Telefonunla En Güzel Fotoğrafı Nasıl Çekersin? İyi Fotoğraf Çekmenin İpuçları

Buradasınız

Sev 19 Ağustos 2022

fotoğraf, teknoloji, çekim, teknik, tüyo, cep telefonu, çekim

Akıllı telefonların ve tabletlerin günlük hayatımızda daha sık yer almasıyla fotoğraf çekmek hemen hemen herkesin hobisi haline geldi ve herkesin yapabildiği bir hale dönüştü. Ancak fotoğraf çekmek, özellikle de iyi bir fotoğraf çekmek sanıldığı kadar da kolay bir iş değildir. Gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefonlar, fotoğraf makineleri ve diğer ekipmanlar büyük hızla değişim gösteriyor ve evriliyor. Biz de Dünya Fotoğrafçılık Günü’ne özel olarak iyi fotoğraf çekmenin ipuçlarını bu yazımızda senin için sıraladık. En iyi kareyi nasıl yakalayacağını merak ediyorsan bu yazı tam sana göre.

Telefonuna hâkim olmalısın

fotoğraf, teknoloji, çekim, teknik, tüyo, cep telefonu, çekim

Fotoğraf çekimi yaparken anı yakalamak büyük önem taşır. Aksi takdirde istediğin fotoğrafı elde edemeyebilirsin. Bu noktada telefonunun fotoğraf ayarlarına hâkim olmalısın. Cihazın içerisinde yer alan ISO, diyafram ve enstantane gibi farklı ayarları hızlıca yapmalısın. Kullanacağın telefonun birbirinden farklı özellikleri olabilir. Bunları ilk başta okuyarak ve sonrasında da kendin deneyimleyerek çok daha iyi kareler yakalaman mümkün.

Işığa gereken değeri vermelisin

fotoğraf, teknoloji, çekim, teknik, tüyo, cep telefonu, çekim

Fotoğraf sanatının en önemli etkenlerinden birisi de doğru ışık kullanımıdır. Işığın gücü, açısı ve konumu, fotoğrafın kalitesini belirleyen en önemli unsurlar arasındadır. Doğal veya yardımcı ışıklar ya da doğru veya ters ışık sayesinde inanılmaz kareler elde etmen mümkün. Ayrıca telefonunun ışık değerlerini ve duruma göre ışığı yumuşatmayı da unutmamalısın. Bu iş için bir miktar eğitim alarak ışığı nasıl daha iyi şartlarda yakalaman gerektiğine dair bilgiler öğrenebilirsin.

Kompozisyonu ayarlamalısın

fotoğraf, teknoloji, çekim, teknik, tüyo, cep telefonu, çekim

Fotoğraf kurgusunun literatürdeki ismi kompozisyondur. Bu noktada deklanşöre basmadan önce zihninde fotoğrafı kurgulamalı ve en iyi kareyi yakalamalısın. Ekranı birkaç parçaya bölmek ve fotoğrafın objesini doğru yerleştirmek, fotoğrafın kalitesi için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra arka plan ve objenin açısına ve boyutuna da dikkat etmen gerekiyor. Çekeceğin fotoğrafın temasının ne olduğuna karar vermeli, çekeceğin objenin kendisini ve etrafını çok iyi ayarlamalısın.

Farklı bakış açılarını deneyebilirsin

fotoğraf, teknoloji, çekim, teknik, tüyo, cep telefonu, çekim

Fotoğrafçılıkta genel anlamda üç çeşit bakış açısı bulunuyor. Bunlar; normal bakış açısı, yerden yukarıya doğru çekilen karınca bakış açısı ve yukarıdan aşağıya doğru çekilen ilahi bakış açısıdır. Bu noktada bir yandan fotoğrafın kompozisyonunu oluştururken bir yandan da fotoğrafın bakış açısına karar vermelisin. Çekeceğin fotoğrafın kompozisyonuna uygun olarak farklı ve yeni bakış açıları deneyebilir ve bu yolla çok daha iyi kareler yakalayabilirsin.

Tarzını belirlemelisin

fotoğraf, teknoloji, çekim, teknik, tüyo, cep telefonu, çekim

Fotoğrafçılık sanatı kendi içerisinde birçok farklı disipline ayrılır. Bu noktada fotoğrafçılık yapmak istediğin disiplini seçmen gerekiyor. Fotoğrafçılığa yeni başlayan birçok kişi belgesel fotoğrafçılığı ile birlikte insanı konu alsa da vahşi doğa ve doğa fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, etkinlik fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığı ve stüdyo fotoğrafçılığı gibi çeşitli alanların olduğunu bilmeli ve o alana yönelik çalışmalısın.

Lens seçimine dikkat etmelisin

fotoğraf, teknoloji, çekim, teknik, tüyo, cep telefonu, çekim

Fotoğraf kalitesini belirleyen bir diğer unsur da lenslerdir. Telefonunun kamerasına ek olarak bir lens satın alabilir, lensin kullanım durumunu deneyimleyebilirsin. Lensler açıklıklarına ve mesafelerine göre değişiklik gösterir. Açıklık değerleri, lenslerin fiyatını belirleyen en önemli kriterdir. Bu noktada diyafram açıklığının düşük olduğu ve ışığı daha fazla kullanabilen lensleri seçmende fayda var. Ayrıca çekmek istediğin fotoğraf tarzlarına göre üretilen farklı lenslerin de bulunduğunu unutmamalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.