaylaştırıyor.

Kefir

Bağırsak enzimlerini düzenleyen probiyotik içeriği sayesinde bağışıklık sistemini destekleyen kefir, aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum içeriyor.

Ciğer

Folik asit, demir, inositol, B vitamini ve kolin içeren ciğeri haftada ortalama iki defa tüketmek yumurta kalitesini artırmada önemli bir rol oynuyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.