Şaşırtıcı Özellikleri ile Dünyanın En İlginç Yapıları

Buradasınız

Sev 26 Temmuz 2022

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı

Dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan bazı binalar, yapılar ya da eserler, şaşırtıcı mimarileri ve tasarımları ile dikkat çekerler. Bazıları tamamen bir ihtiyaçtan dolayı yapılan ama bazıları da sadece estetik ve mimari güzellik kaygısı taşıyan bu eserleri, yanından geçerken fark etmemen mümkün değildir. Bazıları birer mühendislik harikası olarak da kabul edilen bu yapılardan birkaç tanesini senin için derledik.

Centre Georges Pompidou / Paris / Fransa

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, pompidou

Dünyanın en ilgi çekici yapılarından biri olarak kabul edilen Centre Georges Pompidou, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve kütüphane olarak hizmet veren bir bina. Dış görünüşü nedeniyle Parislilerin “züppe” lakabını taktıkları bina, dikdörtgenler prizması şeklindeki mimarisi ile hemen dikkat çekiyor. 1977 yılında, Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanan yapıda o dönem için high-tech olarak ifade edilen mimari üslup kullanılmış. Kendi dönemi için oldukça iddialı bir bütçe ile hazırlanan bina için yaklaşık 100.000.000 dolar para harcanmış.

Crooked House / Sopot / Polonya

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, crooked house

Şaşırtıcı bir bina arıyorsan ve yoldan geçerken hemen dikkatini çekecek bir mimari istiyorsan o zaman seni Polonya’nın Sopot şehrine davet edelim. Tuhaf görüntüsüyle tüm dikkatleri üzerine toplayan Crooked House, bir alışveriş merkezi olarak hizmet veriyor. Tasarımı ile şehrin en gözde yapılarından biri olan Crooked House’un tasarımcısı ise Mimar Szotynscy Zaleski. Zaleski, böylesine garip bir tarza sahip olan yapı için ünlü tasarımcı ve illüstratör Jan Marcin Szancer’in çizimlerinden esinlenmiş.

Denver Sanat Müzesi / Denver / Amerika Birleşik Devletleri

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, denver sanat müzesi

Listemizin bir diğer üyesi de son derece garip ve tuhaf geometrik tasarımı ile gözde olan Denver Sanat Müzesi. Adından da anlaşılacağı gibi bir sanat müzesi olarak hizmet veren yapının tasarımında şehrin yakınlarında bulunan Rocky Dağları’nın zirvelerinden ve sarp kayalıklarından esinlenilmiş. Michael Graves imzasını taşıyan yapı ayrıca üretiminde kullanılan titanyum kaplamalar ile de uzaktan geçenler tarafından bile hızlıca fark edilebiliyor. 35 yıl önce inşa edilen yapı, modern ve çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Kübik Evler / Rotterdam / Hollanda

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, kübik evler

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Kübik Evler de mimarisi ile oldukça şaşırtıcı olan bir diğer yapı. 1978 yılında inşaatı tamamlanan evlerin hemen altından bir de otoban geçiyor. Mimar Piet Blom tarafından tasarlanan yapı, özellikle şehre gelen turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor. Birbirine bitişik 45 derecelik küpler şeklinde tasarlanan yapı bugün bir otel ve zaman zaman da müze olarak kullanılıyor.

Kunsthaus Sanat Müzesi / Graz / Avusturya

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, kunsthaus sanat müzesi

Dışarıdan bakıldığında bir otomobil motorunu andıran Kunsthaus Sanat Müzesi de modern mimarisi ile görenlerde hayranlık uyandıran yapılardan biri. Avusturya’nın ikinci büyük kenti olan Graz’da yer alan Kunsthaus Sanat Müzesi, genelde film, sinema, fotoğraf müzesi olarak hizmet veriyor. Londralı mimarlık ofisi CRAB Studio tarafından tasarlanmış olan bina, hayvan ya da bitki formlarından esinlenen biyomorfizm felsefesine uygun olarak kurulmuş. Tasarımcıların doğadan ilham alarak tasarladıkları binanın güney cephesinde 930 floresan lamba kalıbı kullanılarak tasarlanmış bir ışık duvarı da bulunuyor.   

Stone House / Guemaraes / Portekiz

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, stone house

Listemizde şimdi de Portekiz’de bulunan ve sanki ilkçağlardan kalma havasıyla dikkat çeken Stone House var. İki kayanın arasına kurulmuş bir ev olan yapı, ünlü Portekizli aile Rodriguesler tarafından 1974 yılında inşa edilmiş. İçerisinde herhangi bir elektrik bağlantısı olmayan evde aydınlatma amaçlı olarak sadece mum kullanılıyor. Yapının hiçbir yerinde beton kullanılmamış. Koltuk takımları dahi kütüklerden oluşuyor. Turistik amaçlı olarak inşa edilen yapı, iki katlı ve havuzu da bulunuyor. Portekiz’in Guemaraes bölgesinde yer alan evde hiç kimse sürekli olarak ikame etmiyor.

Wonderworks / Pigeon Forge / Amerika Birleşik Devletleri

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, pigeon forge

Bir şeyin şaşırtıcı ve ilgi çekici olması için zaman zaman sadece ters olması da yetebilir. Bunun için yolun Amerika Birleşik Devletleri’deki Pigeon Forge bölgesine düşerse şehrin en dikkat çekici binası olan Wonderworks’ü ziyaret etmeyi unutmamalısın. Ters olarak inşa edilen yapıda her şey ters durumda bulunuyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen yapının içerisindeki her şey de ters konumlanmış durumda. Bina bugünkü haliyle eski sihirbaz malzemelerinin sergilendiği küçük bir müze olarak kullanılıyor. Binanın toplam yüksekliği 25 metre. Rivayete göre de bilim adamlarının yaptıkları yapay bir tornado deneyi sırasında meydana gelen kaza sonucunda laboratuvar uçup buraya ters şekilde düşmüş.

Longaberger Binası / Ohio / Amerika Birleşik Devletleri

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, longaberger

Tasarımı ile dikkat çeken bir diğer yapı da Amerika Birleşik Devletleri, Ohio’da bulunan Longaberger Binası. Büyük bir tahta sepet şeklinde tasarlanan yapı, aslında tahta sepet üreten bir şirketin genel merkezi. 7 katlı olarak tasarlanan yapı 2016 yılında inşa edilmiş. Yapının en ilginç özelliklerinden biri şirketin üretimini yaptığı tahta sepetlerin aynısı olarak inşa edilmesi ancak bu sepetlerin tam 160 katı büyüklüğünde olması. Binanın toplam ağırlığı da 9.000 ton ve içerisinde aynı anda 500 kişi çalışabiliyor. 

Panama Kanalı / Panama

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, panama kanalı

Dünyanın en önemli mühendislik harikalarından biri olarak kabul edilen ve Orta Amerika’da bulunan Panama’da yer alan kanal, Atlantik ve Pasifik Okyanuslarını birbirine bağlayan 77 kilometrelik bir yapı. Ticaretin küreselleşip hızlandığı yıllarda gemilerin çok daha hızlı hareket etmeleri için inşa edilen Panama Kanalı, 1881 yılında Fransızlar tarafından inşa edilmeye başlanmıştır. Birkaç kez duran inşaatı tamamlayanlar ise 1914 yılında Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Kanal, 15 Ağustos 1914’te hizmete açılmıştır. Kanalın yapımı sırasında sıtma ve sarıhumma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir. Ayrıca bu kanal, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’yı birbirinden ayıran yapay bir su kanalı oluşturmuştur. Deniz seviyesinden 28 metre yukarıda olan kanal, gemilerin geçişi için farklı bölmelere ayrılmış ve dengelenen su haznelerinden oluşan alanlar üzerine kurulmuştur. Gemiler kanaldan 9 saatte geçebilmektedir.

Hoover Barajı / Nevada / Amerika Birleşik Devletleri

bina, yapı, inşaat, tasarım, şaşırtıcı, hoover barajı

Listemizin son sırasında ise yine bir mühendislik harikası olan Hoover Barajı yer alıyor. Amerika’nın Colorado Nehri üzerine kurulmuş olan yapı, kurulduğu 1935 yılında dünyanın en büyük beton yapısıydı. Yaklaşık 2 milyon dönümlük alanı sulayacak kadar su depolayabilen ve 1 milyondan fazla eve hidroelektrik ile güç sağlayan yapı, yaratığı etkiyle Las Vegas ve Phoenix gibi şehirlerin de kurulmasını ve gelişimini hızlandırdı. Hoover Barajı ayrıca, su kapasitesi açısından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rezervuar olan Mead Gölü’nü meydana getirdi. Üzerinde 17 jeneratör bulunan barajda 21.000 işçinin emeği var.

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.