Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin 5 Yolu

Buradasınız

Sev 17 Ağustos 2020

Sokaklarda yaşayan minik dostlarımız çoğu zaman birçok konuda yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Hayatlarını sokaklarda geçirmek zorunda olduklarından bazen bir yudum suyu, bir lokma yemeği ve yatacak bir yeri bulamıyorlar. Bize düşen ise giderek büyüyen ve kalabalıklaşan şehirlerimizde ve hayatlarımızda sokaklarda olan ve evsiz, bakımsız hayvanların yanında olmak ve onlara yardım etmek. Her yıl farklı etkinliklerle kutlanan ve hayvanlar konusunda da farkındalık yaratılmasını sağlayan Evsiz Hayvanlar Günü’nde biz de neler yapabileceğimizi derledik.

Onları barınağa götürün

Birçok hayvan yaşamlarını istemeyerek sokakta geçirmek zorunda kalıyor. Kediler ve köpekler başta olmak şehrin değişik noktalarında bulunan sayısız dostumuz sokağın bütün zorlukları ile mücadele etmek zorunda. Bunun için sokaklarda kalan, evsiz bir hayvan bulduğumuz da onu en yakındaki barınağa götürerek daha iyi şartlarda yaşamasını sağlayabilir ve bakımını yaptırabilirsiniz.

Minik dostlarımıza bir ev verin

Sokak hayvanlarının en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri yiyecek ve sudur. Ancak bunun da öncesinde temel olarak istedikleri şey bir evdir. Kışın soğuk ve ayaz, yazın da sıcak ve kurak günlerinde onlara sığınabilecekleri ve daha rahat edebilecekleri bir ev verebilirsiniz. Eğer yaşadığınız yer müsaitse kendi eviniz ya da siteniz içerisinde özel bir alan oluşturabilirsiniz.

İlgili kurumlara yardımlar yapın

Başta belediyeler olmak üzere birçok kamu kurumu ve özel olarak hizmet veren sivil toplum kuruluşu evsiz olan, sokakta yaşayan hayvanlara yardım ediyor. Siz de hem maddi olarak bu kuruluşlara yardım yapabilir hem de boş vakitlerinizde özel olarak düzenlenen etkinliklere katılarak minik dostlarımıza destek olabilirsiniz.

Onları sevin ve şefkatli davranın

Birçok hayvan, şehirlerin kalabalığı ve yoğunluğu içerisinde hemen her şeyden korkar hale gelmektedirler. Üzerilerine gelen araçlar, onlara kötü davranan insanlar... Evsiz olan bu hayvanların en az su ve yemek kadar gereksinim duydukları şey sevgi ve şefkattir. Onları her gördüğünüzde sevginizi gösterebilir ve iyi davranabilirsiniz. Bu şekilde hak ettikleri yaşam tarzına da kavuşuyor olacaklar.

Çocuklarınıza hayvan sevgisi aşılayın

Tüm canlı yaşam; hayvanlar, bitkiler ve bizler dünya üzerinde hep birlikte yaşıyoruz. Bu bilinci küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza aşılayarak, onların büyüdüklerinde iyi birer hayvan hakları koruyucusu olmasını sağlayabilirsiniz. Sokaklarda yaşayan ve evsiz olan dostlarımıza da bu şekilde iyi bir gelecek hazırlama yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.