Cilt Tipine Uygun Yüz Maskesini Nasıl Seçmelisin?

Buradasınız

Sev 20 Eylül 2021

cilt, cilt tipi, maske, bakım, kadın

Cilt bakımının en önemli parçalarından biri de yüz maskeleri. Temizleme ve nemlendirme gibi farklı etkileri olan yüz maskelerini seçerken de ilk kriter cilt tipi. Her bir yüz maskesinin kendine özgü özelikleri bulunuyor. Stres, hava koşulları, kirlilik gibi farklı sebeplere bağlı olarak etkilenen yüzüne hangi maskenin uygun olduğunu anlamak için de önce cildini, ardından da yüz maskelerinin içeriklerini tanıman gerekiyor. İşte cilt tipine uygun yüz maskesini seçebilmek için dikkat etmen gerekenlerden bazıları…

Cildini çok iyi tanımalısın

cilt, cilt tipi, maske, bakım, kadın

Doğru yüz maskesini seçebilmen ve cildine uygun olan doğru maskeyi bulabilmen için ilk bilmen gereken şey nasıl bir cilde sahip olduğun. Cildinin kuru olup olmaması, yağlı bir yapıya sahip olması, belirli bölgelerinin kuru belirli bölgelerinin de yağlı olduğu karma bir cilt olup olmadığı ya da hassaslık oranı çok önemli. Bunu ya kendin belirleyip anlayabilir ya da bir cilt uzmanı ya da dermatologdan destek alabilirsin. Ardından da sana uygun yüz maskesini seçebilirsin.

 Hangi yüz maskesini seçmelisin?

cilt, cilt tipi, maske, bakım, kadın, yüz

Birbirinden farklı özelliklere ve içeriklere sahip yüz maskeleri arasından hangisini seçeceğini bulmak ilk başta biraz zor gelebilir. Bunun için maskelerin özeliklerini de biraz biliyor ve tanıyor olman gerekebilir. Örneğin, yağlı ya da akne sorunu olan bir cildin varsa kil maskelerini, cildini nemlendirmek ve yumuşatmak için krem maskeleri, hassas ya da kuru bir cildin varsa jel maskeleri tercih edebilirsin. Bunların yanında uzun süre cildine ve yüzüne vitamin ya da farklı içeriklerin uygulanmasını sağlayacak çamur, kağıt ya da soyulan maskeleri de tercih etmen mümkün.

Yağlı ciltler için kil ya da çamur maskeleri

cilt, cilt tipi, maske, bakım, kadın, yüz

Eğer yüzün ve cildin çok yağlı ise ve buna bağlı olarak da akne ya da sivilce sorunları yaşıyorsan daha çok kil ya da çamur maskelerini tercih edebilirsin. Bu maske türleri cildindeki nemi ve yağı toplayarak biraz kuruluk sağlarken, gözenekleri de sıkılaştırarak onları tıkamadan küçültür.

Daha fazla vitamin için jelleri tercih edebilirsin

cilt, cilt tipi, maske, bakım, kadın, yüz

Hemen hemen her cilt tipine uygun bir jel maske türü bulunsa da bu yüz maskelerinin temel özelliği vitaminler, nemlendiriciler ve aloe vera gibi içerikleri çok daha fazla içermeleridir. Bu özellikleri ile cildin beslenmesinde önemli bir rol oynarlar. Bir yandan da cildi parlaklaştırır ve daha güzel görünmesini sağlarlar.

Doğru maske seçmezsen sağlığına zarar verebilirsin

cilt, cilt tipi, maske, bakım, kadın, yüz

Genel olarak normal, yağlı, kuru, hassas ve karma olmak üzere 5 farklı cilt tipi vardır ve her cilt için de ayrı bir maske türü bulunmaktadır. Burada dikkat etmen gereken noktalardan biri yılın belirli zamanlarında, mevsime, psikolojik ve fiziksel etkilere göre cildin de o anda farklı türlere geçebileceğidir. Bunun için doğru maskeyi seçerken çok dikkatli olmalısın. Aksi taktirde sağlığına zarar verebilir, cildinde kızarıklara neden olabilir ya da onu tahriş edebilirsin.

Güzelleşmek ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak hemen herkesin hayalidir. Bunun için cilt tipine uygun şekilde bir yüz maskesi kullanabilir ve kendini daha iyi ve güzel hissedebilirsin. Ancak bu noktada sağlığına da dikkat etmeli ve doğru maskeyi kullanmak için gerekirse uzmanlardan destek almalısın. Yaşayabileceğin ve olası sağlık sorunlarında en hızlı şekilde destek almak ve bunu yaparken de özel sağlık kurumlarına katkı payı hariç ek bir ücret ödememek için QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimi ile!

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.