Ana içeriğe atla

Kadın

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bilim Dünyasındaki Başarılarıyla Göğsümüzü Kabartan 5 Türk Kadını
Bilim Dünyasındaki Başarılarıyla Göğsümüzü Kabartan 5 Türk Kadını

iyihisset.com

18 Şub 2020


Kadınlar, her alanda olduğu gibi bilim dünyasında da başarılı olmaya ve adlarından söz ettirmeye devam ediyor. Tüm engellere rağmen muhteşem işler başaran Türk kadınlarını sizler için derledik. Hikayelerini okuyan herkese ilham olacak birbirinden güçlü kadınlarla tanışmaya hazır mısınız?

 

İşte bilim dünyasındaki başarılarıyla hepimizin göğsünü kabartan 5 Türk kadın...

 

1. Özlem Türeci

20 yıldan uzun bir süredir kanser araştırmaları yapan Özlem Türeci, 2001 yılında Mainz’de bulunan GANYMED Pharmaceuticals AG’yi kurdu ve Kasım 2008’den bu yana genel müdürlük ve başhekimlik görevini yürütmektedir.  Tümör antijenlerinin karakterizasyonu için SEREX teknolojisini geliştiren Türeci; 1995 yılında Alman Hematoloji ve Onkoloji Derneği Vincenz Czerny Ödülü’ne ve 1997’de University Saarland’ın Calogero Pagliarello Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştür.

 

2. Esen Karamürsel Akpek

Keratoprotez cihazları alanında patent sahibi olan Esen Karamürsel Akpek, Cora Verhagen İmmünoloji Ödülü, Amerikan Oftalmoloji Başarı Ödülü ve başka pek çok ödüle sahiptir. Kornea ve oküler yüzey hastalıklarının cerrahi tedavisinde uzman olan Akpek, her türlü donör ve yapay kornea nakli ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirebilmektedir. Günümüzde göz cerrahisi alanında göğsümüzü kabartan başarılı cerrahlardan ve bilim insanlarından biridir.

 

3. Canan Dağdeviren

Esnek, katlanabilir, deri üzerine yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler üzerine çeşitli çalışmalar yapan Canan Dağdeviren, uluslararası  birçok alanda ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Medikal teknoloji alanında çeşitli çalışmalar yaparak pilsiz bir kalp çipi üretmiş ve cilt kanserini teşhis edebilen bir cihaz geliştirmiştir. Ek olarak Forbes’in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de yer alarak bizleri bir kere daha gururlandırmıştır.

 

4. Seza Özen

Stanford Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarını yaptıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’ne öğretim görevlisi olarak dönen Seza Özen, pediatrik romatoloji uzmanıdır. 2000 yılında profesör unvanını alan Seza Özen; 2010 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü, 1998 de TÜBİTAK Ailevi Akdeniz Ateşi Ödülü’nü, 1998‘de TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü, 1996’da Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü’nü, 1993’te ise Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü’nü almıştır. Pek çok ulusal ve uluslararası projeye katılan Prof. Dr. Özen’in 400’ün üzerinde makalesi bulunmaktadır.

 

5. Serap Aksoy

2002-2010 yılları arasında Yale Üniversitesi’nde Mikrobiyal Hastalıklar Epidemiyolojisi bölümüne başkanlık yapan Serap Aksoy, ekip arkadaşlarıyla birlikte çalıştığı laboratuvarda Afrika tripanosomlarını ileten ve çoklu simbiyotik mikropları barındıran çeçe sineğinin biyolojisini anlamaya çalışmaktadır. Prof. Dr. Serap Aksoy başkanlığındaki 140 kişilik uluslararası ekip, 10 yıl süren araştırmalar sonucunda çeçe sineğinin gen haritasını çıkartabilmiştir. Bu sayede Afrika’da birçok hastalıkla mücadelenin de önü açılmıştır. Sık sık bu alanda yapılan uluslararası eğitim programlarına katılan Aksoy, 2015’te Entomological Society of America’nın Onur Üyesi seçilmiştir.

 

Kaynak:

https://www.yenisafak.com/foto-galeri/hayat/bilimde-turk-kadinin-izi-2033593?page=2

https://onedio.com/haber/buluslariyla-tedavileriyle-tip-biliminin-oncusu-olan-14-turk-kadin-bilim-insani-838726

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kadın yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.