Ana içeriğe atla

Genel Kültür

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yaz Sıcaklarında Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebilirsin?
Yaz Sıcaklarında Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebilirsin?

iyihisset.com

12 Ağu 2021

sokak, hayvan, kedi, su, yaz

Yazın sıcak ve güneşli günleri devam ediyor. Değişen iklim nedeniyle bu yaz aylarını öncekilerden çok daha sıcak ve kurak geçiriyoruz. Bu sıcak ve güneşli günler, sokakta yaşamak zorunda olan hayvan dostlarımız için de oldukça zorlu geçiyor. Onların bir kap su ve yemeğe en çok ihtiyaç duydukları zaman dilimi olan yaz aylarında sokaktaki minik dostlarımız için neler yapabileceğini bu yazımızda derledik.

Onlara bir damla su verin

sokak, hayvan, köpek, su, yaz

Hava çok sıcak ve kuru olduğu için bugünlerde sokaktaki dostlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri temiz sudur. Bunun için belediyelerin ya da farklı sivil toplum kuruluşlarının konumlandırdığı sabit su istasyonları mevcut ancak özellikle büyük şehirlerde sokaktaki hayvanların temiz su bulmaları zor olabilir. Bunun için sen de evinin ya da iş yerinin önüne temiz bir kap su koyarak onlara yardımcı olabilirsin.

Yiyecekleri de unutma

sokak, hayvan, köpek, yaz, su, sıcak, yiyecek

Bu sıcak günlerde sokakta yaşayan minik dostlarımızın sağlıklı ve doğru beslenmesi için de onlara destek olabilirsin. Ancak bunu yaparken her besin maddesinin onlara uygun olmayacağını, sıcak hava yüzünden vereceğin yiyeceklerin çok hızlı şekilde bozulabileceğini unutmamalısın. Ayrıca besinleri kesinlikle doğrudan yere koymamalısın. Vereceğin kabın da hayvanlara zarar vermeyecek şekilde olmasına dikkat etmelisin.

Gölge alanlar yaratabilirsin

sokak, hayvan, kedi, su, yaz, gölge

Bu yaz günlerinde hayvanların en çok ihtiyacı olan şeylerden biri de gölgelik alanlardır. Sokakta yaşayan hayvanlar bu sıcak günlerde farklı alanlara kaçarak gündüz uyumaya ya da dinlenmeye çalışır. Yanlış ve kendilerine zarar verecekleri yerlere girmelerini engellemek için çevrende onlara özel gölgelik alanlar oluşturabilir ve kendilerini korumalarına yardımcı olabilirsin.

Onları gözlemleyip, gerekirse doktora götürün

sokak, hayvan, köpek, su, yaz, gece, yalnız

Yazın sıcak günlerinde sokaktaki hayvan dostlarımızda birçok hastalık durumu da görülebilmektedir. Bunların bir bölümü doğrudan sıcak kaynaklı olabildiğini gibi bir bölümü de yine sıcaktan bozulan yiyecekler ya da kirli sulardan olabilir. Eğer sen de sokakta kendini kötü hisseden, hızlı nefes alıp veren, morarmış, kusan ya da ishal olan, çok fazla salya akıtan bir hayvan görürsen hızlıca bir veterinere haber verebilir ya da onu bir kliniğe götürebilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Genel Kültür yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.