Çalışan Kadınların Hayatını Kolaylaştıracak 10 Öneri

Buradasınız

Sev 21 Aralık 2015

Her ne kadar eskiye göre yemek yapıp evi süpüren erkeklerin sayısında artış olsa da, erkeklerin çok büyük bir kısmı yaptıkları bu işleri “yardım” olarak nitelendirip her zaman yardım etmeyebiliyorlar. Hem çalışan hem de evdeki işleri yapmak zorunda kalan kadınlar için de hayat zor hâle geliyor. Toplumsal zihniyette değişiklik olması uzun zaman alacak belli, siz çalışan kadınların zamanı daha verimli kullanıp hayatını kolaylaştıracak 10 pratik öneriyi sıralayalım dedik:

1)    Eşinizle İş Bölümü Yapın

esinizle_is_bolumu_yapin
 
Evliyseniz ilk önce eşinizle iş bölümü yapmayı deneyin. Örneğin “Ben asla bulaşıklara dokunmam.” diyorsa ev süpürme işini üstlenmesini isteyin. 

2)    Birkaç İşi Bir Seferde Aradan Çıkarın

birkac_isi_bir_seferde_aradan_cikarin


 
Örneğin çamaşırları makineye atıp onlar yıkanırken yemek yapabilirsiniz. Her bir iş için ayrı ayrı zaman harcamayın.

3)    Mobil Uygulamalardan Faydalanın

mobil_uygulamalardan_faydalanin
 
Zamanınızı iyi yönetebileceğiniz mobil uygulamaları akıllı telefonlarınıza indirin. Örneğin alışveriş, davet ve iş gibi farklı listeler yapabileceğiniz hatırlatma servisi de bulunan Clear, kamera sistemiyle evde olmadığınız zamanlarda evinizi izleme olanağı sunan UbiCam (Küçük çocuğu olanlar için muhteşem) hayatınızı kolaylaştıracak uygulamalar. 

4)    Güne Erken Başlayın

gune_erken_baslayin
 
Sabah erken kalkarak hem işe gitmeden önce kendinize zaman ayırabilir hem de gün boyu daha enerjik olursunuz. 

5)    Mükemmel Olmaya Çalışmayın

mukemmel_olmaya_calismayin
 
Bazen bulaşıklar birikebilir, çamaşırlar zamanında yıkanmayabilir ya da arada bir dışarıdan yemek siparişi verilebilir. Kendinize izinler verin, mükemmel olmaya çalışmayın. Ne olur sanki ev “bal dök yala” kıvamında olmasa?

6)    Eşyaları Sınıflandırın

esyalari_siniflandirin
 
Aynı iş için kullandığınız eşyaları aynı yerde depolayın. Örneğin temizlik malzemelerini veya ütülenecek kıyafetleri ayrı yerlere koyun. Derli toplu bir ortamda aradığınız şeyi daha kolay bulur ve zaman kazanırsınız. 

7)    Kıyafetlerinizi Bir Gece Önceden Hazırlayın

kiyafetlerinizi_bir_gece_onceden_hazirlayin
 
Sabah işe gitmek için kalktığınızda gardırobun karşısında “Bugün ne giysem?” sorusuyla cebelleşmemek, son anda ütü yapmaya çalışırken acele iş yüzünden en sevdiğiniz gömleğinizi yakmamak için ne giyeceğinize bir gece önceden karar verin ve hazırlığınızı yapın.

8)    Eve İş Getirmeyin

eve_is_getirmeyin
 
Mümkün olduğunca ofisteki işlerinizi eve taşımamaya özen gösterin. Gerekirse arada sırada mesaiye kalın. Hem evdekilere “Bugün ofiste çok yoruldum, yemekti bulaşıktı uğraşamam, bakın başınızın çaresine.” deme hakkınız olur. Eve gelir gelmez kendinizi koltuğa atar dinlenirsiniz. 

9)    Evde Kullanışlı Alanlar Yaratın

evde_kullanisli_alanlar_yaratin
 
Koridora ya da antreye yerleştireceğiniz askılıklar, şal, çorap, kemer gibi aksesuarlarınızı ayrı ayrı asacağınız dolap içi askı bölmeleri, hem şık hem de kullanışlı kutular ve sepetler eşyaların derli toplu bir şekilde saklanmasını sağlar. Evi toplama ve arananı bulma sürelerinden tasarruf.

 
10)    Geleceğinizi de Kolaylaştırın
 
Hayatı kolaylaştırmaktan kasıt sadece bugünü kurtarmak demek değildir. O kadar çalıştınız, didindiniz, geleceğinizi güvence altına almanın da kolay yolu var. Cigna’nın tüm kadınlara özel çıkardığı Hanımeli Emeklilik Plânı ile bütçenizden küçük tutarlar ayırarak sıkıntı çekmeden birikim yapabilirsiniz. Ayrıca sadece geleceğiniz için birikim yapmakla kalmayıp, ilk günden itibaren sağlanan ek faydalar sayesinde anlaşmalı noktalarda SPA, pilates ve spor, sağlıklı beslenme danışmanlığı, yeni doğan bebek bakımı, hamilelik dönemi danışmanlığı, restoran gibi birçok hizmet paketinden indirimli ve ücretsiz yararlanma imkanına sahip olabilirsiniz. 

hanimeli_gorsel

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.