Başarıları ile İş Hayatını Yönlendiren Kadınlar

Buradasınız

Sev 08 Mart 2021

başarılı iş kadını, 8 mart kadınlar günü

Kadınlar, hayatın her alanında ve her zaman olduğu gibi iş hayatında da başarıları ile fark yaratmaya, yeni değerler oluşturmaya, icatlar yapmaya ve gündelik hayatlarımızla geleceğimizi değiştirmeye devam ediyorlar. Bugün dünyanın ve iş hayatının farklı yerlerinde, farklı mevkilerde görev alan birçok kadın, başarıları ile kendilerinden söz ettiriyor. 8 Mart Kadınlar Günü’nde, başarılarını kanıtlamış ve çalışmaları ile bütün insanlığa liderlik eden bu kadınlarından birkaçını birlikte hatırlayalım…

Anita Roddick

anita roddick

Yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz ettiren ve bugün dünyanın en büyük kozmetik şirketlerinden biri olan The Body Shop’un kurucusu Anita Roddick listemizin ilk sırasında. Eşinin işi dolayısıyla sürekli seyahat etmek ve bu seyahatler boyunca da iki çocuğuna bakmak zorunda kalan Roddick, 1976 yılında güzellik ürünleri alıp satmaya başlar. Kısa sürede işi öğrenen ve kendini geliştirmeye başlayan Roddick, ilk mağazasını İngiltere’de açar ve kısa sürede genişlemeye başlar. Kozmetik sektöründe sürdürülebilirlik, hayvan deneyleri, ürün testerları gibi birçok konuda öncü olan bir anlayışa sahip olan şirket, bugün tüm dünyada 2.000’in üzerinde mağazaya sahip bir imparatorluğu dönüştü.

Coco Channel

coco channel

Bugün moda markaları denildiğinde akla gelen ilklerden biri olan ve kadın giyimine de yön veren şirketler arasında olan Coco Chanel’i kurucusu Gabrielle Coco Chanel de başarısı ve kariyeri ile fark yaratmış isimlerden biri. Oldukça fakir bir ailede dünyaya gelen ve zorluklar içerisinde büyüyen Chanel, hayatının her döneminde tasarıma ve stile hayran biri olmuştu. Gençlik dönemlerinde şapkalar tasarlayıp bunları Paris’teki moda evlerine veriyordu. Zamanla fark edilen Chanel, Paris’in en iyi tasarımcısı olarak isim yapmaya başladı ve küçük bir moda evi kurdu. O dönemde erkek egemen bir sektör olan moda ve tekstilde, çizgileri ile fark yaratmaya başlayarak kendi markasını kurdu. Time dergisi onu “Yüzyılın En Önemli 10 Kişisi” listesindeki tek moda ikonu olarak değerlendirmişti.

Ruth Handler

ruth handler

Listemizdeki bir diğer ismimiz bugün çocukların hayallerini süsleyen Barbie bebeklerinin yaratıcısı Ruth Handler. 1916 doğumlu olan Handler, küçük yaşlarında kız çocuklarının bebeklerle oynaması fikrine yoğunlaşan bir isim oldu. Zamanla çocukların, küçük bebekler yerine daha büyük ve yetişkin olanları tercih ettiklerini fark eden Handler, bunu bir iş modeline dönüştürmek için kolları sıvadı. Bugün dünyanın en büyük oyuncak markalarından biri olan Mattel’i 1940’ların ortalarında hayata geçirdi. Ve ardından yetişkin bir bebek oyuncağı olan Barbie’yi geliştirdi. Barbie ismini kızı Barbara koymuştu ve kısa sürede önce Avrupa’da, ardından da Amerika’da bir fenomen haline geldi.

Oprah Winfrey

oprah winfrey

Zorluklarla başlayan ve öyle devam eden bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren, ardından da hızla yükselmeye başlayarak bugün televizyon dünyasının ikonik isimlerinden biri haline gelen Oprah Winfrey de başarısı ile adından söz ettiren isimlerden. 17 yaşında girdiği lokal güzellik yarışmasında birinci seçilmesi ile değişen kaderi, Winfrey’in hızla kariyer basamaklarını tırmanmasını sağladı. Kısa sürede fark edilen Winfrey, yayıncılık hayatına adım attı ve yerel bir televizyon kanalında sunuculuğa başladı. Farklı programlarda görev alan Winfrey, zamanla  tanınmaya başladı. İlk sohbet programını ise 1976’da yaptıktan sonra önlenemez yükselişi başladı. 1986 yılında Harpo Communications’ı kurdu ve Oprah Winfrey Show’un bütün haklarını satın aldı. Devamında da ülkedeki en zengin kadınlardan biri haline geldi.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.