Starlink Projesi Hakkında Merak Edilenler

Buradasınız

Sev 28 Eylül 2022

starlink, proje, uzay, internet, uydu, elon musk

Birçok alanda hızla gelişen teknoloji, her gün hayatlarımızı değiştiren yepyeni ürünleri, hizmetleri ve sistemleri bizlere sunmaya devam ediyor. Özellikle son yarım yüzyılda dijitalleşme ve internet teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü değişim, iş ve özel yaşamlarımızı baştan aşağıya değiştirmeyi sürdürüyor. Bunun en somut ve popüler örneklerinden biri de Starlink Projesi. Ünlü yatırımcı ve girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu Amerikalı SpaceX şirketinin bir projesi olarak hayata geçen Starlink, tüm dünyaya uydu interneti sunmayı hedefleyen ve aslında bir uydu takımyıldızı oluşturacak olan bir çalışma. Starlink Projesi özelinde merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Starlink Projesi nedir?

starlink, proje, uzay, internet, uydu, elon musk

Son yıllarda imza attığı farklı projelerle adından söz ettiren ve özellikle uzay turizmi ve otonom araçları Tesla ile gündemde olan Elon Musk tarafından hayata geçirilen Starlink, dünyamızın yörüngesinde birbirine bağlı olarak çalışacak ve seri olarak üretilerek uzaya gönderilecek uydularla bir uydu ağı sistemi yaratmayı hedefliyor. Üretici firma olan SpaceX, bu uyduların bilimsel araştırmalar ve keşifler için de kullanılabileceğini açıklasa da şirketin nihai hedefinin ucuz maliyetli ve hızlı internet hizmetini aynı anda dünyanın her yerine sunmak olduğu biliniyor. Proje üzerinde farklı spekülasyonlar da yapılıyor ve SpaceX’in elde edeceği verileri orduya vereceği ve bunun temelinde bir askeri çalışma olduğu savunuluyor. Bu haberlerin ötesinde üretici şirket tarafından bir haberleşme ve internet erişimi projesi olduğu duyurulan Starlink’in ilk adımları ise 2015 tarihinde atıldı. İlk aşamada yapılan açıklamalarda proje sonunda tüm ana taşıyıcı (backhaul) iletişim trafiğinin %50'sini taşımaya yetecek bant genişliğini destekleyebilecek bir link oluşturulması hedefleniyordu. Bu da nüfusun yoğun şehirlerde yerel internet trafiğinin %10'una kadar olan kısmını karşılayabilecek bir altyapıyı temsil ediyordu. Zaman içerisinde bu yapının, teknolojik gelişmelere de bağlı olarak artırılacağı ve internetin çok daha düşük maliyetle ve çok daha hızlı olarak sunulacağı açıklandı.

Starlink Projesi nasıl çalışacak?

starlink, proje, uzay, internet, uydu, elon musk

SpaceX, projenin başlangıcını yaptığı günden bu yana düzenli olarak uzaya uydu göndermeye devam ediyor. İlk iki prototip uydunun uzaya gönderilmesi 2018 yılında gerçekleşti. İlk büyük çaplı uydu konumlandırma ise 24 Mayıs 2019 tarihinde yapıldı. SpaceX, küçük uyduları uzaya göndermek için Falcon 9 ismini verdiği ve kendi tasarımı olan roketleri kullanıyor. Bu roketler içerisinde tek seferde 60 adet uydu uzaya gönderiliyor ve yörüngeye yerleştiriliyor. Her biri yaklaşık olarak 260 kg ağırlığında olan uydular, online olarak birbirlerine bağlanıyor ve bir zincir oluşturuyorlar. Bu dizilime ise uydu treni adı veriliyor. Uyduların yörüngeye girdikleri yükseklik ise yerden 350-1.550 km yükseklik arasında oluyor. Starlink’te yer alan bu uydular, uzay teknolojisinde alçak yörünge uydusu olarak ifade edilen LEO tipi uydular. İhtiyaç duydukları enerjiyi üzerlerinde bulunan ve akordeon şeklinde açılıp kapanan güneş enerjisi panellerinden alıyorlar. Bu şekilde 2022 sonuna kadar 42.000 adet uydunun yörüngeye sokulması ve bir zincir halinde birbirine bağlanarak aktif hale getirilmesi hedefleniyor.

Starlink ne tür avantajlar sunacak?

starlink, proje, uzay, internet, uydu, elon musk

Starlink Projesi’nin temelinde insan nüfusunun artması ile birlikte daha çok ihtiyaç duyulan iletişim kanallarının güçlendirilmesi, gelecekte blok zincir ve metaverse gibi teknolojilerin gelişmesi ve yaygınlaşması ile internete duyulacak gereksinimin artması yatıyor. Tüm bu hedeflere bir de Elon Musk ve SpaceX’in ticari hedefleri de eklenerek hayata geçirilen proje, internet erişimi özelinde ise büyük avantajlar sunacak gibi duruyor. En yeni ve gelişmiş teknolojilerle donatılan uydular, dünyanın her yerine internet hizmetini ucuz şekilde iletiyor olacak. 42.000 uydu ile kurulacak sistemle Kuzey Kutbu ve Güney Kutbu dahil olmak üzere dünyanın her yerinde internet erişimi sağlanacak. Böylelikle bugün için harcanan paradan çok daha az bir maliyetli internete erişim sağlanmış olacak.

Dezavantajları da olacak

starlink, proje, uzay, internet, uydu, elon musk

Starlink birçok noktada farklı avantajları ile öne çıkan bir proje olmasına rağmen farklı noktalardaki dezavantajları ile de gündemi meşgul ediyor. Örneğin, hali hazırdaki internet sağlayıcılarının öne çıktığı en önemli konulardan biri müşteri hizmetleri. Starlink’in, çok büyük bir ağ olması sebebiyle bu alanda kullanım kolaylığı sağlayamayacağı ve kullanıcıların çeşitli sıkıntılar yaşayabileceği ifade ediliyor. Ek olarak dünyanın farklı noktalarında meydana gelebilecek aktif hava olaylarının da internet erişiminde zaman zaman sıkıntılara neden olabileceği konuşuluyor. Okyanusa kıyısı olan ülkelerde sıkça görülen tornado, kasırga gibi devasa hava olaylarının ağı bozabileceği ve erişimin sık sık kesileceği belirtiliyor. Yine uydularda meydana gelebilecek teknik arızların da dünyada olduğu gibi hızlı çözülmeyeceği de bir diğer gerçek olarak öne çıkıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.