Ciltte Tavuk Derisi Görünümü Nasıl Geçer?

Buradasınız

Sev 14 Eylül 2022

cilt, deri, tavuk, görünüm, hastalık

Halk arasında cilt üzerinde tavuk derisi görünümü olarak ifade edilen ve tıp literatüründeki adı Keratosis Pilaris olan hastalık, deri üzerindeki keratin maddesinin çoğalması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Genelde hastalık olarak kabul edilmez ve küçük şişkinlikler ve noktalar ile kendisini gösterir. Acı verici olmamasının yanında cilt üzerinde kötü ve istenmeyen bir görüntü yaratığı için tedavi edilmek istenebilir. Ciltte tavuk görünümü hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Ciltte tavuk görünümü nedir?

cilt, deri, tavuk, görünüm, hastalık

Tıp dünyasındaki adı Keratosis Pilaris olan cilt üzerinde tavuk görünümü, genelde kolların üstü, yüz, uyluk etrafı, sırt ve bacakta görülen kuru, pürüzlü, zaman zaman kırmızı da olabilen noktalar halinde kendisini gösteren bir tür cilt rahatsızlığıdır. Doktorların büyük bir bölümü cilt üzerinde tavuk görünümünü hastalık olarak kabul etmez ve bir durum olarak ifade eder. Cildimizi, enfeksiyonlara karşı koruyan ve ciltteki hücrelerin fonksiyonlarını doğru çalışmasını sağlayan temel bir protein olan keratinin farklı nedenlere bağlı olarak çoğalması ile oluşur. Vücutta birikmeye başlayan keratin, kılların dibinde bulunan gözeneklerin açılmasını engeller ve ölü hücrelerle birlikte kıl foliküllerinin tıkanmasına neden olur. Bu da cilt üzerinde pürüzlü ve noktalı bir görüntü oluşmasını sağlar. İşte cilt üzerinde tavuk görünümünü sağlayan neden temel olarak budur. Kış aylarında noktaların sayısında ve belirginleşmesinde çoğalma olur. Bunun da nedeni cildin kış aylarında neminin azalması ve daha fazla kurumasıdır.

Ciltte tavuk görünümü neden olur?

cilt, deri, tavuk, görünüm, hastalık

Ciltte tavuk görünümünün temel nedeni kalıtsaldır. Bunun dışında neden cilt üzerinde keratinin biriktiği ve çoğaldığı aslen bilinmemektedir. Kıl kökleri ve kanalındaki ölü hücrelerin normal şartlar altında temizlenmesi ve atılması gerekir. Ancak ciltte tavuk görünümü olan kişilerde bu fonksiyon tam olarak çalışmamaktadır. Bu da kıl kökünün açılmasına, daha da belirgin hale gelmesine ve kırmızı bir görüntüye sahip olmasına neden olur. Genetik olarak açık ten rengine sahip olan kişilerde daha net ve sık görüldüğü bilinmektedir.

Ciltte tavuk görünümünün belirtileri nelerdir?

cilt, deri, tavuk, görünüm, hastalık

Diğer birçok cilt rahatsızlığı ve hastalığı ile aynı görünüme sahip olduğu için sıkça karıştırılan ve zaman zaman yanlış tedaviler de uygulanan ciltte tavuk görünümü, ancak uzman bir dermatolog tarafından anlaşılabilir. Ciltte tavuk görünümünün diğer cilt hastalıklarından temel farkı, yılın hiçbir döneminde geçmemesi, tamamen ağrısız ve acısız olması, kaşınmaması ve sürekli olarak varlığını devam ettirmesidir. Mevsime, havanın genel durumuna, havadaki nem oranına ve geçirilen diğer hastalıklara göre zaman zaman artan, zaman zaman azalan bir seyir izleyebilir. Düşük nem seviyelerinde, cildin kurumasına bağlı olarak artış gösterebilir. Zaman zaman yanaklarda kızarmalar olarak da kendisini belli edebilir. Kaşınmaya sebep olması durumunda ise yaralar açılmasına da sebebiyet verebilir. Kuru cildi olanlar, egzama hastalığına sahip kişiler, kadınlar ve çocuklarda daha sık görülür.

Ciltte tavuk görünümü nasıl tedavi edilir?

cilt, deri, tavuk, görünüm, hastalık

Keratosis Pilaris, kalıtsal bir durum olduğundan temel ve tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Her ne kadar fiziksel olarak bir sıkıntı vermese de görüntü ve estetik olarak istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu durumlarda da doktorun gözetimi altında nemlendirici kremler, peeling kremleri gibi farklı tedavi yöntemleri gerçekleştirilebilir. İçerisinde alfohidroksi asitler ya da topikal retinoidler bulunan ilaçlarla tedaviler uygulanabilir. Bu görünümün olduğu bölgeleri sürekli nemli tutmak işe yarayabilir. İleri durumlardaki vakalarda lazer tedaviler de bulunmaktadır. Cilde düzenli ve doğrudan uygulanabilecek ve ancak doktor tavsiyesi ile kullanılabilecek losyonlar işe yarayabilir.

Rahatsız edici görüntüsü ile ciltte tavuk görünümü, hiç kimsenin istemeyeceği bir cilt hastalığı ya da durumudur. Sen de böyle bir durumdaysan doktoruna görünerek ve onun tavsiyelerine uyarak tedavi olabilirsin. Sadece bu gibi durumlarda değil hayatının herhangi bir aşamasında sağlığınla ilgili oluşabilecek farklı durumlarda da QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası seninle olacak. %10 hoş geldin indirimi ile sahip olabileceğin bu sigorta ile SGK katkı payı dışında hiçbir ek ücret ödemeden özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında muayene ve tedavi hizmeti alabilirsin. Üstelik ücretsiz sunulan check-up, online doktor ve online diyetisyen gibi birçok ücretsiz sağlık hizmetiyle!

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.