Birçok Kişinin Fark Etmeden Maruz Kaldığı Flört Şiddeti Nedir?

Buradasınız

Sev 06 Mayıs 2019

Şiddet, belli kalıplara sığdırılıp sadece fiziksel olarak algılansa da aslında pek çok türü var. Bunlardan belki de en sinsi olanı flört şiddeti. Flört şiddeti; aşkın, sevginin ve fedakarlığın arkasına sığınıyor ve uygulayan kişinin yaptıklarını masum duygularla örtmesiyle çok daha kötü bir hale geliyor. Eğer siz de flört şiddetini ilk kez duyuyorsanız belki de bundan önce ya da şu an bu şiddet türüne maruz kaldığınızın farkında değilsiniz. Gelin birlikte flört şiddeti hakkında daha fazla bilgi edinelim…

 

Flört şiddeti nedir?

Flört şiddeti, temelde romantik bir ilişkide taraflardan birinin diğeri tarafından gördüğü fiziksel, psikolojik, sosyal ve dijital şiddet olarak tanımlanabilir. Genellikle flört şiddetini uygulayan kişi karşı tarafa şiddet uygulayarak egemenlik kurmaya çalışır. Amacı, gücünü göstermek ve karşı tarafı kontrol altına almaktır. 

 

Kimler flört şiddetine uğrar ya da flört şiddeti uygular?

 

Flört şiddeti; cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik durum, eğitim düzeyi, cinsel yönelim ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin başına gelebilir ve herkes tarafından uygulanabilir. 

 

Hangi yaş aralığında görülür?

 

En sık 16-24 yaş aralığında görülse de aslında her yaş grubundan insanın maruz kalabileceği bir şiddet türüdür.

 

Fiziksel, psikolojik, sosyal, dijital flört şiddeti ve ısrarlı takip (Stalking) olmak üzere beşe ayrılır

⦁ Fiziksel flört şiddet: Kişinin partnerinin bedenine kasıtlı olarak zarar vermesine fiziksel flört şiddeti denir. 

 

⦁ Psikolojik flört şiddeti: Kişinin partnerinin saygısını ve güvenini zedeleyecek biçimde konuşması ve davranması psikolojik flört şiddeti olarak tanımlanabilir. Aslında flört şiddetinin en zor fark edilen türüdür. Kişinin partnerine bağırması, hakaret ve küfür etmesi, ne yapması ve ne giymesi gerektiğini söylemesi, küçük düşürmesi, ismini karalaması, suçlaması, yıkıcı eleştiriler yapması koruma bahanesiyle yönlendirmesi psikolojik flört şiddetine örnek olarak verilebilir. 

 

⦁ Sosyal flört şiddeti: Kişinin partnerinin sosyal ilişkilerini kısıtlaması, kontrol etmeye ve sosyal çevresinden soyutlamaya çalışması, yalnızlaşmasına neden olması sosyal flört şiddeti olarak tanımlanabilir. Kiminle görüşeceğine karışma, sosyal ilişkilerini yasaklama, karşı cinsten arkadaşlarla konuşmasını yasaklama ve bunları yaparken “kıskanıyorum” bahanesine sığınma sosyal flört şiddetine örnek olarak gösterilebilir.

 

⦁ Dijital flört şiddeti: Kişinin partnerini teknolojik araçlar aracılığıyla kontrol etmeye çalışması, tehdit etmesi ya da dijital ortamda ne paylaşıp paylaşmayacağından kimlerle iletişim kurup kurmayacağına kadar her şeye müdahale etmek istemesi dijital flört şiddetidir. 

 

⦁ Israrlı takip (Stalking): Kişinin, ayrıldığı ya da hala birlikte olduğu kişiyi sürekli takip etmesi ya da gözlemesi, ısrarlı takip sayılır. Bu takip karşı tarafta korku uyandırma ve göz dağı verme amacıyla yapılır. 

 

Flört şiddetine maruz kalanların en çok duyduğu sebepler kıskançlık ve sevgidir. Şiddet uygulayan kişi bu sebeplere sığınır.

 

Gündelik hayatta sıkça duyduğumuz ve flört şiddetinin belirtisi olan bazı cümleler:

 

⦁ “O kızı Facebook’tan sil!”

⦁ “Benden ayrılırsan ailene her şeyi anlatırım.”

⦁ “O adamla bir daha görüşmeyeceksin.”

⦁ “Beni terk edersen intihar ederim.”

⦁ “O eteği giymeyeceksin.”

⦁ “Gece neden çevrimiçi oldun?”

⦁ “Dayak yemeyi hak ediyorsun.”

⦁ “Ben aradığımda o telefon açılacak!”

⦁ “Ben erkeğim, yaparım ama sen yapamazsın.”

⦁ “Kadın dediğin gece vakti dışarı çıkamaz.”

 

Flört şiddetine uğradığını düşünenler öncelikle bunu karşı tarafa söylemeli ve davranışlarını düzeltmesini istemeli, eğer düzelmiyorsa bunun artık tehlikeli olabileceğini göz ardı etmemelidir…

 

Kaynak:

https://listelist.com/flort-siddeti-nedir/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.