Su Tasarrufu Yapmanı Sağlayacak 8 Öneri

Buradasınız

Sev 22 Mart 2021

su, tasarruf, dünya, insan, gelecek

Dünya üzerinde sahip olduğumuz en değerli şeylerden biri de suyumuz. Bizlere hayat veren, sağlığımızda çok önemli bir yer turan ve yaşamın da temel kaynağı sayılan suyumuz olmasaydı bizler de olmazdık. En küçük canlı türlerinden en büyük varlıklara kadar ihtiyaç duyduğumuz suyumuz maalesef giderek kirleniyor, kullanılabilir ve içilebilir özellikteki suyumuz azalıyor. Bugün dünyadaki tüm suyun sadece yüzde 0.3’ü kullanılabilir nitelikte sulardan oluşurken bizler onu artan nüfusumuz, yanlış kurgulanmış sanayimiz, hatalı tarım politikalarımız ile bitiriyoruz. Suyu tasarruflu kullanmak her zamankinden daha önemli. Peki hepimize düşen bir görev için neler yapabiliriz? İşte su tasarrufu yapmanı sağlayacak öneriler…

Musluğu kapatmakla işe başlayın

su, tasarruf, insan, el, musluk

Su tasarrufu yapmanın ilk ve belki de en önemli kuralı, herhangi bir iş için kullanmadığınızda muslukları kapatmaktır. Ellerinizi, bulaşıklarınızı yıkarken ya da dişlerinizi fırçalarken suya temas etmediğiniz herhangi bir noktada suyu kapatın. 20 saniyede yaklaşık olarak 1 litre suyun boşuna aktığını bilirsen belki de suyu gerçekten kullanmadığın zaman onu kapatabilirsin.

Banyo yapma rutinlerinizi değiştirin

su, tasarruf, duş, banyo

Gün içerisinde en çok suyun israf edildiği anlardan biri de banyoya girdiğimiz zamanlardır. Duş yaparken suyun sürekli şekilde açık durması litrelerce suyun boşuna akmasına neden olur. Sen de banyo yapma rutinlerini değiştirerek bunu daha seyrek yapabilir, duş alırken de suyu kullanmadığın zaman onu kapatabilirsin.

Akıllı musluklar ve duş başlıklarını tercih edin

su, tasarruf, duş, duş başlığı, banyo

Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte suyu daha tasarruflu kullanmak için birçok yeni aparat ve cihaz kullanabilirsin. Muslukların ucuna takacağın küçük aparatlar, akıllı duş başlıkları ya da musluklar gibi araçlar ile gün içerisinde boşuna harcadığın suyu engelleyebilirsin.

Beyaz eşyaları da unutmayın

su, tasarruf, çamaşır makinesi

Su kullandığın noktalarda yapacağın iyileştirmelerin yanında su tasarrufu yapmana ciddi ölçüde yardımcı olacak bir diğer hareket de beyaz eşya seçimleridir. Gün içerisinde sıkça kullandığın çamaşır ve bulaşık makinelerini su ve enerji açısından verimli olanlarından seçebilirsin. Daha az suyla da aynı işi yapabilecek olan, yeni teknolojili cihazları kullanabilirsin.

Olanağın varsa yağmur suyundan faydalanabilirsin

su, tasarruf, bahçe, hortum, sulama

Eğer herhangi bir şekilde onu depolayabilecek ve sonrasında istediğin yerlerde kullanabilecek bir imkanın varsa yağmur sularını da değerlendirebilirsin. Özellikle bahçe sulama ya da yıkama işleri için yağmur sularını kullanmak ciddi oranda su tasarrufu yapmanı sağlayacaktır.

Sifonlarınızı ayarlayın

su, tasarruf, ev, sifon

Özellikle evlerimizde sıkça kullandığımız sifonlar da suyun bolca ve gereksizce harcandığı yerlerden biridir. Bunu engellemek için sifonlarını düşük su harcayacak şekilde ayarlayabilirsin. Ya da iki kademeli olan, az ya da çok su kullanan sifonlardan eve takabilir ve böylelikle sadece ihtiyacın kadar suyu tuvalette kullanabilirsin. Yine eski ama etkili olan yöntemlerden biri de içi dolu 1 litrelik bir pet şişeyi sifonun içerisine koymaktır. Bu şekilde her seferde daha az su kullanabilirsin.

Su arıtma cihazları kullanabilirsin

su, tasarruf, insan, içecek, sebil

Evlerde, sanayi kuruluşlarında ya da tarım yaparken su tasarrufu yapmana katkı sağlayacak bir diğer unsur da su arıtma sistemleri ya da cihazlarıdır. Suyu arıtarak temiz hale getiren bu cihazlar ile temiz su kaynaklarının daha fazla kullanımının önüne geçebilirsin. Ek olarak evde bu cihazlardan kullandığında, dışarıdan sipariş etmek zorunda kalmaz ve hem ekonomine katkı sağlayabilir hem de su kullanımını dengeleyebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.