Sokak Hayvanlarını Beslerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Şey

Buradasınız

Sev 04 Nisan 2021

sokak, hayvan, köpek, el

Sokak hayvanlarını beslemek insani olarak hepimizin sorumluluğudur. Yaz, kış demeden onları beslemek hem vicdani bir yükümlülük hem toplumsal bir sorumluluktur. Onların da bizler gibi canlı olduğunu bilerek saygı göstermeli ve senin yardımına ihtiyaç duyduklarını asla unutmamalısın. Nasıl evinde beslediğin hayvanlara özenli ve şefkatli davranıyorsan, sokaktaki canlara da öyle davranmalısın. Ne yazık ki çoğu insan bilinçsizliğinden dolayı yardım etmeye çalışırken sokak hayvanlarına zarar da verebiliyor. Eğer sen de sokaktaki dostlarımızı beslemek ve yardım etmek istiyor ama nasıl yapacağını bilmiyorsan yazımıza bir göz at.

Kalmasın, ziyan olmasın diye verdiğin yemekler zarar verebilir

sokak, hayvan, kedi, kediler

Evde artan yemekleri ziyan olmasın diye sokak hayvanlarına vermek artık kalıplaşmış ancak tamamen yanlış bir davranıştır. Artan, kalan ve bozulan yiyecekler bir yana birçok yiyecek onların bünyesine zarar verebilir. Bilmen gereken ilk şey senin yediğin her yiyeceğin onlara uygun olmadığıdır. Aşırı yağlı, salçalı, soğanlı, baharatlı yemekler onlara zarar verir. Bu nedenle onları beslerken kuru mama kullanman daha yararlı ve mantıklı olacaktır.

Yere mama dökme

sokak, hayvan, köpek, kedi

Sokak hayvanlarını beslerken dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biri onların yerden mama yemesini engellemektir. “Sokak hayvanları yerden yemeye alışkındır” düşüncesi onlar için ölümcül olabilmektedir. Yere döktüğün mama kirlenecek, mikroplanacak ve eğer yerde cam kırıntısı ya da ufak taşlar varsa bunlar mamaya karışacaktır. Tüm bunlarda sokaktaki dostlarımız için ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle sokak hayvanlarını beslerken bir kap kullanman iyi olacaktır.

Çöp yanında beslememeye dikkat et

sokak, hayvan, köpek, besleme, yardım

Çöp birikintileri en çok hastalık yayan ve hatta hastalık üreten yerlerdir. Çöpten yayılan hastalıklar aynı insanlara zarar verdiği gibi sokak hayvanlarına da zarar verir. Onların hastalanmasına yol açabilir. Bu sebeple çöpten uzakta rahatsız olmayacakları bir yerde onları beslemen gerekir. Aynı zamanda kalabalık, insanların çok olduğu yerlerde yemek verirsen de rahatsız olacak ve beslenemeyecektir. Bu nedenle sakin, mümkünse yeşillik ve insanların az olduğu alanları tercih etmen yararlı olacaktır.

Önce onu sevmelisin

sokak, hayvan, köpek, sevgi, kadın

Eğer bir sokak hayvanı besleyeceksen önce ona sevgi göstermelisin. Başını okşayabilirsin. Aksi takdirde seni tehdit olarak algılayabilir ve kendini koruma içgüdüsüyle sana zarar verebilir. Bu nedenle önce ona sevgi gösterip ona yardım etmek istediğini hissettirmelisin.

Tatlıdan uzak durun

sokak, hayvan, köpekler, köpek

Şeker oranı yüksek yiyecekler onları ölümcül hastalıklara sürükleyebilir. Çikolata, şeker oranı yüksek meyveler vb. onlara vermemen gereken yiyeceklerin başında gelir. Özellikle hayvanların vücutları şekere ciddi reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle bu tür yiyeceklerden uzak durmalısın.

Düzenli beslemek

sokak, hayvan, kedi, mama

Onları beslerken bir canları ve duyguları olduğunu unutmamalısın. Sokağındaki hayvanları düzenli olarak besleme alışkanlığı edinmelisin. Bir süre sonra sana alışacaklar ve seni seveceklerdir. Ayrıca düzensiz beslenme sokak hayvanlarında sağlık problemlere de sebep olabilir. Düzenli olarak mamalarını ve sularını kontrol etmelisin.

Sokaktaki canları severek besliyorsan, kendini düşündüğün gibi onları düşünüyorsan bir cana en iyi şekilde bakabilirsin demektir. Eğer evinde bir can olsun istiyorsan “Satın alma sahiplen.” Onların para vererek alacağın canlardan hiçbir farkı yok.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.