Türkiye’nin Olimpiyat Tarihi

Buradasınız

Sev 03 Eylül 2021

olimpiyat, madalya, tarih, altın, gümüş, bronz

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda tarihimizin en iyi performansını sergiledik ve katıldığımız diğer olimpiyatlardan daha fazla madalya almayı başardık. ABD, Çin ve Japonya Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda en fazla madalya kazanan ülkeler oldu. Türkiye ise 2 altın, 2 gümüş ve 9 bronz madalya ile 35.sırada yer aldı. Ayrıca Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Türk sporcular tarihi başarılara da imza attı. Türkiye’nin olimpiyat tarihine geçen eşsiz performanslarını senin için araştırdık. 

Temeli MÖ 8. yüzyılda atıldı 

olimpiyat, meşale, alev

Günümüz modern olimpiyat oyunlarının temeli MÖ 8. yüzyılda Olimpiya’da gerçekleştirilen antik oyunlara dayanıyor. Ancak modern oyunların ilki 1896 yılında, Pierre de Coubertin'in Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni kurmasının ardından gerçekleştirildi. 1924 yılına gelindiğinde ise olimpiyatlara kış sporları da eklendi.

Savaş nedeniyle 3 oyun iptal edildi

olimpiyat, bayrak, halka

Birinci Dünya Savaşı nedeniyle 1916’daki oyunlar, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ise 1940 ve 1944’teki olimpiyat oyunları iptal edildi. Savaş nedeniyle ertelenen olimpiyat oyunları 1992 yılında tamamlandı.

1906 yılında sahneye çıktık 

olimpiyat, bayrak, halka

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 1908 yılında kuruldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ni 1911 yılında kabul etti. Bu tarihten sonra Türkiye birkaç olimpiyat oyunu dışında tüm olimpiyat oyunlarına sporcu gönderdi. Ancak Türk sporcuların Olimpiyat oyunlarına ilk katıldığı tarih ise 1906 olarak biliniyor. 1906 yılında Atina’da düzenlenen ve ara oyunlar olarak adlandırılan müsabakalara Osmanlı Devleti sporcularını gönderdi.

Toplamda 3 oyun kaçırdık 

olimpiyat, halka, meşale, alev

Türkiye tarihi boyunca toplamda 3 defa olimpiyat oyunlarını kaçırdı. Türkiye 1920 yılında düzenlenen Anvers oyunlarına Almanya, Avusturya, Macaristan ve Bulgaristan ile birlikte Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan ülkeler statüsünde yer aldığı için Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından oyunlara davet edilmedi. Ayrıca 1932 yılında ABD’de düzenlenen oyunlara ise uzaklık ve masraflardan dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi sporcu göndermemeyi tercih etti. 

Protestonun dili oldu 

olimpiyat, açılış, stadyum, tören

1980 yılında Moskova’da düzenlenen oyunlara Türkiye’de dahil olmak üzere toplamda 33 ülke sporcu göndermeme kararı aldı. Bunun nedeni ise SSCB’nin Afganistan’ı işgalini protesto etmekti. Olimpiyat oyunları tarihinde bir ilk gerçekleşti ve oyunlar dünya çapındaki bir protesto hareketinin aracı oldu. 

Tarihimiz boyunda 104 madalya kazandık 

olimpiyat, açılış, tören, stadyum

Olimpiyat oyunları tarihinde Türkiye bugüne kadar toplamda 104 madalya kazandı. Türkiye adına yarışan sporcular müsabakalarda 41 altın, 26 gümüş ve 37 bronz madalya kazanmayı başardı. Türkiye’nin en başarılı olduğu alanlar ise güreş, halter ve tekvando branşları oldu. 

Tarihe geçen madalyalar 

olimpiyat, okçuluk, oyun, spor

Türkiye katıldığı 23 olimpiyat oyunlarından 18’inde madalya almayı başardı ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda tarihi başarılara imza attı. Okçulukta tarihimizin ilk altın madalyası Mete Gazoz’dan gelirken, kadınlar boks kategorisinde ise ilk altın madalyayı Busenaz Sürmeneli ülkemize getirmeyi başardı. Ayrıca önceki olimpiyat oyunlarında dünya çapında rekorlara sahip olan Naim Süleymanoğlu ise tarihimizin en bilinen sporcularından biridir. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.