Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Kişisel Olarak Neler Yapabilirsin?

Buradasınız

Sev 22 Haziran 2023

sürdürülebilirlik, dünya, gelecek, bireysel, doğa, çevre, koruma

İçinde yaşadığımız dünyamız giderek kirleniyor, iklimi değişiyor, dengesi bozuluyor, ekosistemi derinden etkileniyor ve üzerindeki canlılar için hayat yaşanamaz hale geliyor. Son iki yüzyılda birçok anlamda bozulan bu dengenin en büyük sebebi ise biz insanoğluyuz. Yaptığımız hemen her faaliyet, dünyamıza, doğaya ve çevreye zarar vermeye devam ediyor. Bunun için de sürdürülebilir dünya kavramı, belki de hiç olmadığı kadar büyük önem taşıyor. Burada toplumsal olarak yapılan büyük ve majör faaliyetlerin dışında bireysel olarak da yapılan tercihler ve yaşam tarzları etkileyici oluyor. Sen de hayatında yapacağın küçük değişiklilerle büyük farklı yaratabilir ve dünyamızın daha sürdürülebilir bir yer olması için katkıda bulunabilirsin.

Sürdürülebilir dünya ne demektir?

sürdürülebilirlik, dünya, gelecek, bireysel, doğa, çevre, koruma

Sürdürülebilir dünya, mevcut ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılayabilen, doğal kaynakları etkili bir şekilde kullanarak çevresel, sosyal ve ekonomik dengeyi sürdürebilen bir dünya anlamına gelir.

Sürdürülebilirlik, doğal kaynakların tükenmeden ve çevre üzerinde zararlı etkiler yaratmadan kullanılmasını hedefler. Bu kavram, çevresel, sosyal ve ekonomik boyutları içerir. Sürdürülebilir dünya, ekosistemlerin ve biyolojik çeşitliliğin korunması, temiz su kaynaklarının ve havanın korunması, sera gazı emisyonlarının azaltılması, enerji ve kaynak verimliliğinin artırılması gibi çevresel hedefleri içerir.

Sosyal boyutunda ise, sürdürülebilir dünya, insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması, eşitlik, adalet, sağlık, eğitim, toplumsal refah ve insan haklarının korunması gibi hedefleri içerir. Eğitim, cinsiyet eşitliği, yoksulluğun azaltılması gibi sosyal gelişme alanlarına odaklanır.

Ekonomik boyutunda ise, sürdürülebilir dünya, sürdürülebilir üretim ve tüketim modellerini teşvik eder. Ekonomik büyüme ile çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik arasında denge kurulması hedeflenir. Ekonomik faaliyetlerin kaynakları etkili bir şekilde kullanması, yeşil teknolojilerin ve yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesi, iş sağlığı ve güvenliği, işçi hakları gibi konulara da dikkat eder.

Sürdürülebilir dünya, insanların yaşam kalitesini artırırken doğal kaynakları koruyarak gelecek nesillerin de aynı fırsatlara sahip olmasını sağlamayı amaçlar. Bu amaca ulaşmak için bireyler, toplumlar, kuruluşlar ve devletler arasında iş birliği ve uzun vadeli planlamalar gereklidir.

Enerji ve su verimliliğini koruyabilirsin

sürdürülebilirlik, dünya, gelecek, bireysel, doğa, çevre, koruma

Dünyamızın daha sürdürülebilir, daha temiz ve daha yaşanabilir bir hale gelmesi için bir adım atmak istiyorsan işe enerji verimliliği ve su tasarrufuyla başlayabilirsin.  Enerji verimliliği için ilk olarak atabileceği adımlardan bir tanesi enerji tasarruflu ampuller kullanmaktır. Evinde ve iş yerinde enerji tasarruflu ampuller de geçebilir kullanmadığın zaman cihazları prizden çekebilir izolasyonun daha da güçlendirebilir ısı kayıplarını azaltabilir ve çok daha enerjiyi koruyan bir hayata merhaba diyebilirsin.

Yine enerji tasarrufu yapmana yardımcı olacak yöntemlerden biri diğeri de ulaşım. Araç kullanımını azaltarak, toplu taşıma araçlarını tercih ederek, bisiklete hayatında daha fazla yer vererek, eğer mümkünse elektrikli ya da hibrit araçlara geçiş yaparak daha sürdürülebilir bir ulaşım için adım atabilirsin. Enerji verimliliği için en önemli konulardan biri de geri dönüşüm atıklarıdır.. Evde, iş yerinde ve okulda plastik, cam, kağıt, metal gibi malzemelerle ayrıştırarak geri dönüşüm kutularını atabilirsin. Ayrıca yeniden kullanılabilir alışveriş çantaları kullanarak plastik poşet tüketimini azaltabilirsiniz. Atıkları en aza indirmenin dışında geri dönüşüm yaparak dünyamızın korunmasına yardımcı olabilirsin.

Yine günlük hayatında su kaynaklarını korumak için daha su tasarruflu bir yapıya ve yaşam tarzını geçiş yapabilirsin. Duş alırken suyu kısa süreli kullanmak, musluktan akan suyu kapatmak, bulaşıklarını makinesinde yıkamak, suyu gereksiz yere kullanmamak gibi basit önlemler alabilir ve bununla daha sürdürülebilir bir dünya için katkıda bulunabilirsin.

Bilinçli tüketim yapmalı ve özendirmelisin

sürdürülebilirlik, dünya, gelecek, bireysel, doğa, çevre, koruma

Daha sürdürülebilir bir dünya için atabileceğim bir diğer önemli adım da tüm tüketim ve harcamalarını daha bilinçli şekilde yapmaktır. Daha sürdürülebilir beslenme için sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet tercih edebilirsin. Marketten ya da farklı yerlerden aldığın tüm ürünlerin çevresel etkilerini göz önünde bulundurabilirsin. Dayanıklı ve kaliteli ürünler tercih ederek atık miktarını azaltabilirsin. Her bir alışverişin öncesinde yeniden değerlendirme yaparak gereksiz tüketimini neredeyse sıfıra indirebilirsin. Bu şekilde gereksiz hiçbir şey almadan hem bütçeni çok daha dengeli harcayabilir hem de çevreye ve doğaya zarar verecek herhangi bir adım atmanın önüne geçebilirsin.

Kağıt kullanımını azaltıp, kıyafetlerini dönüştürebilirsin

sürdürülebilirlik, dünya, gelecek, bireysel, doğa, çevre, koruma

Dünyamızı daha yaşanabilir bir yer haline getirebilmek ve daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşturabilmek için kağıt kullanımını da mümkün olduğu kadar azaltmalısın. Kağıt israfını önlemek için yapabildiğin her şeyi dijitale aktarmalı, mektup yerine e postayı tercih etmeli, hiçbir şekilde gereksiz çıkış almamalı ve tüm kağıtları karalama kağıdı gibi mümkün olan en üst seviyede bir şekilde kullanmalısın.

Bunun dışında artık sana olmayan, beğenmediğin, giymeyeceğin ya da belki modası geçmiş kıyafetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilir, bunların geri dönüşümü için bir adım atabilirsin. Birçok büyük marka, eski ve kullanılmayan bu kıyafetleri toplayarak yeni kıyafet satmak için çeşitli indirim oranları veriyorlar. Bu tarz kampanyaları da takip ederek kıyafetlerinin geri dönüşümü ve ikinci el kullanımları konusunda çok önemli bir hamle yapabilsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.