Başarılarıyla Tarihe Geçmiş Türk Kadınlar

Buradasınız

Sev 26 Ağustos 2020

Farklı alanlarda, farklı zamanlarda yaptıkları, söyledikleri, eylemleri, kariyerleri ve sahip oldukları güçlü karakterleri ile dünyayı değiştiren Türk kadınları, bugün bile halen anılmaya devam ediliyor. Doğa bilimlerinden hukuğa, havacılıktan sağlığa kadar değişik alanlarda birçok başarıya imza atmış ve tarihin akışını değiştiren kadınlar, kendilerinin haricinde Türk toplumunun geleceğine de ışık tutmaya devam ediyorlar. Yaptıkları ile tarihimize damga vurmuş ve başarılarıyla adından söz ettiren Türk kadınlarından birkaç tanesini anıyoruz...

Safiye Ali

1894 yılında dünyaya gelen ve Türkiye’nin ilk kadın doktoru olan Safiye Ali, anne-çocuk sağlığı üzerine yaptığı sayısız araştırma ve çalışmayla fark yarattı. Türkiye Cumhuriyeti’nin tıp eğitimi alan ilk kadını olan ve tahsilini Almanya’da yapan Safiye Ali, anne sütünden kesilmek zorunda olan çocukların bakımı için yaptığı çalışmalar ve Süt Damlası Bakımevleri ile de bilinir. Yaşadığı dönemde sadece tıp ve sağlık konularında değil, kadın hareketleri ve hakları konusunda da etkili çalışmalar yapan Ali, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi alanında da yoğun çabalar sarfetti. Safiye Ali aynı zamanda Amerikan Koleji’nde kız öğrencilere jinekoloji ve obstetrik dersleri veren ilk kadın oldu.

Semiha Es

Ülkemizin fotoğrafçılık mesleğini ilk yapan kadınlarından olan ve savaş muhabiri fotoğrafçılığında yine ilk olarak tarihe adını yazdıran Semiha Es, 1912 yılında dünyaya geldi. Babasının aldığı fotoğraf makinesine aşık olan ve objektifin ardından küçük yaşlarından itibaren fotoğraflar çekmeye başlayan Es, o dönemde Cumhuriyet gazetesinde muhabirlik yapan Hikmet Feridun Es ile büyük bir tesadüf eseri evlenir. İlk profesyonel derslerini ondan alır ve savaş muhabirliğine uzanan hayat öyküsü burada başlar. Eşiyle birlikte dünyanın çeşitli yerlerine hem iş hem de özel geziler düzenlerler. Yaptıkları ile oldukça dikkat çeken Semiha Es, dönemin en büyük gazetelerinden Hürriyet’te işe başlar ve farklı coğrafyalardaki sıcak muharebe ortamlarına gönderilir. Türk basın tarihi ve fotoğrafçılığı için mihenk taşlarından biri olarak adını tarihe altın harflerle yazdırır.

Türkan Saylan

Türkiye’nin eğitim ve sağlık alanında yaptıkları ile dünya çapında adını duyuran büyük üstatlardan biri olan Türkan Saylan, 1935 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İyi bir ilk ve orta eğitimin ardında tıp eğitimi aldı. Türkiye’deki eğitim hayatının ardından İngiltere ve Fransa’da da tahsil gördü ve çalışmalar yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra özellikle cüzzam konusunda etkin çalışmalara imza attı. Sadece eğitimini aldığı konu ile sınırlı kalmayarak kadın sorunları ve hakları konusuna eğildi. Birçok farklı sivil toplum kuruluşunda çalıştı. Çocukların, özellikle de kız çocuklarının eğitimi alanında yoğun çabalar sarfetti. Yurt içinden ve dışından sayısız ödül aldı. İçeriğinde makaleler, tıbbi yazılar, araştırmalar ve derlemeler olmak üzere 400’ün üzerinde yayın yaptı. 

Semiha Berksoy

Sırada müzik ve sinema alanına damgasını vurmuş ve yaptıkları ile fark yaratmış biri olan Semiha Berksoy var. Türkiye’nin kültür sanat hayatını değiştiren isimlerden biri olarak tarihe geçen Berksoy, 1910 yılında dünyaya geldi. Kariyerine 20’li yaşlarında, Türk sinema tarihinin ilk sesli filmlerinden olan “İstanbul Sokaklarında” ile adım attı. Sonrasında operalarda sahne almaya başladı. Zamanla fark edildi ve hem yurt içinde hem de yurt dışında sayısız çalışmada yer aldı. Semiha Berksoy, Avrupa’da sahne alan ilk Türk prima donna olarak da tarihe geçti. Atatürk’ün karşısında sahne aldı. Opera ve sinemanın dışında resimle de ilgilendi. Yaptığı resimleri İstanbul’un dışında Venedik ve Şanghay gibi yerlerde de sergiledi. Türk sanat tarihini şekillendiren isimlerden biri olan Semiha Berksoy, 1998 yılında devlet sanatçısı unvanı da almayı başardı.

Türkan Akyol

Türkiye’nin ilk kadın bakanı ve aynı zamanda rektörü olan Türkan Akyol, tıp ve siyaset alanında yaptıkları ile başarıyı yakalamış Türk kadınlarından biri. Özellikle göğüs hastalıkları alanındaki çalışmaları ile dikkat çeken ve siyaset alanına girdikten sonra da etkin çalışmalar yapan Akyol, 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra New York’ta solunum üzerine eğitim aldı. Türkan Akyol, 26 Mart 1971'de Türkiye'nin ilk kadın bakanı olarak kabineye girdi. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görevlendirilen Akyol, 13 Aralık 1971'de görevinden istifa etti. 1980 yılında Ankara Üniversitesi’nin rektörü olarak seçildi. Yurt içinde ve dışında çok sayıda sivil toplum kuruluşunda çalışmalar yaptı. Siyaset alanında, özellikle kadın hakları ve temsiliyeti konusunda çalıştı. Yaptıkları ile Türkiye tarihini değiştiren başarılara imza attı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.