Ülke İsimlerinin Nereden Geldiğini Biliyor Musun?

Buradasınız

Sev 08 Ağustos 2021

ülke, bayrak, direk

Birçok ülkenin tarihini, para birimini, başkentini ve buna benzer birçok bilgiye hakimiz. Peki, ülke isimlerinin ilginç hikayeleri olduğunu biliyor musun? Senin için ülke isimlerinin nereden geldiğini araştırdık.

Türkiye

ülke, bayrak, türkiye

İlk olarak güzel ülkemizden başlayalım. Herkesin bu konuda bilgi sahibi olduğunu biliyoruz ama bilgilerimizi tazelemekten zarar gelmez. Türk kelimesinin tarihte ilk defa Göktürk’ler tarafından kullanıldı. Ayrıca sekizinci yüzyılda Göktürk alfabesi kullanılarak dikilen Orhun Yazıtları’nda da Türk kelimesine rastlandığı görülüyor. Akabinde 12. yüzyılda İtalyanların Latince kaynaklarında Turchia veya Turcmenia olarak kullandığı da görülüyor. Hemen hemen aynı dönemlerde ise Almanlar Turkei, Fransızlar ise Turquie olarak ülkemizden bahsettiler.

Azerbaycan

ülke, bayrak, azerbaycan

Sırada kardeş ülke Azerbaycan var. Azerbaycan kelime yapısı olarak ateş anlamına gelen Āzar ve muhafız anlamına gelen Pāyegān kelimelerinin birleşmesiyle oluşuyor. Kelime anlamına bakıldığında ise ateş muhafızları olarak nitelendiriliyor.

İngiltere

ülke, bayrak, ingiltere

Güneş batmayan ülke İngiltere’nin kelime anlamı tarihi hakkında da bilgi veriyor. İngilizlerin kökeni Anglo’lara dayanıyor. Anglo ve toprak anlamına gelen terra kelimelerinden türeyen bu isim Anglo toprakları anlamını taşıyor.

Japonya

ülke, bayrak, japonya

Japonlar kendi ülkelerini Nippon olarak adlandırıyorlar. Nippon, Japon coğrafyasında güneşin doğduğu ülke anlamına geliyor.

İran

ülke, bayrak, iran

Büyük bir tarihe ve kültürel altyapıya sahip olan İran’ın da ismi oldukça farklı bir anlam taşıyor. İran, Aryan kelimesinden geliyor. Aryan, ari ırktan olan anlamını taşıyor.

Fransa

ülke, bayrak, fransa

Fransa’nın ismi de tıpkı İngiltere gibi tarihi ve kökeni hakkında bilgi veriyor. Fransa’nın adı daha önce bölgeye yaşamış olan ve dünya çapında Fransızların atası sayılan Franklardan geliyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.