Artrit Ağrılarını Azaltmanı Sağlayacak Besinler

Buradasınız

Sev 23 Kasım 2022

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık

Halk arasında eklem iltihabı olarak da bilinen ve şiddetli ağrılara, sancılara, şişliklere ve sertliklere neden olan artrit, günlük hayatı oldukça olumsuz etkileyen bir hastalık. Zaman zaman oldukça şiddetli olabilen ve günler boyu devam eden ağrılar, gün içerisinde yapılan birçok fiziksel aktiviteyi sekteye uğratabiliyor. Çeşitli ilaçlar ve ağrı kesiciler ile artrit ağrılarının azaltılması mümkün. Bunun yanında günlük beslenme düzeninin de artrit ağrıları üzerinde ciddi pozitif etkileri olabiliyor. Bazı besinler ver besin grupları ağrıları artırırken bazıları da ağrıların hafifletilmesinde işe yarayabiliyor. Bu yazımızda artrit ağrılarını azaltmada yardımcı olabilecek besinlerden birkaç tanesini senin için kaleme aldık.

Artrit nedir?

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık

Çok farklı çeşitleri bulunan ve genellikle vücudun ürettiği iltihap sebebiyle oluşan artrit, eklemlerde meydana gelen ve oldukça ağrılı olan bir hastalıktır. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan artrit, temel olarak vücudun bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşı antikor üretmesi nedeniyle oluşan iltihaplara bağlı olarak gelişmektedir. Enfeksiyon temelli olarak ortaya çıkan iltihaplar sebebiyle de oluşabilen artrit, genel olarak kızarıklık, şişlik, yoğun ağrılar, acılar, sancılar, eklemlerde fonksiyon kaybı ve zaman zaman da ısı artışı gibi belirtiler ile kendisini gösterir. Başta iltihaplı romatizma (Romatoid Artrit) olmak üzere çok sayıda çeşidi vardır. Vücudun genel yapısı, farklı kronik hastalıklar, düzenli kullanılan bazı ilaçlar gibi farklı sebeplere bağlı olarak değişik yerlerde meydana gelen iltihaplarla kendisini gösterebilir. Bazı türlerinde vücutta iltihap yükselmesine bağlı olarak ateş, halsizlik gibi yan etkilere de neden olabilir. Doktor gözetimi altında ilaç tedavileri uygulanır. Zaman zaman iltihapların sertleşmesi nedeniyle ameliyat da gerektirebilir.

Farklı besinler artrit ağrılarını azaltabiliyor

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık, soğan

Vücudumuzda bulunan kemiklerimiz, eklemler vasıtasıyla birbirlerine bağlanırlar ve iskelet sistemimiz temel hareketlerini bu şekilde yapar. Bu noktalarda meydana gelen iltihaplar, artrite neden olur ve ağrılar başlatabilir. Doktor kontrolü altında yapılacak işlemlerle artritin tedavi edilmesi mümkündür. Ancak ek olarak beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler ve bazı besinlerin daha sık tüketilmesi ile artrit ağrıları bir miktar hafifletilebilir. Eklemler arasındaki sıvıların yaş, sağlıksız beslenme, genetik yatkınlık vb. durumlar sebebiyle bozulması, artrit ağrılarını tetikleyebilir. Bunun için sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni çok önemlidir. Örneğin sarımsak ve soğan artrit ağrılarının azaltılmasında oldukça etkili birer besin olarak öne çıkarlar. Özellikle antienflamatuvar etkisi ile öne çıkan bu besinler, artritte meydana gelen şişlik durumlarının azaltılmasında etkilidir. Yine sarımsağın içerisinde bulunan allicin isimli madde, artrit belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan mikroorganizmaların ve iltihabın yok edilmesi görev alır.

Yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmelisin

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık, yeşil, besin

Yine yeşil yapraklı sebzeler de artrit ağrılarının azaltılmasında oldukça etkilidir. Antioksidan içeriği olarak oldukça zengin olan bu besinler, kemik sağlığı için de oldukça önemli olan kalsiyum açısından da önemlidir. Eklemlerin daha sağlıklı olması için lahana, brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası gibi sebzelerin mevsiminde sıkça tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Yeşil yapraklar, sodyum bakımından fakirken kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan folat ve C vitamini açısından da oldukça zengindir. Bu da yine kemik yapısının desteklenmesi için önemli bir yardımcı olarak öne çıkmasına neden oluyor.

Omega 3 ihmal edilmemeli

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık, omega 3, somon

Artrit ağrıları ile başa çıkmada sana yardımcı olabilecek bir diğer besin öğesi de Omega 3’tür. Farklı balıklar olmak üzere farklı ceviz, gibi kuruyemişlerde de sıkça bulunan Omega 3, artrit ağrıları için de seni destekleyecek. Omega 3, artrit ile ortaya çıkan ağrıların azaltılmasının yanında şişliklerin inmesi ve kızarıkların geçmesi için de tercih edilebilir. Somon, sardalya, ringa gibi balıkları sık sık tüketerek Omega 3 alımını çoğaltabilirsin. Araştırmalar günde 600 mg’nin üzerinde Omega 3 alınması durumunda artrite bağlı sertliklerde ciddi oranlarda azalma olacağını ortaya koyuyor.

Şalgam da artrit için birebir

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık, şalgam

C vitamini açısından oldukça zengin olan ve artrit için de rahatlıkla tüketebileceğin bir diğer besin de şalgamdır. Kolesterol ve sodyum bakımından ciddi oranda fakir olan şalgam, iltihaplı eklem ağrılarının azaltılmasında sıkça kullanılan bir besindir. Suyunu da içebileceğin şalgamı ayrıca doğrudan tüketebilirsin. İçerisinde A, B, C ve K vitaminleri, kalsiyum ve potasyum sayesinde, kalp, göz, kemik ve diş sağlığına oldukça faydalıdır.

Narenciyeden vazgeçme

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık, narenciye, meyve

Narenciyenin de artrit ağrıları ve diğer yan etkilerinin üzerindeki etkisi biliniyor ve doktorlar tarafından da sıkça tüketilmesi öneriliyor. Kemik gelişimini ve sağlığını destekleyen narenciye aynı zamanda oldukça iyi bir kolajen kaynağıdır. İçerisinde bolca bulunan C vitamini ile kan damarlarını, tendonları ve kemikleri bir arada tutan kolajenin artmasına yardımcı olur. Bununla birlikte artrit ağrılarının dindirilmesi ve hafifletilmesinde kullanılabilir.

Zerdeçalı da tüketmelisin

Artrit, ağrı, vücut, beden, sağlık, zerdeçal

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve antienflamatuvar özelliği ile öne çıkan zerdeçalı da günlük besin programın içerisine koyarak artrit ağrılarını azaltmada kullanabilirsin. Zerdeçalda bolca bulunan kurkumin, iltihap karşıtı olarak bilinmektedir ve vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplara karşı savaşır. Zerdeçalın şişlikleri azalttığı ve sertlik oluşumuna karşı da destekleyici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Artrit, çok ağrılı ve sancılı bir hastalık olarak günlük hayatını derinden etkiler ancak sen de beslenme düzeninde yapacağın küçük değişikliklerle bu hastalığa karşı olan savaşında destek bulabilirsin. Bunun dışında hayatın belirli bir anında oluşabilecek sağlık ihtiyaçlarında ise QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında olacak. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden destek alabileceğin bu sigorta şimdi %10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.