Yılın En İndirimli Dönemi Başlıyor… Black Friday’de Nasıl Alışveriş Yapmalısın?

Buradasınız

Sev 07 Kasım 2022

black friday, perakende, indirim, mağaza, satış, tüketici, müşteri, alışveriş

Alışveriş yapan herkesin dört gözle beklediği, hemen her markanın ciddi indirimlere girerek hem elindeki stokları tükettiği hem de yeni ürünleri için yer açtığı, yılın en indirimli ve güzel zamanlarından biri geldi çattı. Perakende dünyasının canlandığı ve deyim yerindeyse tüketicilerin de alışveriş bayramı sayılabilecek bugünlerde herkes ihtiyaçlarını tamamlamak için hem internet üzerinden online olarak hem de fiziksel olarak mağazaları dolaşarak indirimleri takip ediyor. Biz de bu yazımızda Black Friday’in tarihinden başlayarak bugünlerde nasıl alışveriş yapman gerektiği konusunda sana birkaç tüyo veriyoruz.

Black Friday nasıl doğdu?

black friday, perakende, indirim, mağaza, satış, tüketici, müşteri, alışveriş

Black Friday, farklı sektörlerde ve alanlarda tüketicilere hizmet veren markaların ekonomiyi canlandırmak ve kendi stok kontrollerini yapmak için uyguladıkları genel çalışmalara verilen isimlerden biri. Dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı günlerde, zamanlarda ve farklı isimlerle yapılan bu çalışmanın temelinde markaların tüketicilerine ellerindeki ürünleri uygun fiyatlarla sunması yatıyor. Herhangi bir resmiliği olmayan ve kamu kuruluşları tarafından da bu anlamda tanınmayan bir zamanı işaret eden Black Friday’in kara gün olarak anılması ise 1960’lara kadar uzanıyor. Mağazaların o günlerde hava aydınlanmadan açılması ve kararmadan da asla kapanmaması nedeniyle bugünlere kara isminin verildiği düşünülüyor. Ayrıca yine, o dönemde alışveriş merkezlerinin de olmadığı düşünülürsek, alışveriş yapılan caddelerin çok kalabalık ve yoğun olması nedeniyle yaşanan sıkışık araç ve insan trafiğinin de bu ismin verilmesinde etkili olduğu düşünülüyor. Bu tabirin dünyada ilk kez Amerika’da, Philadelphia kentinde ortaya çıktığı tahmin ediliyor. 1980’li yıllara kadar daha yerel olarak devam eden çalışmaların ardından yayıldığı ve Amerika dışına çıktığı gözlemleniyor.

Black Friday, her yıl ABD'de kutlanan Şükran Günü'nden sonraki ilk Cuma günü olarak kabul ediliyor. Bu günde mağazalar çok geç saatlere kadar açık kalırlar ve ciddi oranlarda indirimler yaparak müşterilerine hizmet verirler. Bugün resmi bir tatil günü olarak kabul edilmiyor ancak alışveriş dünyasında önemli bir zaman dilimi olarak sayılıyor. Kısa bir süre önceye kadar sadece tek gün olarak kutlanan Black Friday, bugün daha geniş bir zaman dilimine yayılacak şekilde, neredeyse Kasım ayının tamamında yapılan indirim ve kampanyaları içeriyor. 

Tüketiciler kamp kuruyorlar

black friday, perakende, indirim, mağaza, satış, tüketici, müşteri, alışveriş

Perakende dünyası için her yıl en çok beklenen dönemlerden biri olan Black Friday, teknoloji ve tekstil başta olmak üzere farklı alanlarda alışveriş yapmak isteyen kişiler için de biçilmiş kaftan. Dünyanın farklı yerlerinde yeni bir şeyler satın almak isteyen birçok kişi bugünleri beklemektedir. Hatta bazı zamanlarda geceden mağazaların önünde kamp kuran, sıraya giren ya da saatlerce bekleyen tüketicilere rastlamak mümkündür. Kimi yıllarda yaşanan izdiham ve istenmeyen olaylar sebebiyle ölüm ya da yaralanma durumları bile meydana gelmiştir. 

Markalar büyük indirimler yapıyor

black friday, perakende, indirim, mağaza, satış, tüketici, müşteri, alışveriş

Birçok marka bu özel gün için çok uzun zaman önceden hazırlanmaya başlayarak özel kampanyalar ve hatta özel, yeni koleksiyonlar bile çıkarıyor. Bir alışveriş çılgınlığına dönüşen bu dönem, özellikle son 5-6 yıldır internetin ve online satışların artmasıyla çok daha büyük bir kapasite oluşturmaktadır. Yapılan birçok farklı araştırma yıl içerisinde en büyük satışların bu dönemde yapıldığını göstermektedir. 2021 yılında bir önceki yıla göre satışlarda yüzde 19 oranında artış yaşanmıştır. Yine öne çıkan diğer bir veri de satışların ağırlıklı olarak mobil cihazlar üzerinden ve e-ticaret kullanılarak yapıldığıdır. 

Black Friday'de nasıl alışveriş yapmalısın?

black friday, perakende, indirim, mağaza, satış, tüketici, müşteri, alışveriş

Sen de indirimli fiyatlardan ve avantajlı kampanyalardan faydalanmak istiyorsan ihtiyaç duyduğun ürünleri bu dönemde satın alabilirsin. Bunun için dikkat etmen gereken noktaların başında fiyat karşılaştırması yapmak geliyor. Özellikle online alışverişlerinde alacağın ürünün fiyatlarına farklı yerden bakmayı ve kontrol etmeyi unutma. Yine markaların kampanyalarını anlık olarak takip etmek de çok faydalı olabilir. Bazı markalar gece saat 00:00-02:00 saatleri arasında ciddi indirimler yapabiliyor. Bunları izlemek alışveriş yaparken senin yararına olabilir. Alışveriş yaparken öncelikle ihtiyaçlarını göz önüne almak bütçe yönetimi açışından daha uygundur ancak yine de önümüzdeki dönemde kullanabileceğin giyim, kozmetik, elektronik eşya, beyaz eşya, küçük ev aletleri gibi ürünleri de indirimli olarak şimdi almak mantıklıdır. 

Yine Black Friday döneminde alışveriş yaparken dikkat ermen gereken noktalardan biri de bütçendir. Alışveriş çılgınlığına kapılıp kafan ayırdığın bütçenin üzerine çıkmak çok olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bunun için alışveriş yaparken dikkatli ve temkinli olman da fayda var. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.