Web 3.0 Nedir, Neleri Değiştirecek?

Buradasınız

Sev 17 Ocak 2022

web 3.0, gelecek, teknoloji, internet

Gelişen ve değişen teknoloji, hayatlarımıza her gün yeni kavramlar ve icatlar sokarak yaşamlarımızı farklılaştırmaya devam ediyor. Özellikle internetin devreye girdiği günden bu yana bu değişim süreci çok daha hızlı şekilde evrimleşmeyi sürdürüyor. İlk günlerde, yani web 1.0’ın olduğu zamanlarda sadece ekranlara bakarak bir şeyleri okuyor ve izliyorken bugün artık içeriği de yönetir hale geldik. Son günlerde metaverse evreninin gündeme gelmesiyle popülerliği tekrar artan web 3.0, yakında hayatlarımızı baştan aşağı değiştirecek. Nasıl mı? İşte web 3.0 hakkında merak edilenler…

Web 3.0 nedir?

web 3.0, gelecek, teknoloji, internet

Web 3.0, bugün belirli bir alan ve merkez tarafından yönetilen internetin artık merkezsiz bir hale gelmesini ve tamamen blok zincir olarak ifade edilen bir altyapı üzerine kurulmasını ifade ediyor. Bugün kullandığımız web 2.0’da tüm internet akışı belirli bir merkez, yani güç tarafından kontrol ediliyor. Tüm içerik girişleri, akışı ve bu akışın hangi yönde, ne hızda ve nasıl ilerleyeceği bu güç ya da güçler tarafından ayarlanıyor. Örneğin sosyal medya hesaplarımıza ancak ona sahip olan şirket istediği zaman ulaşabiliyoruz. Ancak web 3.0 ile bu merkezi durum ortadan kalkacak ve tüm yeni yapı sadece kullanıcının inisiyatifinde olacak. Böylelikle kontrol ortadan kalkacak ve internet bir anlamda özgürleşecek.

Veri akım hızı artacak

web 3.0, gelecek, teknoloji, internet

Web 3.0’ın kullanıma açılması, aslında bugün sahip olunan veri aktarım hızının ve internet akışının da son derece hızlanmasını sağlayacak. Bunun için gerekli olan altyapı ise 5G olarak adlandırılan sistemi içeriyor. Veri paketlerinin çok daha hızlı ve güvenli şekilde aktarılmasını sağlayacak bir ağa bağlı olacak web 3.0, bugünden çok daha hızlı ve farklı bir internet deneyimini bize sunacak. Bugün sahip olduğumuz hızın çok daha üzerinde bir hızla veri ekleme ya da indirme işlemleri yapılabilecek.

Web 2.0 vs. Web 3.0

web 3.0, gelecek, teknoloji, internet

Bugün kullandığımız ve web 2.0 olarak adlandırılan sistemde kullandığımız cihazlar genel olarak tabletler, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, internet siteleri ve aplikasyonlardı. Web 3.0 ile bunların yerini aplikasyonların yerini alacak merkezsiz dAPP’ler, VR destekli metaverse evrenleri, Brave gibi yeni browserlar, yeni altyapıya sahip mesajlaşma programları, EOS ya da essentia.one gibi farklı işletim sistemlerini deneyimleyeceğiz. Web 3.0 ile internet deneyimi o anda, iki kullanıcı arasında şekillenecek ve dışarıdan müdahaleye açık olmayacak bir yapıya bürünecek. Bununla aktarılan tüm veriler de daha güvenli ve sadece iki kişi arasında bilinir bir yapıda olacak.

NFT, Kripto paralar, metaverse ve daha niceleri

web 3.0, gelecek, teknoloji, internet

Web 3.0’a geçiş aslında son dönemde adlarını daha sık duyduğumuz NFT, kripto paralar, metaverse ile çoktan başlamış durumda. Çünkü bu sistemlerin daha geniş kitleler tarafından kullanılabilmesi için temel olarak tüm internet yapısının 3.0 ile kurulması gerekiyor. Blok zincirleri ile güvenlik altına alınacak veri akışı, web 3.0’ın en temel unsurlarından biri olacak. Dolayısıyla her şeyin dijitalleşeceği bu yeni ortam için teknolojinin de buna uydurulması gerekecek.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.