40'ından Sonra Her Kadının Yaptırması Gereken Sağlık Kontrolleri

Buradasınız

Sev 01 Ekim 2016

Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu gibi ayrı riskleri de var. “Hiçbir şikayetim, sorunum yok” demeyin, 40 yaşını devirdikten sonra düzenli kontroller şart.

Mamografi: Meme kanserine karşı 40 yaşından itibaren her yıl meme muayenesinin yanında mamografi de çekilmeli. Tabii ailede meme kanseri vakası varsa meme muayenesini 35 yaşından itibaren yaptırmak gerekiyor.

Kemik yoğunluğu ölçümü: Menopozdan sonraki ilk iki yıl, kemik erimesinin en yoğun yaşandığı dönem. O nedenle menopoz öncesi en az bir kez, sonrasında da ortalama iki yılda bir ölçüm yapılmalı.

Gastrokopi ve kolonoskopi: Mide ve bağırsak sisteminin de bu yaştan sonra daha titizlikle takip edilmesi gerek. 40 yaşından sonra her beş yılda bir, 50 yaşından itibaren de her üç yılda bir yaptırılması öngörülüyor. Ayrıca yılda bir kez gizli kan testi yaptırmakta fayda var.

Ürik asit kontrolü: 40 yaşından sonra görülen gut hastalığının teşhisi amacıyla kanda ürik asit kontrolü yapılmalı ve özellikle menopoz sonrasındaki kan elektrolitleri değerlendirilmeli.

Rahim kanseri teşhis testi: Rahim kanseri teşhis testi 40 yaşından sonra önem kazanıyor. Çünkü rahim ağzı kanserlerinin yüzde 95’i 40 yaşından sonra yani özellikle menopoz döneminde görülüyor. Düzenli olarak smear testi şart.

Kan şekeri testi: Diyabete karşı önlem amacıyla özellikle 45 yaşından itibaren en azından üç yılda bir kan şekeri ölçümü yaptırılmalı.

Kan basıncı testi: 40 yaşından sonra tansiyon problemini doğuran kan basıncı değerleri de önem taşıyor. Düzenli olarak ölçtürmede, beslenme ve egzersiz tercihlerini buna göre yapmakta fayda var.

Kolesterol düzeyi testi: Kalp krizine karşı önlem almak için mutlaka yapılması gereken bir test. 40 yaşından sonra düzenli olarak baktırılmalı.

Tonometre ölçümü: Göz tansiyonu olarak bildiğimiz glokom, yaş aldıkça gözlerde tahribata yol açıyor. O nedenle en geç 40 yaşına kadar düzenli kontroller gerekli. Ancak ailede göz tansiyonu vakası varsa, tanı için kontrollere daha erken yaşta başlanmalı.

Tüm bu hastalık riskleri içinde son dönemde sıklıkla karşılaştığımız kanser hastalığına karşı erkenden önlem almak oldukça önemli. Cigna, Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’yla cilt kanseri hariç bütün kanser türlerini ilk evreden itibaren koruma altına alıyor. Sigorta yaptırdığınız gün itibariyle ücretsiz 24 saat tıbbi danışma hattı, ikinci görüş hizmeti ve sağlıklı beslenme danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik spor salonlarında, sigara bırakma merkezlerinde, diyetisyen ve psikologlarda %40’a varan indirimden de faydalanabilirsiniz. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.